Po prvý raz vyhral v Karlových Varoch dokument

LogoLK2 resizeAni sme na nezadali a deväť dní uplynulo ako voda. Udalosti na 58. MFF Karlove Vary bolo neúrekom. Na záverečnom večere si prevzal Ivan TrojanCenu riaditeľa MFF KarlovyVary za prínos českej kinematografie a Cenu riaditeľa MFF Karlovy Vary sympatický Clive Owen z Veľkej Británie. Samozrejme, že najdôležitejšou informáciou boli ceny víťazom. V Hlavnej súťaži sme hádali viac kandidátov, ale najviac sme sa prikláňali k nórskemu filmu Až na veky (Elskling), ktorý si odniesol z festivalu dve štatutárne a tri neštatutárne ceny. Po šokujúcom vyhlásení, že Hlavnú cenu Krištáľový glóbus Hlavná porota, na čele s austrálskym hercom Geoffreyom Rushom, udelila dokumentu, niet o čom diskutovať, že morálnym víťazom je nórsky film. A snímka, ktorá vzbudila najväčší rozruch boli česko-slovenské Vlny českého režiséra a herca Jiřího Mádla. Film bude mať premiéru na Slovensku 1. augusta.

Nijaký náhly záblesk sa nekonal

Nepochybujem, že Wilhelmina Barns – Grahamová patrí k najvýznamnejším ženám britského moderného umenia, nemôžem mať nijaké výhrady ani voči tomu, aby sa o nej nakrútil dokument, ale s poznámkou, že pre televíziu v relácii o zaujímavých osobnostiach. No, že sa snímka o tejto nesmierne inšpiratívnej a zaujímavej žene dostane do Hlavnej súťaže Nahlyzableskhlbsichveci resizebolo už samo o sebe prekvapením. Ale, že aj Veľkú cenu – Krištáľový glóbus dostane tento dokument to bol už malý šok. Snímka z Veľkej Británie sa uvádzala pod názvom Náhly záblesk hlbších veci (A Sudden Glimpse to Deeper Things) a nakrútil ju dokumentarista Marc Cousins. Leitmotívom celého dokumentu je udalosť, ktorá výrazne ovplyvnila jej tvorbu, totiž v roku 1949, spolu so skupinou St Ives, ktorej bola členkou, vystúpila na švajčiarsky ľadovec Grindelwald, a to poznačilo jej videnie sveta i tvorbu. Odvtedy sa venovala sa do konca života len maľovaniu ľadovcov. Námet to mohol byť zaujímavý keby sa Cousins nesnažil vniknúť do jej pocitov, nálad, len cez fotografie a nudné komentáre. Mal to byť esejistický portrét, ktorý by odkryl aj rôzne iné témy, ale ten, žiaľ, Cousinsovi nevyšiel. Snímke chýba prepotrebná esencia, ktorá by jej dodala šťavu a život. Akokoľvek skúmam film z rôznych aspektov, hlbšie veci, o ktorých mala byť reč, som tam nenašla. Ospravedlňujem sa, ak som ich nepostrehla. No, keď ich porota videla tak sa s mnohými divákmi asi nezhodne.

