Shardlake

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Sha resizeProjekty inšpirované knižnými predlohami tvoria nezanedbateľnú časť filmovej či seriálovej produkcie a do tejto kategórie možno zaradiť aj novú minisériu Shardlake. Historická detektívna séria C. J. Sansoma sa celkovo dočkala siedmich dielov a nebyť len nedávneho úmrtia tohto britského spisovateľa by sa nepochybne dočkala i ďalších prírastkov. Ten sa navyše nedožil ani premiéry seriálu v réžii Justina Chadwicka a určite je to škoda – mal by z neho totiž zrejme radosť.

Dej tejto historickej kriminálky je zasadený do 16. storočia počas vlády známeho kráľa Henricha VIII. Titulným predstaviteľom je Mathew Shardlake (Arthur Hughes), ktorý sa od prototypu klasického hrdinu vymyká naozaj zásadným spôsobom. Narodil sa totiž ako hrbáč, čo mu od začiatku poriadne strpčovalo život, no nenechal sa tým výraznejšie ovplyvniť. Sha2 resizeSkôr naopak a v snahe vytrieť zrak sa stal dokonca úspešným právnikom.V tejto pozícii ho tak logicky stretávame i v prvej knihe, respektíve seriáli, kde je záhadnej vražde svojho predchodcu vyslaný do kláštora vo fiktívnom meste Scarnsea. Ten má na príkaz kráľovho ministra Thomasa Cromwella (Sean Bean) zavrieť a skonfiškovať jeho majetok, no aby to mohol docieliť, najprv musí odhaliť vinníka skrývajúceho sa za jeho múrmi.

Ak vám premisa trochu evokuje Meno ruže napísané pred viac ako dvadsiatimi rokmi, nebude to asi úplne náhoda. Sansom bol totiž fanúšikom tohto legendárneho diela a dokonca naň i nepriamo odkazuje na jednej zo stránok svojho románu s príznačným názvom Rozpustenie. Na jeho komplexnosť pritom zákonite nedosahuje, no súčasne by asi bolo spravodlivé poznamenať, že obe diela sú tematicky odlišné a podstatne ľahšie uchopiteľné Shardlakovo dobrodružstvo má taktiež isté pozitíva.

Mininiséria, inak pozostáva zo štvorice dielov, čo v celkovom súčte predstavuje ideálnu minutáž. Dej nastolí vražednú záhadu už úvodnou scénou a po zoznámení s ústredným hrdinom sa bez prílišného zdržovania presúvame na miesto zločinu. Až by sa možno dalo vyčítať, že miestami je dianie prirýchle, no nie je tak celkom pravda. Scenár si totiž stále necháva dostatok času na Sha3 resizevykreslenie titulnej postavy, jej pohnútok, či morálnych rozkolov a i vyšetrovanie prebieha adekvátnym tempom. Potešia taktiež využité vyšetrovacie metódy, ktoré sú ovplyvnené dobovými limitáciami a nijak sa nesnažia zavďačiť divákom moderných kriminálok. Od Mena Ruže sa inak prvé Shardlakovo dobrodružstvo odlišuje i tým, že zápletka sa nedohráva výhradne v priestoroch kláštora a dianie teda nepôsobí až tak klaustrofobicky.

Súčasne je však pravdou, že príbeh má jednoznačne prednosť pred budovaním sveta ako takého. Ten je iba obyčajnou kulisou a hoci šikovne pracuje s históriou (Thomas Cromwell bol inak skutočnou osobnosťou), o živote v tejto dobe, ba ani v samotnom kláštore sa toho divák zase tak veľa nedozvie. V tomto aspekte je teda, pravdepodobne, lepšia kniha no oproti nej seriál disponuje jednou nezanedbateľnou výhodou. Scenárista Stephen Butchard sa totiž odhodlal k vcelku radikálnemu, no súčasne logickému kroku, kde vyškrtol neveľmi zaujímavú postavu Shardlakovho spoločníka z Rozpustenia a nahradil ju oveľa zaujímavejším Sha4 resizecharakterom z neskorších kníh. Jack Barak v podaní Anthonyho Boyla je mimoriadne príjemným protikladom nášho hrdinu s úplne odlišným pohľadom na vec, vďaka čomu lepšie funguje dráma na tejto úrovni. Súčasne je však cítiť, že je viac ako zdravo sebavedomým a do seba zahľadeným chlapíkom a že vzťah medzi ním a Shardlakom sa môže a zrejme aj bude vyvíjať zaujímavým smerom.

Škoda len, že zatiaľ ešte nebolo oznámené, či sa dočkáme i ďalších dielov. No vzhľadom k dostatočne atraktívnej premise, netradičnému a o to sympatickejšiemu protagonistovi, či existencii pozitívne prijatých literárnych predlôh, by asi bola škoda ďalej nepokračovať. A to nielen z úcty k zosnulému autorovi - tento právnik má skrátka budúcnosť a tá môže byť ešte lepšia ako jeho prvé kroky, ktoré na pár miestach predsa len zaváňali počiatočnou neistotou.

Sha5 resizeShardlake (TV seriál), USA ,Veľká Británia, 2024
Dĺžka: 3 h 28 min (Minutáž: 49–56 min)
Manažér projektu: Stephen Butchard
Réžia: Justin Chadwick
Predloha: C.J. Sansom (kniha)
Scenár: Stephen Butchard
Kamera: Felix Cramer
Hudba: Alex Heffes
Strih: Rick Russell
Zvuk: Jack Gillies, György Rajna
Scénografia: Nick Palmer
Masky: Gyöngyvér Bariczky, Judit Farkas-Arful
Kostýmy: Bartholomew Cariss
Hrajú: Sean Bean, Anthony Boyle, Arthur Hughes, Paul Kaye, David Pearse, Matthew Steer, Kimberley Nixon
Distribúcia: Disney+
Foto: ČSFD cz.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.