Jánošík očami žien

jnosik_-uhork_resizeKonečne 10. septembra 2009 uvidíme piatu filmovú verziu Jánošíka pod názvom Jánošík Pravdivá história. Na tlačovej besede, kde bola prítomná jedna z režisérov filmu Agnieszka Hollandová , scenáristka Eva Borušovičová, herci Marián Labuda, Václav Jiráček, Ivan Martinka, Táňa Pauhofová, producent Rudolf Biermann a mnohí ďalší, sme sa dozvedeli, že film nakrúcajú matka s dcérou, teda Hollandová s dcérou Kasiou Adamikovou podľa scenára Evy Borušovičovej.

Práce na filme sa začali v roku 2002, aby sa do roku 2003 nakrútilo približne 40 percent filmu. Nikto netušil, že bude trvať až päť rokov, aby sa film konečne v slovensko-poľsko-česko-maďarskej koproducii tohto roku dokončil. Hollandová na otázku, koho je to vlastne film povedala, že jednoznačne slovenský i keď budú rôzne jazykové verzie. Slovenskú práve dokončuje v Bratislave, dcéra Kasia pracuje v Poľsku na poľskej a česká sa tiež pripravuje.
Scenáristka Eva Borušovičová vysvetlila prečo má film podtitul pravdivá história. Téma Jánošíka ju zaujala už v detstve po prečítaní príbehu o Jánošíkovi. Začala pátrať v archívoch a zistila, že trochu to bolo inak, ako sme zvyknutí hovoriť o Jánošíkovi. Napríklad rodičia ho prežili, on neštudoval za farára a tiež nie je isté či skutočne bohatým bral a chudobným dával a mnohé iné nezrovnalosti. Teda pravdivo ho opísať v rámci umeleckej licencie a držať sa toho, čo sa vlastne skutočne stalo. Popri štúdiu materiálov zistila: „ Bol to zrazu človek so svojimi túžbami, s hľadaním vlastného osobného naplnenia a šťastia navzdory osudu a zložitej dobe. Tak, ako každý z našich súčasníkov aj on musel voliť medzi dvomi zlami, aj v jeho živote mali svoje miesto osudové stretnutia a šťastné, či nešťastné náhody.“

holland_resizeV rodine svetoznámej poľskej režisérky Agnieszky Hollandovovej sa všetci upísali filmu- sestra režisérky, dcéra Kasia Adamiková a manžel slovenský režisér Ladislav Adamík. Mimochodom Hollandová hovorí až neuveriteľne a pekne a plynule po slovensky. Teda bez tlmočníka povedala: „ Moja dcéra Kasia vyberala z viac ako z 300 Jánošíkov. Potom sme skúšali z 50 najlepších. Vašek (Václav Jiráček) mal v sebe tú tajomnosť, vnútornú silu, charizmu, a preto jednoznačne voľba padla na neho. Má ďaleko od vžitej predstavy, že je to mohutný chlap s nadľudskou silou, jeho sila je v ňom samom, v jeho vnútri. Náš Jánošík je existenciálnym hrdinom, ktorý stále hľadá sám seba, svoje zaradenie v živote. A za to, že chce žiť plnohodnotným životom musí zaplatiť svoju daň. Uhorčík (Ivan Martinka) na rozdiel od Jánošíka je otvorenejší a jednoduchší, prosto spontánne dieťa ulice. Aj on je však plnokrvným hrdinom, rozhoduje sám o svojom živote aj keď v rozpore so zákonom. Zjednodušene povedané: Jánošík je introvert a Uhorčík bezprostredný extrovert a je vždy o jeden krok pred Jánošíkom, lebo sa rozhoduje spontánne. Jánošík uvažuje, zvažuje...“

Václav Jiráček (Jánošik) o svojej úlohe:“ Keď sa pozerám na jeho život podľa scenára, tak najbližšie mi je to, že sa rozhodol pre život, ktorý nie je úplne bezpečný a v tej dobe bežný. Chcel zažiť nejaké dobrodružstvo, adrenalín a na konci zistil, že za to musí zaplatiť.“

Ijnosik_-uhork_resizevan Martinka o Uhorčíkovi: „ Bol to ostrieľaný zbojník, ktorý zbíjal už od rannej mladosti. V čase, keď zlákal Jánošíka na vstup do družiny, mal za sebou takmer deväť rokov zbíjania. Už v scenári sa mi páčila charakteristika oboch postáv, kamarátstvo i zvláštne napätie medzi nimi.“

Táňa Pauhofová o Jánošíkovi a Aničke: „Vašek pôsobi krehko, ale pritom má v sebe neuveriteľnú charizmu a veľkú vnútornú silu. Podľa mňa Jánošík takto pokojne mohol vyzerať. A čo sa týka mojej úlohy to nebude tá Anička, akú sme doteraz poznali. Jánošík mal tri osudové ženy a ja som bola jedna z prvých, ktorá som ho spoznala. Hrať vo filme bolo veľké dobrodružstvo i keď moja úloha je rozsahom malá..“

