Srdcu nerozkážeš (The Big Sick)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Nerozkazes4 resizeTento film otváral nedávny karlovarský festival. Organizátori ho vybrali zrejme preto, že ide o inteligentnú romantickú komédiu s príjemnou atmosférou a sympatickými hrdinami, ktorá mohla pozitívne naladiť festivalové publikum a súčasne priniesla aktuálnu tému multikulturalizmu, spolužitia rozdielnych etník v dnešnej Amerike. V Čechách sa film premieta pod názvom Pěkně blbě, ktorý je bližšie k originálu The Big Sick, na Slovensku mu dali distribútori romantický názov Srdcu nerozkážeš, ladiaci so žánrom.

Snímku nakrútil americký režisér, scenárista, producent a komik Michael Showalter (1970), tvorca filmu Ahoj, volám sa Doris (2015) so Sally Fieldovou v hlavnej  úlohe, ktorý získal Cenu divákov na festivale SXSW (South by Southwest) v Nerozkazes2 resizeAustine. Jeho o desať rokov starší film Baxter, u nás prístupný iba na DVD, priniesol príbeh muža (v podaní samého režiséra), ktorému utekajú nevesty spred oltára, pod zmeneným názvom Beriete si za manžela...(2005). Showalter je aj režisérom televíznych seriálov.

Scenár filmu Srdcu nerozkážeš (2017) stvorila mladá manželská dvojica Kumail Nanjiani a Emily V. Gordon, aby v podobe romantickej komédie opísali svoj životný príbeh – zoznámenie, peripetie komplikovaného vzťahu, Emilinu ťažkú chorobu spojenú s kómou až po záverečný happy end. Emily je mladá poslucháčka psychológie so zmyslom pre humor a nechuťou viazať sa vážnejším partnerským vzťahom, Kumail, pôvodom z Nerozkazes7 resizePakistanu, je komik, venujúci sa stand-upu, veľký fanúšik mysterióznych Aktov X a príležitostný šofér Uberu. Preskočí medzi nimi povestná iskra, ktorá sa ešte v ten istý večer rozhorí v erotický plameň. Vzťah napriek predsavzatiam naberá na obrátkach a začína byť vážny, kým Kumail neprizná, že jeho konzervatívna pakistanská rodina nemá o Emily ani tušenia, že by bielu nevestu nikdy neprijala, lebo tradícia káže uzavrieť vopred dohodnuté manželstvo s pakistanským dievčaťom, a že zamilovaný mladý muž ani nechce riskovať vyobcovanie z kruhu najbližších. Do krvi urazená a nahnevaná Emily odchádza, ale to ešte zďaleka nie je koniec...

Nerozkazes8 resizeHoci film nie je bez chýb (zdĺhavý úvod so stand-up vystúpeniami, ktoré sú svojským humorom Európanovi chvíľami nezrozumiteľné a pôsobia skôr trápne, nadmerná minutáž, strata temporytmu a istý povrchný stereotyp pri zobrazení pakistanskej rodiny, ošúchaná téma choroby hlavnej hrdinky), jeho hlavnou devízou je autenticita príbehu a jej protagonistov, ktorá nedovolí tejto love story skĺznuť do gýča, takého frekventovaného v danom žánri. Scenáristi stavajú na tom, čo dobre poznajú, čím v živote prešli, ich rozprávaniu nechýba humor, občas politicky nekorektný až čierny, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v dobre napísaných dialógoch, menej v načrtnutých životných Nerozkazes6 resizesituáciách. Napríklad, keď sa Kumail a jeho brat Naveed v zápale rozhovoru rozkričia, čím vzbudia pozornosť ostatných hostí reštaurácie, rýchlo dodajú: Nenávidíme teroristov! Alebo Emilini rodičia prijímajú lekársku správu o dcérinom kritickom stave v nemocničnej miestnosti pre pozostalých. „To nič neznamená,“ ubezpečuje ich lekárka, „inde nie je miesto...“ A Kumail vo svojom vystúpení presviedča publikum, že povolanie komika je podľa názoru jeho pakistanskej rodiny na poslednom mieste, až za bojovníkmi islamského štátu...

