Titán (Titane)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Tit resizeNevšedný, výnimočný, provokatívny, ale nie pre každého – taký je víťaz tohtoročného Cannes, film Titán režisérky Julie Ducournau. Útlocitní diváci nech si ho radšej odpustia. Snímka chce totiž príliš veľa povedať, nie veci zanedbateľné, ale využíva výrazové prostriedky pre mnohých neprijateľne. Pozrela som si ho po Cannes ešte raz a presvedčila sa, že v prvej časti výčiny sériovej vrahyne neboli o nič surovejšie ako v iných filmoch. A nebolo toho ani tak veľa, ako sa traduje. Vraj diváci pri filme odpadávali, nič také som osobne v Cannes nezažila, dojem, že to tak bolo je asi z pocitu, že film ako celok vzbudzuje skôr negatívne emócie. No aj veľa vzrušenia, pochopenia a neraz i úsmev. Ducurneau nemá obavy z mixáže žánrov, a tak nechýba ani čierny humor.

V expozícii sa zoznamujeme s Alexiou ešte ako s dieťaťom, ktoré sa za každú cenu snaží upútať svojho otca pohmkávaním, tomu to ide na nervy a púšťa si hlasnejšie autorádio. Keď ho ničím neupúta tak si odopne popruhy, to už otca úplne vyvedie z miery a kvôli jeho nepozornosti Tit2 resizehavarujú. Otec vyviazne bez zranenia, ale dieťa musí podstúpiť vážnu operáciu hlavy a namiesto chýbajúcej lebečnej kosti jej voperujú titán (kov vysoko odolný voči teplu a korózii). Maličkosť, ktorá pri prvom pozretí môže uniknúť pozornosti je, že dieťa vychádzajúc z nemocnice okamžite s nehou pohladí auto. Kov ju priťahuje... Z malej nezbednice Alexie (Agathe Rouselle), vyrastie pekné dievča, ktoré si s otcom nerozumie a ani s matkou nemá najlepší vzťah. Zarába si tak, že na výstavách áut predvádza na autách erotické scény. Je vtom dobrá a úspešná. Pochopiteľne, že mužov priťahuje – ona však nemá záujem. A keď je niekto až veľmi dotieravý tak ho odprace zo sveta svojským spôsobom - ihlicou na vlasy, s ktorou si ich vzápätí opäť zapne. Dni plynú a mŕtvol pribúda. Dievča, ktorej domov zrejme nikdy nebol domovom a ani byť nemôže, sa Tit9 resizepotuluje po uliciach a keď zbadá svoj identikit hľadanej masovej vrahyne musí sa poistiť. Postrehne oznam, v ktorom sa dočíta, že veliteľ hasičov Vincent (Vincent Lindon) stála hľadá svojho už štrnásť rokov strateného syna Adriena Legranda, prihlási sa a preoblečie za chlapca. Nešťastný muž tak túži po dieťati, že si ho zoberie. A tak sa stane z Alexie Adrien. Muž chlapca stráži ako oko v hlave. Toľko z obsahu stačí, aby ste sa dozvedeli viac budete si film musieť pozrieť.

Julia Ducournau je provokatérka, predviedla to už svojim debutom RAW a zrejme nemieni prestať. Titán je oveľa veľavravnejšie a zaujímavejšie dielo ako jej prvotina, chcela ním príliš veľa povedať, všetky linky jej rozkošateného rozprávanie sa ani celkom dobre nedajú sledovať, no presne do seba zapadajú. Jedno je však isté, že Titán je o hľadaní identity, hľadaní lásky a šťastia a hľadaní si svojho miesta v živote. Alexia je od detstva frustrovaný jedinec, ktorému sa nedostalo nijakého citu zo strany rodičov, najmä otca, čo okamžite vieme a tento fakt ponúkol Tit10 resizerežisérke možnosť rozvinúť svoju fantáziu naplno, aby demonštrovala na absurditách, čo absencia citu spôsobila s dušičkou mladého človeka. Do ríše sci-fi patrí predovšetkým súlož a oplodnenie autom. Záhadné tehotenstvo je síce najväčšou absurditou, ale na druhej strane v prenesenom slova zmysle aj geniálnou ukážkou o vnútornom svete tejto chorej ženy. Veľký priestor najmä v druhej pokojnejšej časti dostáva jej „nový otec“ Vincent – takisto zranený a psychicky chorý človek. Na jednej strane si s úžasnou vervou vykonáva svoju zodpovednú prácu veliteľa hasičského zboru, na druhej bez medikamentov (skôr drog) nedokáže fungovať. Fixácia na chlapca, ktorý evidentne nie je jeho, čo v kútiku duše vie, ho ako - tak tiež drží nad vodou. Spolužitie dvoch outsiderov a dramatický vývoj ich vzťahu je mimoriadne sugestívny a vyústi do nečakaného finále, o ktorom sa bude ešte veľa diskutovať. Tit12 resizeInterpretácií sa ponúka viacero, jednou z nich aj taká, že frustrovaná, chorá spoločnosť neobohatí svet zdravým pokolením. Je to však len jeden z možných výkladov.

