Európskym filmom roka je Quo vadis Aida ?

Quo8 resizeZa najlepší film 34. Európskych filmových cien bola v sobotu večer na slávnostnej ceremónii v nemeckej metropole Berlín, ktorá bola vysielaná naživo, vyhlásená snímka Quo Vadis, Aida? bosnianskej režisérky Jasmily Žbaničovej. Informovala o tom agentúra DPA. Dejiskom drámy Quo Vadis, Aida? sú udalosti vedúce k masakru v Srebrenici v 90. rokoch 20. storočia. Ocenený film sa zameriava sa na pohľad prekladateľky Aidy pracujúcej pre OSN a jej úsilie o záchranu nielen svojich najbližších.Táto snímka si odniesla i ďalšie dve ceny, a to za najlepšiu réžiu (Jasmila Žbaničová) a tiež najlepšiu európsku herečku, ktorou sa stala predstaviteľka hlavnej postavy Aidy, JasnaDjuričičová.

Ocenenie najlepší európsky herec získal Anthony Hopkins, ktorý stvárnil hlavnú rolu v snímke Otec (The Father) francúzskeho režiséra Floriana Zellera. Hopkins tu hrá staršieho muža, ktorý sa musí vysporiadavať s pokročilou demenciou. Táto snímka dostala i cenu za najlepší scenár (Florian Zeller a Christopher Hampton).

V kategórii najlepší európsky film bolo nominovaných dovedna päť titulov, približuje DPA. Okrem snímok Quo Vadis, Aida? a The Father členovia Európskej filmovej akadémie (EFA) vybrali i horor Titán (Titane) francúzskej režisérky Julie Ducournauovej, ktorý tento rok získal Zlatú palmu v Cannes. Ide o príbeh niekoľkonásobnej vrahyne, ktorá tají svoje pohlavie a má sexuálny vzťah s automobilmi. Nominovaný bol i film fínskeho režiséra Juhoa Kuosmanena Kupé č. 6 (Hytti nro 6), ktorý zachytáva 2000-kilometrovú cestu vlakom študentky Laury z Moskvy naprieč nekonečnou ruskou tajgou, pričom dôjde i k prekvapivému stretnutiu. Film Božia ruka (È stata la mano di Dio) talianskeho režiséra Paola Sorrentina zase rozpráva o dospievaní hlavného hrdinu v Neapole 80. rokov 20. storočia. Vlani získal titul najlepší európsky film Chľast, tragikomédia dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga.

Európske filmové ceny, prezývané i európske Oscary, udeľuje každoročne od roku 1988 Európska filmová akadémia (EFA) a o víťazoch rozhoduje jej viac ako 4000 členov. Ceny sa udeľujú v 19 kategóriách, z ktorých najdôležitejšia je Najlepší film.

Zoznam ocenených v hlavných kategóriách

Európsky film: Quo Vadis, Aida?, réžia Jasmila Žbaničová
Európsky režisér: Jasmila Žbaničová (Quo Vadis, Aida?)
Európsky herec: Anthony Hopkins (The Father)
Európska herečka: Jasna Djuričičová (Quo Vadis, Aida?)
Európsky scenárista: Florian Zeller a Christopher Hampton (The Father)
Európsky celovečerný animovaný film: Flugt (Utiecť), réžia Jonas Poher Rasmussen
Európsky dokumentárny film: Flugt (Utiecť), réžia Jonas Poher Rasmussen
Európsky krátkometrážny film: Nanu Tudor (Môj strýko Tudor), réžia Olga Lucovnicova
Európsky objav - Prix Fipresci: Promising Young Woman (Nádejná mladá žena), réžia Emerald Fennellová

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.