V hlavnej súťaži MFF Karlovy Vary je nový slovenský film Každá minúta života od Eriky Hníkovej

Každá minúta života2 Punkchart films Film ExpandedSnímka Každá minúta života je skutočným príbehom slovenskej rodiny Hanuliakovcov zo Žiliny. Rodičia svojho syna vychovávajú tak, aby sa z neho stal špičkový hráč NHL a povšetkých stránkach „kvalitný človek”. Venujú mu skutočne každú minútu svojho života. Film uznávanej režisérky Eriky Hníkovej pozorovateľským štýlom pokladá nástojčivé otázky - Robíme pre svoje deti dosť? Alebo toho robíme viac než dosť? Novú česko-slovenskú koprodukciu čaká svetová premiéra na 55. karlovarskom filmovom festivale, ktorý sa zaraďuje k svetovým áčkam a patrí k najprestížnejším festivalom v našom regióne. Každá minúta života na ňom zažije svoju svetovú premiéru už túto sobotu 21. augusta. Horúca novinka súťaží o hlavnú cenu Krištáľový glóbus. Distribučná spoločnosť Film Expanded uvedie film do kín 16. septembra.

Vo filme Každá minúta života známa česká režisérka Erika Hníková pozoruje slovenskú rodinu Hanuliakovcov, a to bez komentára. Svojím filmom pritom otvára témy extrémneho rodičovstva a športovej výchovy mladých. Divák si obraz o videnom utvára sám na základe svojich hodnotových Erika Hníkovárámcov. Je dnešný rodič obsedantnejší ako v minulosti? Hovoríme si hokejová krajina, no aký je reálny stav športovej výchovy mladých na Slovensku, keď ju musia suplovať rodičia? Mladý párLenka a Michal Hanuliakovci so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Podľa kontroverznej metódy Kamevéda (komplexná multirozvojová výchovadetí) od Pavla Zachu ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal vrcholový športovec. Tomuto cieľu sa rozhodli podriadiť všetko. Ich vlastné potreby sú na vedľajšej koľaji, synovi dávajú maximum a Miško svojimi výkonmi predčí väčšinu rovesníkov. Na prvé detské kamarátstva však zatiaľ čas nemá. V jeho živote dookola tréning strieda hru, hra strieda cvičenie a cvičenie strieda tréning. Živými situáciami z rodinného života otvára režisérka Erika Hníková otázky o zmysloch výchovy a rodičovských výzvach v dnešnej dobe orientovanej na výkon.

Šampión zblízka

Každá minúta života1 Punkchart films Film ExpandedKeďže som sa v tej dobe zaoberala otázkou, ako by mal človek svoje deti vlastne vychovávať a do akej miery sa ich život dopredu formuje, tento príbeh vo mne prebudil veľkú zvedavosť. Začala som hľadať rodinu, ktorá podľa metódy pána Zachu absolvuje celý výchovný proces od začiatku.Fascinovala ma na tom možnosť sledovať ‘výchovu šampióna’ zblízka,” tvrdí Erika Hníková, ktorá patrí k priekopníckym postavám silnej českej Generácie Ji.hlava a vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá témami rodiny či manželských vzťahov. Jej predošlý kino film Nesvadbovo (2010) bol tiež nakrúcaný na Slovensku, v malej dedinke na východe, a na paškál si zobral postavu bizarného miestneho starostu vzťahového „dizajnéra” a dohadzovača partnerov a okrem ocenenia naprestížnom Berlinale získal aj nominácie na Českého leva či Slnko v sieti. Svojím novým filmom Erika Hníková potvrdzuje Každá minúta života3 Punkchart films Film Expandedsvoj talent citlivo a bystrím dokumentaristickým okom vnímať a zaznamenávať realitu. „U Hanuliakovcoch nie je zaujímavá len extrémna výchova a obetovanie sa pre svojho syna, ale aj ich vzájomný vzťah, rodinné zázemie a hodnoty, ktoré vyznávajú. To všetko dáva dohromady zaujímavý obraz súčasnej spoločnosti,” dodala Hníková.

Národná premiéra čaká Každú minútu života na najnavštevovanejšom slovenskom filmovom festivale Cinematik — 16. septembra, kedy film zároveň vstúpi do širokej kino distribúcie i nanetradičné premietacia miesta. Distribútori z Film Expanded mu prichystali mini turné s režisérkou po slovenských klubových kinách, ale aj uvedenia v sieti multiplexových kín Cinemax.

Českým producentom filmu je Jiří Konečný a jeho spoločnosť Endorfilm. Slovenským koproducentom je Ivan Ostrochovský a spoločnosť Punkchart films. Film vznikol tiež v koprodukcii s RTVS a Českou televizí a s finančnou podporou Státního fondu kinematografie, fondom Eurimages, programom Kreatívnej Európy MEDIA a Audiovizuálnym fondom, ktorý spolu s mestom Bratislava podporil tiež distribúciu filmu.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.