Snímka o nenaplnenej láske dvoch chudákov by však nebola tak zaujímavá bez hereckých výkonov dvoch veľkých hercov - známeho a uznávaného Vincenta Lindona v úlohe Vincenta a ešte neopozeranej o to však talentovanejšej Agathe Rousselle v úlohe Alexie/Adriena. Lindon hral starnúceho požiarnika s nesmiernym zanietením tak pre svoju prácu, ako aj postupným odkrývaním svojej ubolenej duše. Jeho hrdina má viac vrstiev a herec ich postupne v každej scéne majstrovsky odkrýva. Parádny výkon. Agathe Rouselle je vynikajúca aj ako zvodná a erotikou nabitá volavka, aj ako spurný mlčiaci syn, ktorý v závere predsa len prejaví svoje hlboko skryté city. Obaja herci sa tak dokonale vžili do Tit3 resizesvojich úloh, že aj na nepríjemné momenty sme vďaka nim ochotní sa pozerať. Do tretice by som vyzdvihla kameramanský výkon Rubena Impensa. Impens má geniálne obrazové a farebné videnie a bez jeho vynachádzavej a farbami hýriacej kamery by snímka prišla o veľa. Aj vďaka nemu sa oplatí film vidieť. Impens kamerou bravúrne sníma oheň, tance, erotické scény s autami, prosto všetko. K tomu treba ešte prirátať aj presný strih Jeana - Christophea Bouzyho, ktorý v momente, keď je toho už priveľa, upriami pozornosť inam.

Hovorí sa, že škandalóznejší film ešte Zlatú palmu v Cannes nedostal. Dovolím si o tom pochybovať, ale pripúšťam, že najprovokatívnejší. Fáma, že sa odpadávalo a sanitky boli v pohotovosti je zrejme len šikovný reklamný ťah. Pochybujem, že sa to skutočne masovo odohralo. Titán je v podstate thriller okorenený Tit4 resizečiernym humorom, ale aj sci-fi, melodráma a svojim spôsobom aj komédia poskladaná z erotických, vraždiacich, smiešnych a odporných scén. Je v nej veľa čierneho humoru, absurdity, drsnosti, bizarnosti, nepredvídateľnosti, komiky, ale aj lásky, smútku a odcudzenia. Toto všetko tvorí jadro nevšedného rozprávania o outsideroch, skrachovancoch, ktorí predovšetkým túžia po nehe a porozumení. Ale je to aj film, ako som už spomenula o hľadaní identity. To akým spôsobom sa režisérka k tomu dopracovala je síce miestami ohavné, nepríjemné a hnusne, ale v podstate pravdivé a hlboko ľudské. Bude to pre niekoho šok, pre niekoho zážitok. Dobre sa pozerajte a ešte viac uvažujte...

Snímku Titán uviedli slávnostne včera (utorok) na otvorení festivalu Be2Can, ale premiéru v kinách má až vo štvrtok. Som zvedavá, či niekto opustil kinosálu (to predpokladám urobia viacerí), ale sanitka kvôli nevoľnosti z videného hádam nemusela byť v pohotovosti...

Tit8 resizeTitán (Titane), Francúzsko, Belgicko, 2021
Dĺžka: 108 minút
Réžia: Julia Ducournau
Scenár: Julia Ducournau
Kamera: Ruben Impens
Strih: Jean-Christophe Bouzy
Scénografie: Laurie Colson
Produkcia: Jean-Christophe Reymond
Hrajú: Vincent Lindon, Agathe Rousselle, Garance Marillier, Dominique Frot, Myriem Akeddiou, Anaïs Fabre, Nathalie Boyer
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 21. októbra 2021
Foto: Film Europe

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.