V Sydney sa predstavia súčasné slovenské filmy

SFUlogo resizeV austrálskom meste Sydney sa tento rok dnes (30. marca) už po deviaty raz koná Český a slovenský filmový festival, ktorý tamojším divákom ponúkne sedem dlhometrážnych a päť krátkometrážnych slovenských a koprodukčných filmov. Popri dielach súčasnej slovenskej kinematografie sa premietne aj klasický digitálne reštaurovaný film Pacho, hybský zbojník (1975) režiséra Martina Ťapáka zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. Festival potrvá do nedele 3. apríla.

Úvodným filmom festivalu je dráma Ivana Ostrochovského Služobníci (2020), odohrávajúca sa v 80. rokoch minulého storočia v prostredí bohosloveckej fakulty. Film prostredníctvom hlavných postáv – dvoch študentov stavia aj pred divákov otázku voľby medzi ľahšou cestou kolaborácie a ťažšou cestou svedomia. Súčasnú kinematografiu budú zastupovať ešte hrané filmy Chyby (2021) Jana Prušinovského a Atlas vtákov (2021) Olma Omerza, oba Sluzobnici resizeodohrávajúce sa v súčasnosti s dôrazom na krehkosť partnerského vzťahu či komplikované rodinné väzby vo firme.

Z oblasti dokumentárnej tvorby sa v Sydney premietne film V sieti (2020) režisérskej dvojice Barbora Chalupová a Vít Klusák, ktorý poukazuje na zneužívane detí na internete a v čase premiéry vyvolal veľkú spoločenskú diskusiu. O podivuhodnom priateľstve medzi myškou a lišiakom rozpráva rodinný animovaný film Myši patria do neba (2021) režisérskeho páru Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, nedávno ocenený ako najlepší animovaný film na udeľovaní národných filmových cien Český lev. Výber dopĺňa prvý slovenský celovečerný trikový film Cesta do nemožna (2019) Nora Držiaka, netradičné rozprávanie o osobnom i pracovnom živote Milana Rastislava Štefánika.

Klasickú kinematografiu bude na podujatí zastupovať digitálne reštaurovaný film režiséra Martina Ťapáka Pacho, Pacho resizehybský zbojník, filmová adaptácia rovnomennej poviedky Petra Jaroša. Divácky mimoriadne úspešný film je vtipnou ponáškou na legendu o Jurajovi Jánošíkovi s využitím mnohých klišé oficiálneho slovenského folklóru. Spolu s celovečernými dielami budú uvedené aj krátke snímky, konkrétne Tomato Hariytage (2021) Laury Kočanovej, R a u u (2021) Zlaty Golecovej, Donna Bella (2021) Emmy Virág Csuport (2021), Sami (2020) Ondreja Hrašku a Cez palubu! (2019) Filipa Pošivača a Barbory Valeckej.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii vznikol v roku 2014 zo zámerom prezentovať slovenskú a českú kinematografiu a každoročne uvádza nové filmy i snímky staršieho dáta. Podujatie organizuje ARINA s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, slovenskými partnermi sú Slovenský filmový ústav (SFÚ), Vysoká škola múzických umení. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond a Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre. Filmy budú uvedené v kinách Dendy Cinemas Newton v Sydney.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.