Morálnym víťazom súťaže je téma sebareflexie

Vôbec ma neprekvapuje, že snímka o problémoch jedného manželstva tak zaujala. Po filmoch plných násilia a vraždách, sa žiada vidieť niečo normálne, čo sa mnohých dotýka. Krach jedného sľubne sa začínajúceho manželstva je nakrútený z rôznych aspektov. Maria je rozvedená, má už dve väčšie deti a keď sa stretne so Sigmundom je to láska na prvý pohľad. Na svet prídu dve ďalšie deti, mladá žena je však stále sama, domácnosť a deti sú len na jej krku a nemôžeme sa čudovať, že jej to ide na nervy a už to nie je tá veselá a Aznaveky resizeusmieva Mária, ktorá začína byť aj trochu hysterická. Výmena názorov a nezhody s manželom sú na dennom poriadku. Sigmund Mariine výbuchy zlosti jednoducho nezvláda a požiada o rozvod, Nórsky film, debut režisérky Lilje Ingolfsdottir Až na koniec sveta (Eskling) sa rozbieha síce ako rozvodová dráma, ale v skutočnosti dôraz je na niečom inom. Témou filmu je sebareflexia v celej jej šírke a zložitosti. Maria zo začiatku odmieta hovoriť o svojich problémoch, ale postupne zisťuje, že inak sa zo začarovaného kruhu nedostane. Je to bravúrna psychologická štúdia ženy, ktorá najprv musí spoznať samú seba, aby mohla s nadhľadom posúdiť situáciu, do ktorej sa aj vlastnou vinou dostala. Výsledkom poznania je, že keď v spolužití začne niečo škrípať vždy sú na vine obaja, nikdy nie len jedna strana. Snímka naliehavo zdôrazňuje aj práva žien na sebarealizáciu, ktorá je im často odopieraná. Hrdinka na ceste hľadania kde zlyhala, dospela aj k poznaniu, že aj súčasné manželské vzťahy prechádzajú istým vývojom a zmenami. Romantický pohľad na manželstvo je svojim spôsobom prežitok a ženy si musia predovšetkým uvedomiť svoje možnosti a podľa toho sa zariadiť a pristupovať k manželskému spolužitiu. Helga Guren si za úlohu Marie odniesla právom Cenu za herecký výkon a režisérka Lilja Ingolfsdottir Zvláštnu cenu poroty. Bola by si zaslúžila viac, ale získať päť cien sa tiež nestáva často.

Otec so synom sa pokúšajú zblížiť

Otec rodiny pracujúci v Portugalsku rok čo rok príde na tri dni domov do Holandska, aby si vybavil rôzne formality. Po slnečnom Portugalsku mu domov pripadá šedý a nudný. Je celý šťastný, že bude doma len tri dni. Alebo je to možno aj inak. Ako vždy navštevuje lekára, stretáva sa ľuďmi a spoločníka mu po týchto cestách robí dospelý syn. Tentoraz je ich Hostarybatretiehodna resizestretnutie trochu odlišné. Intímna snímka jemne a s humorom nahliadne do vzťahu dvoch mužov, ktorí sa od seba vzdialili a pomaly hľadajú k sebe cestu späť. Snažia sa lepšie spoznať a pretrhnuté väzby nejako sceliť. Režisér filmu Hosť a ryba tretieho dňa (Die dagen vis) Peter Hoogendoorn dáva do pozorností všedné maličkosti, zdanlivo nezaujímavé veci a predsa tak prepotrebné k tomu, aby si títo dvaja práve cez tieto všednosti ako tak porozumeli. Snímka však nie je len suchopárnym rozvíjaním jedného komplikovaného vzťahu, ale je v nej aj veľa svojského humoru. Celkove sa dá povedať, že ústrednou témou mnohých filmov boli medziľudské vzťahy, ktoré zdá sa sú v dnešnom svete azda najviac narušené. Je však dobrým signálom, že sa o nich hovorí, lebo je to istým spôsobom cesta k náprave. No, aby som nezabudla najviac zaujali hlavní aktéri príbehu - herci Ton Kos a Guido Polleman, ktorým porota dala ex aequo Cenu za mužský herecký výkon.

