Obľúbený letný projekt Európske filmy za euro je späť!

Europskefilmylogo resizeTradičný letný projekt Asociácie slovenských filmových klubov,Európske filmy za euro, sa už po dvanástykrát začne v sobotu 15. júna a potrvá celé leto až do 31. augusta vo filmových kluboch naprieč celým Slovenskom. Divákom ponúkne až päťdesiatdva súčasných filmov za symbolické vstupné jedno euro. V projekte figurujú prevažne filmy, ktoré boli ocenené na medzinárodných filmových festivaloch alebo patria k najnavštevovanejším titulom minulých rokov.

Projekt Európske filmy za euro prinesie do slovenských kín už po dvanástykrát výber najlepších súčasných európskych filmov rôznych žánrov – od drám a komédií až po dokumenty a animované filmy pre deti. Diváci sa môže tešiť na snímky, ktoré získali uznanie na prestížnych filmových festivaloch, ako aj na tituly z distribúcie predminulého roka, čo ocenia najmä tí, ktorí ich nestihli vidieť pri ich premiére. „Sme radi, že môžeme slovenskému publiku ponúknuť možnosť zažiť kvalitné európske filmy za symbolickú sumu. Veríme, že tento projekt povzbudí divákov k častejšej návšteve kín,“ uviedla koordinátorka distribučných projektov Tatevik Čiháková Avnikjan.

Slovenské publikum sa môže tešiť na tradičné tituly z kolekcie Európske filmy za euro, ako je Studená vojna (2018), film o tragickom ľúbostnom príbehu speváčky Zuly a klaviristu Wiktora. Studená vojna získala na 71. MFF v Cannes ocenenie za najlepšiu réžiu. Na filmové plátna sa vráti aj film Osem hôr (2022), nakrútený podľa rovnomennej literárnej predlohy Paola Cognettiho, o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí. Režisér a režisérka Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch zaň získali Cenu poroty na festivale v Cannes. Pútavá reinterpretácia dejín vo filme Korzet (2022) vráti do slovenských kín aj mýtus rakúskej cisárovnej Sissi. Tento odvážny a aktuálny film o hodnote ženy a jej úlohe v Európe 19. storočia nás necháva nahliadnuť do zákulisia života cisárovnej Alžbety a odhaľuje jej pokrokové ambície aj najtemnejšie tajomstvá. Film mal svetovú premiéru v roku 2022 v Cannes a krátko potom bol uvedený aj v Karlových Varoch.

Na svoje si prídu aj tí najmenší a najvnímavejší diváci. V kolekcii Európskych filmov za euro sa objaví aj niekoľko filmov pre deti a tínedžerov. Čarovný francúzsky animovaný film Yuku a himalájsky kvet (2022), ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Annecy, rozpráva príbeh o malej myške Yuku žijúcej so svojou rodinou „v suteréne“ hradu. Jedného dňa sa Yuku rozhodne vydať na výpravu za legendárnym himalájskym kvetom. Animovanú rozprávku uvádzame spoločne s krátkym slovenským animovaným filmom Krížom Krážom (2022), autorky a autora Niny Rybárovej a Tomáša Rybára. Cyklus Európske filmy za euro bude prebiehať od 15. júna do 31. augusta po celom Slovensku.
Viac: www.asfk.sk.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.