Študentský Oscar pre Ľubomíra Mihaila Kocku

academyAmerická Akadémia filmových umení a vied (A.M.P.A.S.), známa každoročným udeľovaním Oscarov, podporuje rozvoj kinematografie aj všemožnými inými spôsobmi – grantmi, seminármi, výstavami, oceňovaním technického pokroku... Patrí medzi ne i práca s mladými filmármi.

V sobotu 12. júna, tradične v priestoroch kina Samuel Goldwyn Theater, akadémia v Los Angeles vyhlási držiteľov 37. výročných študentských cien (37th Student Academy Awards), zvaných neoficiálne aj študentské Oscary. Filmová akadémia zverejnila názvy 37 nominovaných filmov z tvorby poslucháčov amerických filmových škôl. Ceny nemajú podobu sošiek slávneho naháča s mečom, ale zlatých, strieborných a bronzových medailí. Sú spojené s finančnými prémiami 5 000, 3 000 a 2 000 dolárov. Udeľujú sa v štyroch kategóriách: Alternative (experimentálny film), Animation (animovaný film), Documentary (dokumentárny film), Narrative (hraný film).

Medzi deviatimi nominovanými v kategórii Narrative je i strednometrážna práca poslucháča Savannah College of Art and Design Ľubomíra M. Kocku s názvom The Lunch Box (Obedár). „Jeho hrdinom je starší muž, Jozef Stolárik. Každý deň sa pre neho začína rovnakou rutinou: prebudí sa a chystá sa do továrne. Jeho žena Ružena mu vždy starostlivo balí jeho obed, nachystá čistú košeľu a vyprevadí ho do práce. A potom, jedného dňa sa rutinný rytmus zrúti. Ružena ochorie, dostane mozgovú mŕtvicu a po krátkom čase strávenom v nemocnici zomrie. Jozef zostáva sám a musí sa naučiť postarať sa sám o seba. Pomáha mu pritom zabehaná rutina, ale nič už nie je také, ako bolo. Je to film o osamelosti, smútku a nezmieriteľnom kolobehu života. Hlavné postavy stvárnili Božidara Turzonovová (Ružena), herečka Slovenského národného divadla a Štefan Šafárik (Jozef) z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene,“ uvádza oficiálny text distributéra.

Obedár získal cenu Najlepší krátky film na NAPA – SONOMA WINE COUNTRY FILM FESTIVAL, USA, 2009. Zvíťazil aj na medzinárodnom festivale THAILAN 2009; bol vyhlásený za najlepší študentský film na Swansea Bay Film Festival 2009 vo Veľkej Británii a tiež na festivale Long Island International Film Expo 2009. Získal aj Čestné uznanie na 57. ročníku medzinárodného filmového festivalu Columbus International Film + Video Festival 2009. Film sa premietal na mnohých ďalších festivaloch ako napr. Washougal International Film Festival 2009; International Film Festival South Africa 2009; CAMBOFEST 2009 Film, Video, and Animation Festival of Cambodia 2009.

Spomedzi 61 uchádzačov z 36 krajín celého sveta akademici vybrali aj päť finalistov, zápoliacich o cenu akadémie v kategórii Najlepší zahraničný študentský film. Sú nimi:

The Confession, r. Tanel Toom, National Film and Television School, Veľká Británia

Janna & Liv, r. Therese Ahlbeck, Dramatiska Institutet, Švédsko

The Night Father Christmas Died, r. Martin Schreier, Filmakademie Baden-Wurttemberg, Nemecko

The Road Home, r. Rahul Gandotra, London Film School, Veľká Británia

Trieste Is Ours, Ziga Virc, University of Ljubljana, Slovinsko

Víťaz v tejto kategórii sa ešte pred slávnostným vyhlásením výsledkov pripojí k laureátom amerických študentských cien, aby spolu v Los Angeles absolvovali týždňový seminár pod vedením hollywoodskych filmových profesionálov.

student_oscarHolanďan Mike van Diem a český režisér Jan Svěrák, ktorí v minulosti získali študentské Oscary v tejto kategórii, sa neskôr stali tvorcami celovečerných filmov, ocenených skutočným Oscarom v kategórii snímok v cudzom jazyku.

Foto: A.M.P.A.S.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.