Pochybnosti o vine a nevine

Režisérka Nelicia Low si za film Na kordy odniesla Cenu za réžiu. Snímku nakrútila v koprodukcii Singapuru, Taiwanu a Poľska. Film pátra po pravde, či si talentovaný šermiar, ktorý v zápale boja smrteľne zranil svojho soka, právom odsedel sedem rokov vo väzení alebo je nevinný? Han stále hovorí, že je nevinný a po návrate sa snaží zblížiť s mladším bratom. Nakordy resizeNa ich zblíženie sa s nevôľou pozerá matka, ktorá staršieho syna nemá rada a obviňuje ho zo všetkého. Bratia sa však majú k sebe blízko a Han začne tajne trénovať mladšieho brata na kvalifikáciu národného šampionátu. Chlapci si rozumejú bratské puto sa začína upevňovať, ale mladší súrodenec zrazu začína pochybovať o bratovej nevine. Matka namiesto toho, aby veci upokojila, problém eskaluje až do tragédie. Pravda nakoniec síce vyjde najavo, ale už je neskoro. Psychologický „súboj“ o pravdu medzi dvomi bratmi rozohrá režisérka s neuveriteľnou bravúrou s prekvapujúcim finále. Zistenie čo sa vlastne stalo je veľmi kruté, bolestivé a tragické. Nelicii Low nešlo len o pátraní po pravde, ale predovšetkým sa zamerala aj na chorý vzťah matky k synom, čím im vlastne obom zničila život. A dalo by sa povedať, že snímka tiež patrí do radu filmov o pátraní príčin nezdravých medziľudských vzťahov.

Zvláštne uznania za láskavý humor a utečencov

Vydarený česko-slovenský debut Mord nakrútil talentovaný český režisér Adam Martinec. Titul je mimoriadne lákavý a Mord2 resizedvojznačný, ale upokojte sa mordujú sa len prasatá. Zabíjačka je v Česku už dlhšie zakázaná, je to však tak silná taká tradícia, že zákon nikto nerešpektuje, všetci ho porušujú. Najmä Moraváci sa rok čo rok sa na ňu všetci tešia, ochrancovia zákona zavierajú obe oči, aby nadšencom nepokazili radosť. Snímka je presnou a vtipnou štúdiou českej povahy, prepracovanou drobnokresbou jednotlivých pováh a charakteristických čŕt českého národa. Slúži ku cti Adama Martineca, že to prezentuje s láskavým humorom, nikoho neurazí, len sa snaží zabávať. Dokázať pozrieť sa do vlastných radov kriticky, ale s láskavým humorom, patrí k vrcholom kultúrnosti národa. Snímka získala od poroty Zvláštne uznanie.

Druhé Zvláštne uznanie pririekla porota filmu Xofex, ktorý vznikol v nemecko- francúzskej koprodukcii. Xofex je to názov Xoftex resizeutečeneckého tábora niekde v Grécku a režisér Noaz Deshe sa sústredil na sýrskych a palestínskych utečencov. Títo vydedenci si dlhý čas v neutešenom prostredí krátia nakrúcaním satirických skečov a zombie hororov. Zabávajú sa tým, ale aj svojim spôsobom odreagujú stres, lebo rokovania s migračnými úradmi sa vlečú slimačím tempom a utečenci v neľudských podmienkach robia všetko, aby sa nezbláznili. Realita sa prelína s fikciou a práve cez ňu prenikáme do ich sveta. Sú to ľudia, ktorí prišli o všetko, ostali im len spomienky a nádej, že ešte nájdu niekde svoje šťastie. Zúfalo čakajú na povolenie opustiť tábor, a to je stále v nedohľadne. Režisér sa cez ich vízie, ktoré vniesli do skečov a zombie príbehov, snaží nahliadnuť do ich zraneného sveta a odkrýva boľavé zákutia ľudí, ktorí čakajú na zázrak.

Karlovarský festival je už minulosťou a už vieme, že 59. ročník MFF Karlovy Vary bude od 4. do 12. júla 2025. Tohtoročný priniesol množstvo zaujímavých a podnetných diel na zamyslenie sa a musím dodať, že skôr mimo súťaže. Slovensko neobišlo tak zle, môžeme sa pochváliť Zvláštnym uznaním za film Mord a tiež sme spoluautori najúspešnejšieho filmu Vlny. Škoda, že film Ivety Grófovej Ema a smrtihlav nemal až taký úspech, ako sa predpokladalo. Podľa mojej mienky zapríčinila to komplikovaná téma, ktorá je pre nás známa a stále aktuálna, ale pre cudzinca nie celkom zrozumiteľná. No nie je to prehra, lebo film si iste nájde svojho diváka, ktorý dôverne pozná naše dejiny. O osude filmov aj tak rozhodnú diváci.

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.