Camera Extreme 2009 pre Pavla Barabáša

Barab_resizeJedenásty ročník filmového Explorers Festivalu ARTSHOW Poľsko zavŕšilo slávnostné odovzdávanie cien dokumentaristom - umelcom. Nositeľmi prestížneho ocenenia Camera Extreme sa tento rok stali dokumentarista Pavol Barabáš (SVK) a fotoreportérka National Geographic Elizabeth Wald (USA). Cena je každoročne udeľovaná autorom, ktorí nakrúcajú vo veľmi ťažkých podmienkach a ukazujú divákom to, čo by bez stále sa zlepšujúcej techniky, talentu a profesionalizmu nebolo možné nikdy vidieť.Na fotke sprava: Pavol Barabáš a osobnosti poctené cenou Explorer 2009, ktoré posunuli hranice ľudských možností: James Hooper, Wiliam Steger, Geoffrey Somers, Keizo Funtasu.

Slová poroty na adresu Pavla Barabáša, ktorými odôvodnili udelenie tohtoročného ocenenia:
„Zúčastnil sa množstva fascinujúcich expedícií na všetkých siedmych kontinentoch sveta, vždy majúc po ruke kameru, ktorá ho inšpirovala preniesť novoobjavený svet do obrazov výnimočnej krásy. Ako umelec ukazuje zriedkavé majstrovstvo v prezentovaní estetickej i naratívnej stránky udalostí, miest, ľudí a kultúr. Vie skĺbiť vizuálnu stránku filmu so zvedavosťou človeka pátrajúceho po odpovediach na otázky, ktoré si ľudská rasa kladie už od počiatku vekov, a ktoré majú svoje korene v jej najhlbšej podstate. Rovnako silný dôraz kladie aj na existencialistické otázky a rozhodnutia ľudí, ktorí sú vystavení nielen tlaku extrémnych podmienok, ale i obmedzeniam vlastných, ľudských síl.“

Explorers Festival je jeden z najväčších festivalov na svete a v poľskej Lodži sa koná od roku 1999. Počas svojej jedenásťročnej existencie hostil mnoho významných osobností zo sveta filmu, himalájskeho horolezectva, extrémnych športov, objaviteľov a bádateľov. Medzi nimi boli napríklad sir Christian Bonington, sir Edmunt Hillary, Reinhold Messner, Borge Ousland, prof. Bertrand Piccard, Kryzstof Zanussi, Catherine Destivelle, Michael Brown, Heinz Zak, Kurt Albert, Leo Houlding a ďalší.

Okrem množstva premietaní a stretnutí ponúkli organizátori v programe tohto ročníka aj niekoľko workshopov. Pod vedením Pavla Barabáša a Elizabeth Wald pripravili pre študentov kinematografie na pôde Poľskej národnej filmovej, televíznej a divadelnej školy workshop na tému Nakrúcanie v extrémnych podmienkach. V piatok 20. novembra ho uviedol film K2 studia Neznáma Antarktída. Hosťovanie Pavla Barabáša na festivale zavŕšila prezentácia na tému „Nakrúcanie na siedmich kontinentoch“ spojená s premietaním jeho snímky Carstensz – Siedma hora.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.