Febiofest

Šestnásta medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest, ktorá sa koná od 30. marca do 30. apríla 2009, je predovšetkým prehliadkou aktuálnej českej tvorby. Do jej programu sú zaradené aj slovenské filmy a z nich mnohé sa budú premietať na veľkom plátne po prvýkrát. Medzi nimi sa nachádzajú aj diela, ktorých koproducentom je Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Slovenský filmový ústav (SFÚ) plní svoju hlavnú archivačnú, dokumentačnú a prezentačnú činnosť, no v širokom spektre jeho menších či väčších činností je aj vstupovanie do filmových koprodukcií. V programe tohtoročného Febiofestu budú mať diváci možnosť vidieť až štrnásť koprodukčných slovenských dokumentov a portrétov významných slovenských osobností, ktoré vznikli rukou známych slovenských režisérov a na ktorých ako koprodukčný partner participoval SFÚ. Do týchto projektov prispel zväčša dramaturgickou a odbornou spoluprácou, ako aj archívnymi filmovými materiálmi, ku ktorým vykonáva v zmysle audiovizuálneho zákona práva výrobcu.

Z filmov, ktoré si vyslúžili pozornosť ešte pred svojím uvedením, je dokumentárny film Zuzany Piussi Koliba. Jeho režisérka sa v ňom pokúša o analytickejšie zmapovanie problému rozpadu základne slovenského filmu – filmových ateliérov na Kolibe. Ďalšie filmy v programe Febiofestu, na ktorých sa ako partner podieľal SFÚ, sú zamerané na priblíženie výnimočných osobností kultúrneho alebo spoločenského života. Úplne po prvýkrát sa na veľkom plátne odpremieta film v réžii Tomáša Hučka Kým sa skončí tento film, dokument venovaný scenáristovi a dramaturgovi Tiborovi Vichtovi, ktorý počas svojej tvorby spolupracoval s významnými režisérskymi osobnosťami slovenskej kinematografie. Rovnako v premiére bude uvedený aj film Vlada Balca Medzi 4 – 5,6 o kameramanovi Vincentovi Rosincovi, tiež dôležitej postave slovenského filmu. Tri z filmov, na ktorých sa podieľal aj SFÚ, už mali diváci možnosť vidieť na vlaňajšom decembrovom 10. MFF Bratislava. Premietala sa tam snímka Optimista Dušana Trančíka o Ľudovítovi Winterovi, zakladateľovi piešťanských kúpeľov, film Cesta Magdalény Robinsonovej Mareka Šulíka o fotografke, ktorá prežila režim ľudáckeho Slovenského štátu i pobyt v koncentračných táboroch, a dokument Momentky Petra Krištúfka o legende slovenskej hudby Dežovi Ursinym.

Filmy s koprodukčným vstupom SFÚ na Febiofeste uzatvára kolekcia ôsmich portrétov z dokumentárneho cyklu Zlatá šedesátá v réžii Martina Šulíka. Približujú spomienky slovenských tvorcov na zlatú éru československej kinematografie. Na plátne sa objavia Ivan Balaďa, Eduard Grečner, Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Albert Marenčin, v Nemecku žijúci Igor Luther a v Čechách žijúci Lubor Dohnal a Juraj Herz, len nedávno ocenený Českým levom za celoživotné dielo. Projekt Zlatá šedesátá tvoria rozhovory s filmovými osobnosťami zo 60. rokov doplnené ukážkami z filmov a jeho režisér Martin Šulík ho vníma ako „jednu z možností splatiť dlh tvorcom československej novej vlny“.Vznik filmov, spracúvajúcich historicky dôležité udalosti alebo vracajúcich sa k osobnostiam, ktoré svojou prácou a postojmi zanechali dôležitú stopu v našej spoločnosti, má pre každú krajinu nesmierny význam. „Dúfam, že dokumenty, ktoré vzniknú vďaka podpore SFÚ, budú svedectvom o dôležitej kapitole našej kinematografie a stanú sa jedinečným študijným materiálom pre ďalšie generácie filmárov,“ povedal v súvislosti s témou koprodukčných vstupov do filmových projektov pre mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký. „Sú vyjadrením potreby zachovania kontinuity v rámci audiovízie so základnými kinematografickými hodnotami, ktoré na Slovensku vznikli. Podporou významných nekomerčne zameraných dokumentov SFÚ zhodnocuje práva, ktoré má zo zákona dané.“ Koprodukcie SFÚ nie sú jediné slovenské filmy uvádzané v programe tohtoročného Febiofestu, celkovo je všetkých 40 slovenských filmov zaradených do piatich sekcií. Novinky českej a slovenskej tvorby ponúkajú 12 slovenských filmov, To najlepšie z Febia uvedie 7 slovenských dokumentov a v sekcii Zvláštne uvedenie sa bude premietať 8 dokumentárnych portrétov, ktoré vznikli v produkcii Slovenskej a Českej republiky. V dvoch profilových sekciách Febiofestu je zaradených 13 československých filmov, z ktorých 12 vzniklo v réžii Petra Solana a 1 film (Dialóg 20-40-60 režisérov Jerzy Skolimowski, Peter Solan, Zbyněk Brynych) sa premieta v profilovej sekcii tvorby Jerzyho Skolimowského.

( Viac informácií o 16. ročníku Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest nájdete na www.febiofestsk.sk. Viac informácií o Slovenskom filmovom ústave (SFÚ) nájdete na www.sfu.sk.)

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.