Šesť cien z piatich festivalov pre Nickyho rodinu
Presne mesiac po získaní Ceny primátora mesta Piešťany na MFF Cinematik dostal film Patrika Pašša a Mateja Mináča Nickyho rodina ďalšie dve ceny. Tentoraz v českom Ostrove na 43. ročníku Detského filmového a televízneho festivalu Ota Hofmana. Medzinárodne úspešnej snímke tu udelili Cenu Ota Hofmana za najlepšie dielo v kategórii pre mládež od 13 do 18 rokov a Osobitnú cenu poroty za dielo s najvýraznejším morálnym akcentom.
"Ceníme si obe ocenenia najmä preto, že hoci je náš film určený všetkým vekovým kategóriám divákov, pozornosť mladého publika a jeho pozitívne reakcie nás vždy mimoriadne tešia a sú pre nás satisfakciou i dopingom,“ vyjadrili sa tvorcovia dnes po oznámení výsledkov festivalovej súťaže.
Film Nickyho rodina, ktorý prináša príbeh a posolstvo reálneho hrdinu, už v Čechách videlo viac než 33 tisíc divákov. Stal sa tak najnavštevovanejším filmom spomedzi 17 domácich – česko-slovenských produkcií dokumentárnej tvorby vyrobených za posledných 12 mesiacov, pričom počet divákov presiahol súčet divákov všetkých ostatných dokumentov.
V súčasnosti sa tvorcovia oceňovanej snímky pripravujú na premiéru v Londýne, na ktorej sa osobne zúčastní Sir Nicholas Winton s rodinou a mnohé zo zachránených detí, žijúce dodnes v krajine, ktorá ich bola jediná ochotná prijať – vo Veľkej Británii. Slávnostné uvedenie v domovine Sira Wintona sa za prítomnosti vzácnych hostí z politického, kultúrneho a spoločenského života uskutoční už o necelý mesiac, 10. novembra v priestoroch Britskej filmovej a televíznej akadémie BAFTA. Slávnostným večerom bude sprevádzať populárna novinárka a moderátorka BBC Esther Ranzen. Práve v jej programe That´s Life! sa v roku 1988 po prvý raz po päťdesiatich rokoch stretol Nicholas Winton so zachránenými deťmi. Ukážka z tejto relácie je použitá aj vo filme Nickyho rodina.
V novembri film uvidia v Bratislave návštevníci MFF Bratislava a festivalu Jeden svet – One World.

