Juraj Lehotský sa vracia do Karlových Varov s filmom Nina

KarloveVarylopgo resizeV roku 2013 tu mal premiéru jeho debutový hraný film Zázrak, v roku 2017 sa režisér Juraj Lehotský vracia na pôdu festivalu v Karlových Varoch so svetovou premiérou svojho druhého hraného filmu Nina. Pred štyrmi rokmi otváral sekciu Na východ od Západu a dokonca získal Zvláštne uznanie poroty, teraz bude ako jediný slovenský zástupca súťažiť v tej istej sekcii.

Ninu osobne uvedie pred medzinárodným publikom 3. a 4. júla 2017 spolu s hlavnými hereckými predstaviteľkami Bibianou Novákovou v úlohe Niny a Petrou Fornayovou v úlohe jej matky. Nina je 12-ročné dievča, ktorého svet sa otriasa v základoch. Otec a mama sa rozvádzajú, no tvrdia, že napriek ich rozchodu chcú pre ňu len to najlepšie. Ale zahltení nezhodami, akoby mysleli len na seba. Nina žije medzi ich hádkami, oboch má rada, ale nerozumie im, cíti sa Nina resizeopustená a oklamaná. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď však konflikty rodičov ohrozia jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok. „Podobne ako v hranom debute Zázrak, aj vo svojom druhom filme zúročil Juraj Lehotský svoje dokumentaristické skúsenosti a vykresľuje život a medziľudské vzťahy bez príkras. Zatiaľ čo v Zázraku bol zjavný silný sociálny aspekt, tento raz Juraj Lehotský so svojim blízkym spolupracovníkom, scenáristom Marekom Leščákom, vytvorili intímnu drámu, v ktorej divák nahliada na zaslepené, sebecké správanie dospelých očami 12-ročného dievčaťa. Dievčaťa húževnatého a bojovného, zároveň však zraniteľného a rovnako krehkého ako miniatúrny svet, ktorý si pre seba stavia v záhradnom domčeku,“ hovorí o snímke dramaturgička karlovarského festivalu Lenka Tyrpáková.

Postavy rodičov vo filme stvárňujú herec Robert Roth a tanečníčka Petra Fornayová, komplikovanú rolu hlavnej hrdinky Niny hrá Bibiana Nováková, ktorú režisér našiel prostredníctvom kastingu. „Už tam som pochopil, že má potenciál pre civilné herectvo, že dokáže pôsobiť pravdivo. Videl som, že dokáže byť jemná, ale zároveň zvládnuť aj vypäté situácie. Čarom bolo, že rozumela mojej reči, fungovali sme spolu skvelo. Biba je veľmi vyspelý, silný a rozumný človek, a aj keď má len 12 rokov, nemal som pocit, že sa zhováram s dieťaťom. Veľmi som si ju obľúbil a z toho plynul aj môj pocit, že si ju môže obľúbiť divák, a od začiatku do konca s ňou prežívať jej filmový príbeh. V konečnom dôsledku celý film stojí na nej,“ povedal režisér Juraj Lehotský.

Do Karlových Varov pocestuje delegácia v zložení: režisér Juraj Lehotský, scenárista Marek Leščák, herecké predstaviteľky Bibiana Nováková a Petra Fornayová, kameraman Norbert Hudec, zvukár Tobiáš Potočný, strihač Radoslav Dubravský, producenti Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková, koproducenti Jiří Konečný, Helena Uldrichová, vedúca produkcie Miša Jeleneková.

Do distribúcie slovenských kín prinesie snímku distribučná spoločnosť Film Europe Media Company od 21. septembra 2017.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.