Spracovala: Emília Kincelová

HISTÓRIA NAKRÚCANIA

anika_resizeVeľkorysý projekt, ktorý odštartoval v roku 2002 producent Rudolf Biermann, mal byť prvým moderným slovenským veľkofilmom v porevolučnom období. Od októbra 2002 do konca januára 2003 sa nakrútilo približne 40 percent filmu. Vtedy nikto netušil, že sa Jánošík odmlčí na šesť rokov kvôli odstúpeniu jedného z partnerov.
Finančné problémy predĺžili dobu jeho vzniku na celých sedem rokov. Projekt s celkovým rozpočtom 6 000 000 € doviedol do úspešného konca poľský producent Dariusz Jabłoński a jeho firma Apple Film Production. Na základe špeciálnej zmluvy prevzali práva od slovenského producenta. „Sme pyšní, že sa nám tento mimoriadne náročný projekt podarilo priviesť ku šťastnému koncu. Získali sme partnerov z Poľska – Poľskú televíziu a Poľský inštitút filmového umenia, ako aj HBO Central Europe, podarilo sa nám tiež do projektu zapojiť Maďarov. Realizovali sme väčšiu časť nakrúcania a celú postprodukciu. Vznikol naozajstný stredoeurópsky film. Od začiatku sme si boli istí, že o tento projekt treba bojovať s celým odhodlaním. Pôvab predtým realizovaného materiálu, majstrovstvo Agnieszky Hollandovej a mladistvá vízia Kasie Adamikovej spôsobili, že hoci sme si boli vedomí namáhavej cesty, oplatilo sa na ňu vykročiť“.
na_rieke_jnok_resizeV lete 2008, presne 21. 7. si herci opäť mohli obliecť starostlivo uschované zbojnícke kostýmy a po šesťročnej pauze sa vrátili k svojim postavám pred kameru Martina Štrbu. Po rokoch smoly sa na film usmialo šťastie aj v tom, že nikto z hercov sa výrazne nezmenil. „Všetci akoby sa držali nejakej zvláštnej diéty a čakali, kým sa projekt dokončí. Bol to pre nás úplný zázrak a svojim spôsobom vyslobodenie“ hovorí predstaviteľ titulnej postavy Václav Jiráček.
Pre Dariusza Jabłońskeho to nie je prvá spolupráca so slovenskými a českými filmármi. V roku 1999 koprodukoval úspešnú a oceňovanú drámu „Je třeba zabít Sekala“, nedávno debutoval aj ako režisér koprodukčnou snímkou „Jahodové víno“, kde hlavné úlohy stvárnili Zuzana Fialová a Jiří Macháček.
„Jánošík. Pravdivá história“ vznikol za celkovo 90 filmovacích dní na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši. Vo filme účinkovalo spolu viac ako 100 hercov, niekoľko tisíc komparzistov a 60 jazdcov. Okrem nich si v Jánošíkovi zahralo aj viac ako tisíc zvierat, z toho najpočetnejšiu skupinu tvorili ovce /920/ a kone /76/. Pre potreby filmovania vyrobili 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní a aj 2 delá. Celkovo bolo použitých 45kg strelného prachu, vyše 100 kostýmov, kompletný výzbroj pre 18 člennú zbojnícku družinu, 5 historických kočov a početné stavby.
Okrem celovečerného filmu o Jánošíkovi, ktorý bude mať , ako sme už spomenuli, na Slovensku premiéru 10. septembra 2009, vznikne aj štvordielny televízny seriál. Slovenským distribútorom filmu je GARFIELD Film.

JÁNOŠÍK PRAVDIVÁ HISTÓRIA

Réžia: Agnieszka Hollandová, Kasia Adamiková

Scenár: Eva Borušovičová

Kamera: Martin Štrba

Architekt: František Lipták, Marek Zawierucha

Hudba: Antoni Łazarkiewicz

Strih: Michał Czarnecki, Marek Kráľovský

Kostýmy: Anita Hroššová, Magdalena Tesławska

Produkcia: Apple Film Production v koprodukcii In Film Praha a
Telewizja Polska S.A., Charlie´s, Eurofilm Studio, HBO Central
Europe s podporou Poľského filmového inštitútu
a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Producenti: Violetta Kamińska, Izabela Wójcik, Rudolf Biermann, Dariusz Jabloński
Hrajú: Václav Jiráček (Jánošík)
Ivan Martinka (Uhorčík)
Michał Żebrowski (Turjag Huncaga)
Sarah Zoe Cannerová (Barbora)
a
Marián Labuda, Táňa Pauhofová, Gabriela Bírová,
Richard Krajčo, Adrian Jastraban, Karel Dobrý

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.