Kumail Nanjiani, tridsaťdeväťročný komik pôvodom z Nerozkazes10 resizePakistanu, známy  z oceňovaného amerického televízneho seriálu Silicon Valley, má vo filme Srdcu nerozkážeš výhodu. Je nielen spoluscenáristom, ale aj hlavným predstaviteľom tento romantickej komédie, a tak jeho autenticita je nespochybniteľná. Diváka si získava svojou bezprostrednosťou, príťažlivým zjavom, zmyslom pre humor a otvorenosťou, ktorá mu často spôsobuje problémy. Snaží sa kvôli rodine dodržiavať aspoň niektoré tradície, ale srdcom i spôsobom života je už Američan. Nechápe tých rodákov, ktorí sa v novom pôsobisku zaryte držia konzervatívnych pravidiel a nedokážu sa otvoriť novým, slobodným možnostiam. Nerozkazes11jpg resizePrispôsobenie sa imigrantov novej spoločnosti je výsostne aktuálna téma nielen v Amerike, ale aj v Európe, a hoci sa vo filme pertraktuje zábavným spôsobom, nestráca dôležitosť a vážnosť. Napríklad snaha matky oženiť Kumaila na základe dohody, a nie slobodného výberu či lásky, je humorne zobrazená v sérii návštev potenciálnych neviest, ktoré sa vždy „len náhodou zastavia", vítané najmä „prekvapenou“ matkou, aby ich fotografie, odložené ad acta, postupne napĺňali Kumailovu drevenú škatuľu.

Kumailova životná partnerka sa objaví na fotografiách v závere filmu, v ktorom ju stvárňuje fyzicky podobná herečka Zoe Nerozkazes5 resizeKazan. Nie je to žiadna krásavica, ale dievča s charakterom, má v sebe vitalitu a bezprostrednosť, ktoré pôsobia príťažlivo nielen na jej filmového partnera. Casting sa v tomto prípade vydaril, medzi mladými milencami funguje chémia, sú vierohodní v romantických chvíľach i dramatických hádkach, divák im uverí aj komplikované rozhodovanie  v zlomových situáciách. Kým je Emily v kóme po zásahu neznámeho vírusu, ktorý spôsobuje kolaps jej organizmu, Kumailovými protihráčmi sa stávajú jej rodičia Beth a Terry vo vynikajúcom podaní Holly Hunterovej (Oscar za postavu nemej Ady v Piane, 1993) a Italoameričana Raya Romana (titulná postava sitkomu Raymonda má každý Nerozkazes12 resizerád, 1996). Rodičia, ktorí sa len postupne zmierujú s dcériným nápadníkom, riešia aj vlastné problémy spôsobené manželovou neverou. Tak, ako sa stabilizuje zdravotný stav Emily, konsoliduje sa aj ich vzťah, z ktorého napriek všetkému ešte nevymizol nežný cit. Táto časť filmu, v ktorom postava Emily vlastne absentuje, patrí medzi najvydarenejšie a najreálnejšie, iskrí humorom a občas zasvieti životnou múdrosťou.

Film je rámcovaný totožnou scénou v kabarete, kde vystupujú stand-up komici a kde sa Kumail s Emily stretli a vzájomne zaregistrovali po prvý raz. Ich opakovaný dialóg má však v Nerozkazes9 resizezávere celkom iný podtext, sú za ním skúsenosti, z ktorých sa obaja poučili. Pohľady z očí do očí vravia jasnou rečou – títo mladí ľudia patria k sebe.
Srdcu nerozkážeš je nezávislá romantická komédia z produkcie Judda Apatowa a Amazon Studios, majstrovsky balansujúca na hrane medzi originalitou a komerčnosťou, ako stvorená na leto. Potenciálne publikum by nemalo odradiť, že námet o dvojici čeliacej nepriazni osudu a komplikáciám vyplývajúcim z odlišnosti ich kultúr už spracovali najmenej dve desiatky snímok, od slávnej Hádaj, kto príde na večeru (beloška – černoch) po Moju tučnú grécku svadbu (helénske tradície verzus americká sloboda). V príbehu pakistanského komika a americkej psychoterapeutky je mnoho lásky, pochybností i humoru, a navyše aj originálnych poznatkov, napríklad o Pakistane, krikete, či zavlažovacom systéme...

Nerozkazes resizeSrdcu nerozkážeš (The Big Sick), USA, 2017
Dĺžka: 120 minút
Réžia: Michael Showalter
Scenár: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Kamera: Brian Burgoyne
Strih: Robert Nassau
Hudba: Michael Andrews
Hrajú: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Anupar Kher, Aidy Bryant, Bo Burnham, Adeel Akhtar, Shenaz Treasury, Vella Lovell a ďalší
Distribúcia: Continental film
Premiéra v SR: 27. júla 2017
Foto: Continental film
 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.