Skrotenie zlej šéfky

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

skrotenie1Tri filmy za tri roky – taká je tvorivá bilancia štyridsaťtriročnej režisérky, choreografky a tanečníčky Anne Fletcherovej. Po snímkach Let´s Dance a 27 šiat prichádza na plátna pomaly sa končiaceho leta veľmi vhodne jej najnovšie dielo, romantická komédia Návrh (The Proposal), ktorej hlavným tromfom i ťahúnom je skvelá herečka, režisérkina rovesníčka Sandra Bullocková.

Nebezpečná rýchlosť a jej pokračovanie, Sieť, Miss špeciálny agent, tiež s pokračovaním, Dom pri jazere a Predtucha, to sú iba niektoré názvy z bohatej filmografie tejto tvárnej herečky, svedčiace o širokom diapazóne jej dramatických i komediálnych schopností. Vo filme Návrh hrá tvrdú, nekompromisnú, ale možno práve preto úspešnú a rešpektovanú šéfredaktorku newyorského knižného vydavateľstva. Jej pravou rukou, diárom, poskokom a nepostrádateľným spolupracovníkom je asistent Andrew, ktorého Margaret doslova zneužíva. Práve on sa jej zdá aj vhodným objektom fingovanej svadby v okamihu, keď jej ako rodenej Kanaďanke hrozí po skončení platnosti víz deportácia do vlasti. Andrew, ktorý si už za tie roky zvykol šéfke neodporovať, aj tentoraz súhlasí s rolou nedobrovoľného ženícha, ale celkom odvážne a nečakane si kladie isté podmienky. Po vynútenej dohode, založenej na vzájomnom vydieraní, odcestujú na víkend k snúbencovej rodine na Aljašku. A potom to už pokračuje ako v správnej hollywoodskej romantickej komédii...

skrotenie2Bullockovej nerobí problém zahrať inteligentnú samostatnú ženu, uväznenú v pancieri prísneho biznis kostýmu a nemenej prísnych návykov, ale obdiv si zaslúži najmä v okamihoch, keď tento pancier začína na nej pod vplyvom nových skúseností v novom prostredí medzi novými ľuďmi praskať. A hoci scenárista Peter Chiarelli tvrdí, že nápad na tento film čerpal „z práce v Hollywoode, so všetkými tými veľmi úspešnými výkonnými šéfkami a ich asistentkami“, divákovi pripomenie proces poľudšťovania šéfky – bosorky, ako ju podriadení za chrbtom prezývajú, aj pána Shakespeara a jeho Skrotenie zlej ženy. V oboch prípadoch láska, ktorá sa pomaly prediera na povrch, je tým katalyzátorom, ktorý mení ľudí aj ich vzťahy. Treba pripísať k dobru autorom filmu, že sa tak deje najmä prostredníctvom slovného i situačného humoru, ktorý nadľahčuje nejednu banálnu, až gýčom zaváňajúcu situáciu.

skrotenie3Margaret a Andrew v podaní Sandry Bullockovej a Ryana Reynoldsa tvoria vzhľadom na vekový rozdiel trochu nesúrodú dvojicu, hoci zásluhou dlhoročného reálneho priateľstva to v ich filmovom partnerstve od začiatku funguje. I keď herečka vďaka temperamentu, prírode či plastickým chirurgom nevyzerá na svojich štyridsaťpäť rokov, predsa je len medzi nimi trinásťročný rozdiel. Scenárista však tento ponúkaný motív – vzťah staršej úspešnej ženy k mladšiemu mužovi – nevyužil, ba aj kameraman Oliver Stapleton robil, čo sa dalo, aby ho eliminoval. Je to škoda, mohol to byť ďalší zdroj humorných situácií. Tie potom zabezpečovali najmä Betty Whiteová ako rozšafná stará mama Annie či Oscar Nuňez ako Ramone, muž mnohých profesií, okrem iného aj jediný gogo-tanečník v mestečku. Obaja vytvorili svojrázne figúrky, pohybujúce sa občas na samej hranici znesiteľnosti. Výraznú postavu zlomyseľného imigračného úradníka, ktorý sleduje svoje obete s náruživosťou lovca, šarmantne zahral známy Denis O´Hare.

Ako to už v amerických komédiách býva, aj v tejto sa pointa zbytočne nadstavuje či dopovedá, akoby existovali diváci, ktorý jednoduchý happy end nepochopili. Pohovor na imigračnom úrade beží zároveň so záverečnými titulkami, čo sťažuje sledovanie jedného i druhého. Pikantné je, že vo filme sa mihne aj jeho režisérka, a to v postave Jill v uvítacej scéne v Andrewovom rodnom dome, a že zábery z prírodne unikátnej Aljašky sa nakrúcali v štáte Massachusetts severne od Bostonu. No k tomuto tajomstvu sa tvorcovia filmu ani nemuseli priznávať – najmä európskym divákom je to jedno. Myslím si, že ich v tomto období vrcholiaceho leta osloví najmä ľahký, vtipný, hoci nie objavný príbeh s vydarenými hereckými kreáciami, prinášajúci do „opakovanej každodennosti“, ako nazval náš všedný život filozof Karel Kosík, trochu potrebnej romantiky.

Návrh (The Proposal), USA 2009
Scenár: Peter Chiarelli
Réžia: Anne Fletcherová
Kamera: Oliver Stapleton
Strih: Priscilla Nedd Friendlyová
Výprava: Nelson Coates
Kostýmy: Catherine Marie Thomasová
Hrajú: Sandra Bullocková, Ryan Reynolds, Betty Whiteová, Craig T. Nelson, Mary Steenburgenová, Malin Akermanová, Oscar Nuňez, Denis O´Hare a ďalší

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.