Tvorca (The Creator)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Cre4 resizeTvorca je najnovší sci-fi epos od režiséra filmov Godzilla a Rogue One Garetha Edwardsa, pričom od druhého spomínaného filmu ubehlo sedem rokov. Edwards začal na Tvorcovi pracovať už krátko po debute Zakázaná zóna. Po tom, čo bola druhá časť Duny odložená na marec 2024 kvôli štrajku scenáristov (WGA) a hereckých odborov (SAG-AFTRA), je Edwardsov film zrejme posledným veľkým sci-fi trhákom roku. A popritom sa sebavedomo zdobí nálepkou originality, Tvorca nevychádza zo žiadnej literárnej predlohy, hračky alebo videohry.

Uprostred vojny medzi ľudstvom a silami umelej inteligencie je Joshua (John David Washington), bývalý bývalý agent špeciálnych síl, ktorý smúti nad stratou svojej nezvestnej manželky (Gemma Chan), naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu - nepolapiteľného architekta pokročilej AI, ktorý vyvinul záhadnú zbraň schopnú ukončiť vojnu, ale tiež úplne vyhladiť ľudstvo. Joshua a jeho tím elitných agentov (vrátane Allison Janney) prekračujú nepriateľské Cre3 resizelínie a prenikajú do temného srdca územia okupovaného AI – len aby zistili, že záhadnou zbraňou je AI v podobe malého dieťaťa (Madeleine Yuna Voyles)…

Tvorca vykresľuje rozsiahly svet plný technologických a politických kuriozít. Vzhľadom na v súčasnosti prevladajúci diskurz nie je prekvapením, že sa pozornosť sústreďuje na vzťah medzi ľuďmi a umelou inteligenciou. Samozrejme, sa pritom nevyhnutne potýka s typickými otázkami. Čo robí človeka človekom? Môže byť niečo naprogramované zároveň aj ľudské? Kto však očakáva melancholicko ladené filozofovanie à la Blade Runner, bude skôr sklamaný. Hoci tieto otázky vždy rezonujú v podtóne, Tvorca sa nimi zaoberá pomerne povrchne. Edwards síce opakovane spochybňuje spúšťacie mechanizmy konfliktu a poukazuje na etické rozpory vojny, no fakt, že to nerobí zvlášť subtílne a rafinovane, je asi najväčšou slabinou filmu. Morálnym odtieňom šedej autori veľa priestoru nenechávajú. Navyše sa im nie vždy podarí zabrániť tomu, Cre5 resizeaby sa diferencovanejší pohľad preklopil do rozporuplného. Edwards a jeho spoluautor  Chris Weitz netaja, kto je v ich filme protagonistom a kto antagonistom, vo filme je to explicitne vyjadrené.

Film na ploche 133 minút často pôsobí trochu zmätene a preťažene. Zároveň sa zdá, akoby do veľkej miery zámerne ignoroval politické a ekonomické podmienky, zložité tematické implikácie, aby sa viac sústredil na to, čím chce byť: emocionálnym, zábavným kino-zážitkom. Rovnako ako v prípade Zakázaná zóna, Evans opäť nakrúcal na skutočných miestach – tentoraz v Nepále, Thajsku, Vietname, Kambodži, Indonézii a Japonsku. Počítačom generované obrazy prekvapivo hladko zapadajú do týchto záberov nakrútených na mieste a poskytujú tak presvedčivo autentické, často úchvatné pohľady. V Tvorcovi navštívime niekoľko (veľkých) miest, ktorých futuristický dizajn okamžite pôsobí koherentne a vierohodne. V menšom meradle sú presvedčivé najmä dizajny samotnej AI, ktorá sa na prvý pohľad nedá okamžite odlíšiť od ľudí. Tu sa tiež ukazuje veľká výhoda dizajnu Tvorcu, všetky AI sú stelesnené skutočnými hercami. V obsahovej rovine sa Cre6 resizeTvorca spolieha na osvedčenú zápletku lovu na vyvolené dieťa, ktorú chcú všetky strany zneužiť pre svoje účely. Rozhodne teda nejde o najprevratnejšiu a v jednotlivých dejových krokoch nepredvídateľnú sujetovú kostru. Na druhej strane je nováčik Madeleine Yuna Voyles v úlohe Alphie istým zjavením a Edwards a Chris Weitz si sujetovú schematickosť vynahrádzajú množstvom malých, originálnych nápadov, ktorými obohacujú svoj fiktívny svet.

Tvorca nie je hitom, na aký niektorí čakali. Premrháva priveľký potenciál ako z pohľadu vykreslenia postáv, tak aj z hľadiska dôrazu na politicko-filozofický rozmer. No skutočnosť, že sa mu tento potenciál vôbec darí demonštrovať, a obsahovo zaujať, je veľkým komplimentom pre pohlcujúci svet, ktorý konštruuje a oživuje svojou pozoruhodnou audiovizuálnou stránkou.

Cre7 resizeTvorca (The Creator), USA, 2023
Dĺžka: 134 minút
Réžia: Gareth Edwards
Scenár: Gareth Edwards, Chris Weitz
Kamera: Greig Fraser, Oren Soffer
Hudba: Hans Zimmer
Strih: Hank Corwin, Scott Morris, Joe Walker
Zvuk: Erik Aadahl, Tom Ozanich, Dean A. Zupancic, Ian Voigt, Ethan Van der Ryn
Scénografia: James Clyne, Claire Levinson-Gend
Produkcia: Gareth Edwards, Kiri Hart, Jim Spencer, Arnon Milchan
Hrajú: John David Washington, Madeleine Yuna Voyles, Gemma Chan, Allison Janney, Ken Watanabe, Ralph Ineson, Marc Menchaca, Sturgill Simpson, Amar Chadha-Patel, Michael Esper, Mackenzie Lansing, Leanna Chea, Rad Pereira, Robbie Tann, Veronica Ngo, Eoin O'Brien, Pat Skelton, Ian Verdun
Distribúcia: CinemArt SK
Premiéra v SR: 28. septembra 2023
Foto: CinemArt SK

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.