MFF Bratislava bude plný príbehov

IFF_B_-logo_resizeTrinásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava odprezentuje široké spektrum filmov, ktoré patria medzi to najlepšie a najpozoruhodnejšie čo sa nakrútilo počas aktuálneho roka vo svetovej kinematografii. Víťazné filmy z najprestížnejších filmových festivalov, nezávislé filmy a novinky zo slovenskej kinematografie. Okrem obľúbených nesúťažných sekcií Panoráma, Proti prúdu, Made in Slovakia a Azyl – krátke filmy sú pre divákov pripravené i úplne nové programové sekcie – Antidepresíva, Príbehy, či programová lahôdka Červené westerny. Chýbať nebude ani Pocta, v aktuálnom ročníku festivalu venovaná režisérovi Eduardovi Grečnerovi a nestorovi slovenskej fimovej kritiky Pavlovi Brankovi. V súťaži sa o festivalové ceny budú uchádzať hrané, dokumentárne a  krátke filmy.

Sekcia Panoráma ponúka divácky najatraktívnejšie filmy, oceňované na prestížnych filmových festivaloch, ktoré ale paradoxne majú často problém dostať sa do bežnej distribúcie. Uvidia napríklad víťaza Zlatej palmy v Cannes, film Terrenca Malicka Strom života, ktorý zavedie Strom_ivota_resizediváka do Texasu 50. rokov minulého storočia. Hviezdne obsadený film (Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastainová) je príbehom Jacka, ktorý sa stráca v modernom svete a snaží sa zorientovať v živote. Americký herec Sean Penn stvárnil aj ústrednú postavu ďalšieho filmu zo sekcie Panoráma. Snímka Toto je to miesto talianskeho režiséra Paola Sorrentina o bývalej rockovej hviezde, ktorá sa vydáva na cestu naprieč Amerikou, je ďalšou Pennovou pozoruhodnou hereckou kreáciou. Iránsky film Asghara Farhadiho Rozchod Nadera a Simin, ktorý získal Zlatého medveďa na Berlinale, rozpráva príbeh manželov Nadera a Simin. Pár stojí pred osudovou voľbou - opustiť Irán, Restaurator_resizealebo zostať. Každý z nich má svoje oprávnené dôvody a snaží sa naplniť svoje túžby. Ďalšou filmovou lahôdkou je len nedávno v  Benátkach Zlatým levom ocenený film Alexandra Sokurova Faust. Klasický príbeh sa zaoberá korupciou a mocou. Predseda poroty v Benátkach, režisér Darren Aronofsky na margo filmu povedal: „Sú filmy, ktoré vás rozplačú, sú filmy, ktoré vás rozosmejú a potom sú filmy, ktoré vás navždy zmenia. A toto je jeden z nich.“ Bratislavský festival uvedie aj izraelský film Yossiho Madmoniho Reštaurátor, ocenený Krištáľovým glóbusom na MFF Karlovy Vary. Intímny príbeh o smútku zo straty blízkeho človeka, zúfalstve, ale aj odhodlania nevzdávať sa. Do tejto sekcie je zaradená tiež nemecká snímka talentovaného Christiana Schwochowa  Neviditeľná, ktorá si z Habemus_resizekarlovarského festivalu odniesla cenu pre najlepšiu herečku. Psychologická dráma z divadelného prostredia je príbehom mladej adeptky herectva - v podaní ocenenej Stine Fischerovej Christensenovej -o zostupe do temných hĺbok vlastného vnútra. Pozoruhodný príbeh ponúka taliansko-francúzsky film Nanniho Morettiho Habemus Papam. Po smrti pápeža je na konkláve zvolená nová hlava katolíckej cirkvi. Zvoleného kardinála však prepadnú obavy zo zodpovednosti, ktorá na neho čaká a pochybnosti, či na je tým pravým. A tak Vatikán pozve známeho psychiatra, aby pomohol neočakávanú situáciu vyriešiť.

Sekcia Proti prúdu už tradične láka divákov na nezávislé filmy. Ponúkne  pôsobivý dokument juhokórejského režiséra Kim Ki-duka Arirang. Žalospev režiséra (arirang je kórejská pieseň, ktorú si ľudia spievajú keď je im smutno) odhaľuje autorovu cestu filmára – samouka, ktorý sa dostal svojou tvorbou až na vrchol, po jeho rozhodnutie stiahnuť sa do ústrania. Otázky, ktoré kladie Kim Ki-duk pustovník Kim Ki-dukovi filmárovi sprevádza ironický komentár tretieho Kim Ki-duka kritika. Na tohtoročnom festivale v Cannes získal cenu sekcie Un certain regard ex aeguo. Uvidíme aj film Nič proti ničomu režiséra Petra Mareka, jednej z najzaujímavejších osobností súčasnej českej nezávislej scény, ale tiež francúzsku snímku American Translation, ktorú nakrútili spoločne režisér Pascal Arnold a známy herec Jean-Marc Barr.

Sekcia Príbehy je venovaná najzaujímavejším a najdiskutovanejším filmovým príbehom súčanosti. Je do nej zaradený napríklad film z Afganistanu Kandahar Break, ale aj kontroverzný hraný film o francúzskom prezidentovi Nicolasovi Sarkozym Víťazstvo. Príbeh špičkového európskeho politika, ktorý má víziu, vidí dopredu a zároveň tak trochu žije v oblakoch, vznikol na dokumentárnom základe. Pozoruhodný životný osud rozpráva dokument CALVET. Je to skutočný príbeh Jean-Marc Calveta, ktorý dostal od života druhú šancu.

Le_Havre_resizeSekcia Antidepresíva chce prostredníctvom filmov predstaviť optimistický pohľad na svet a život okolo nás. Cieľom nie je uviesť komédie, ale skôr naopak. Napríklad film od Akiho Kaurismäkiho Le Havre, je príbehom malého chlapca, nelegálneho afrického utečenca, ktorý sa stratí a pomocnú ruku mu podá Francúz - čistič topánok. Film má na jednej strane aktuálnu pálčivú tému, ale zároveň ponúka aj nádej. Vo  výbere “antidepresívnych” titulov sa objaví aj snímka v štýle bollywoodskych filmov Bollywood, či švajčiarsky film Malý raj, lovestory o človeku, ktorý vyjde z väzenia a  zamiluje sa do mierne duševne zaostalého dievčaťa. K “antidepresívnym” filmom patrí tiež rumunská horko sladká komédia Ahoj! Ako sa máš?, režiséra Alexandru Malfteiho o staršom manželskom páre

MFF Bratislava patrí k piatim európskym filmovým festivalom, ktoré vo svojom programe uvádzajú atraktívnu sekciu Červené westerny. Sekcia bola odpremiérovaná na MFF v Rotterdame,  kde vzbudili Červené westerny veľký záujem a  u  divákov mali nesmierny úspech. Medzi päticou “červených westernov” nebude chýbať ani československá paródia Limonádový Joe aneb Konská opera, film Nikitu Michalkova Doma medzi cudzími, cudzí medzi svojimi, či rumunský film s výrečným názvom  Herečka, doláre a Transylvánci.

Tohtoročný kompaktnejší festivalový program chce uspokojiť tak kinofilov a  filmových fajnšmekrov ako aj širokú verejnosť optimálnym počtom filmov s viacerými reprízami. MFF Bratislava prinesie okrem kvalitnej a  rôznorodej  programovej ponuky aj zaujímavé sprievodné podujatia, diskusie s tvorcami ako aj priateľské stretnutia v príjemnej festivalovej atmosfére.

Viac:www.iffbratislava.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.