Nedodržaný sľub

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

nedodran_szb_1_resizeOživovať pamäť národa a národov je dôležité. Svedčí o tom aj film Nedodržaný sľub režiséra Jiřího Chlumského, ktorý vznikol podľa životného osudu Martina Friedmanna Petráška, ktorý opísal do knihy vo svojom novom domove v USA.

Martin Friedmann Petrášek pochádza z početnej židovskej rodiny z Bánoviec nad Bebravou, väčšina jeho príbuzných zahynula v koncentračných táboroch. Dobrí, bohabojní ľudia nerátali so zverstvom svojich blížnych Slovákov , ktorí slepo plnili vyhladzovací likvidačný program. Martin mal šťastie v nešťastí, šťastie, že stretol na svojej životnej ceste slušných ľudí, ktorí mu pomohli, ale aj to šťastie, že mal silnú vôľu, pohotovosť a energiu prežiť, keď sa stretol zoči voči ľuďom, ktorú svoju chuť vraždiť ani neskrývali.

nedodran_sub_2_resizeSilný príbeh je dramaticky stvárnený viac menej klasickým filmový prepisom, ktorý by mohol pripomínať vojnové filmy slovenskej kinematografie. Ale nemá ten pátos a nános hrdinstva. Naopak, zachytáva vnútornú obludnosť nedávneho historického obdobia. Dejová línia sa pohybuje po hrebeni významných udalostí, z ktorých sa komorne skladá Martinovo životné obdobie v rokoch 1939-1945. Niektoré scény sú svojou atmosférou až divadelne ladené a viem si predstaviť, že by mohla vzniknúť podľa filmu aj divadelná verzia.
Spôsob chronologického rozprávania udalostí dlhými zábermi jednou kamerou asi chcel vyvolať u diváka dojem, že on sám je prítomným pozorovateľom. Niektoré dlhšie sekvencie pôsobia na divákov, ktorí sú dnes zvyknutí na krátke strihy a skratky, retardačne. Hudba ladí dramatické udalosti a nastavuje emocionálnu hladinu. Herecké výkony hlavných predstaviteľov dávajú príbehu vnútornú autentickosť a herecké stotožnenie sa s postavou umocňuje výpoveď. Niektoré scény sú možno pridlhé, ale v konečnom dôsledku preváži skutočný význam a zmysel diela. Treba spomenúť herecký výkon talentovaného Samuela Spišáka, jeho filmový debut predznamenáva sľubnú kariéru.nedodran_sub_resize Hoci je len študentom gymnázia, vo svojich šestnástich rokoch dokázal prirodzene zahrať mladého muža z celkom iného sveta a s inými problémami.

Film vzniká v čase, keď je stále menej pamätníkov, ktorí mali šťastie a prežili vražedné hrôzy druhej svetovej vojny a obludnú formu rasizmu. Po zhliadnutí Nedodržaného sľubu si človek uvedomí, že dnes, keď sa rozrastá neofašizmus a genocídy rôzneho druhu stále jestvujú, takýchto filmov nikdy nie je dosť, a preto treba oceniť odhodlanie Vlada Černého, ktorý po prečítaní knihy knihy Martina Petráška inicioval jeho produkciu.


Nedodržaný sľub, SR, ČR, USA, 2009
Námet :Martin Petrášek
Scenár: Jan Novák

Réžia: Jiří Chlumský
Kamera: Ján Ďuriš
Strih: Vasileois Skalenakis
Návrhár kostýmov Simona Vachálková
Hudba : Michal Novinski
Architekt: Viera Dandová

Hrajú: Samuel Spišák, Ondřej Vetchý, Marián Slovák, Vlado Černý, Dušan Kaprálik, Ivan Romančík, Eva Kerekešová,

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.