Cena Zentivy a ASFK

Súčasťou slávnostného otvorenia 16. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest bolo po piatykrát odovzdávanie Ceny Zentivy a po prvýkrát udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK).

Držiteľkou Ceny Zentivy, ktorá sa udeľuje mladému slovenskému audiovizuálnemu tvorcovi do 35 rokov, sa na včerajšom slávnostnom otvorení Febiofest sa stala animátorka Ivana Zajacová. Cenu získala za mimoriadny tvorivý a producentský vklad do animovaných filmov Nazdravíčko! a Štyri s prihliadnutím na výnimočný osobnostný vklad v rámci celkového rozvoja, výchovy i propagácie súčasnej slovenskej animovanej tvorby. O víťazke rozhodla komisia v zložení dokumentarista Mario Homolka, filmový publicista Pavel Branko, filmový teoretik a šéfredaktor časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch, predseda FK Nostalgia Bratislava a filmový pedagóg Peter Gavalier a napokon režisér Juraj Lehotský, minuloročný držiteľ ocenenia. Cena Zentivy je spojená s finančnou prémiou vo výške 7 000 € (210 882 Sk), od roku 2005 ju udeľuje spoločnosť Zentiva v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK). Zajacová je prvou animátorkou, ktorá cenu získala, v predchádzajúcich rokoch boli ocenení dokumentaristi Marek Šulík, Milan Balog, Daniela Rusnoková a Juraj Lehotský.

Na slávnostnom otvorení 16. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest sa včera premiérovo udeľovali aj výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK). Najlepším klubovým filmom za rok 2008 sa stala rumunská dráma režiséra Cristiana Mungia 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, najlepším filmovým klubom za rok 2008 sa stal FK Nostalgia v Bratislave. Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii získal poľský režisér Jerzy Skolimowski, Výročnú cenu ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu si odniesol Peter Solan. Zvláštna cena ASFK za prínos slovenskej kinematografii bola udelená dokumentárnemu filmu Slepé lásky v réžii Juraja Lehotského a krátkemu animovanému filmu Štyri režisérky Ivany Šebestovej. Ceny ASFK majú zvýrazniť činnosť filmových klubov v spoločnosti a zvýšiť záujem o nekomerčnú kinematografiu.

(Viac informácií nájdete na www.asfk.sk a www.febiofestsk.sk. Kontakt: Eva Zaťková, mob.: 0905 984 410, mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.