Karlovarský festival uvedie česko-slovenský film Tá druhá

LogoLK2 resize

Nový česko-slovenský film Tá druhá debutujúcej režisérky Marie-Magdaleny Kochovej je citlivým coming-of-age portrétom, ktorý prináša novú optiku na témy ľudí s hendikepom. Film, ktorý vznikal päť rokov bude v svetovej premiére uvedený na 58. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (28.6. - 6.7.) — v rámci sekcie Zvláštní uvedení. Kochová v ňom prináša príbeh osemnásťročnej Johany, ktorú čaká vysoká škola a nový život, pričom však prežíva silný vnútorny boj a výčitky z opúšťania malej sestry so zdravotným hendikepom. Film vznikol v slovenskej koprodukcii spoločnosti Guča films, s podporou Audiovizuálneho fondu a má výrazné filmárske zastúpenie zo Slovenska. Medzi inými sa na snímke podieľal aj oceňovaný hudobník a skladateľ filmovej hudby Jonatán Pastirčák známy ako Isama Zing.

Osemnásťročná Johana chce ísť na vysokú školu, ale najťažšou skúškou nie sú maturitné a prijímacie skúšky. Vo svojej rodine zohráva nezastupiteľnú úlohu. Každý deň pomáha starať sa o svoju autistickú sestru. Johana má pred sebou ešte jednu výzvu — po prvý raz v živote dať prednosť sebe. Časozberný dokumentárny film Tá druhá vznikal observačnou Tadruha3 resizemetódou takmer päť rokov. „Príbeh Johany je aj mojím príbehom a príbehom miliónov ďalších ľudí po celom svete, ktorí vyrastali v podobnej situácii,” hovorí režisérka snímky Marie-Magdalena Kochová, ktorá má podobne ako protagonistka jej nového filmu sestru s hendikepom. „Prostredníctvom Johaninho príbehu som sa rozhodla zachytiť krehké obdobie medzi detstvom a dospelosťou a vyrozprávať intímny príbeh dospievania, hľadania slobody a zodpovednosti za iných, ale aj za seba. Tento príbeh, ktorý považujem za svoju vnútornú povinnosť vyrozprávať, by som chcela venovať všetkým ‚skleneným deťom’, ktoré vyrastali a žijú ako ostatní,” uzatvára Kochová, absolventka pražskej FAMU, ktorá patrí k silnej nastupujúcej generácii režisérok v stredoeurópskom regióne. Jej predošlý krátky film 3 MWh premiéroval v januári na áčkovom festivale MFF Rotterdam.

Zdraví súrodenci ľudí, ktorí potrebujú stálu pozornosť sa označujú ako glass children (sklenené deti). Zahraničné štúdie ukazujú, že sklenené deti sú ohrozené úzkosťami a depresiami oveľa viac ako ich rovesníci bez tejto skúsenosti. Často popisujú pocity druhoradosti a osamelosti, ich skúsenosť má zásadný vplyv na ich kľúčové životné rozhodnutia. Cieľom filmu Tá druhá je vniesť problematiku sklenených detí do verejnej debaty a scitlivovať ju.

Tadruha resizeVážime si príležitosť podieľať sa ako slovenský koproducent na celovečernom dokumentárnom debute talentovanej autorky Marie-Magdaleny Kochovej. Tá druhá je nielen citlivým coming-of-age portrétom, ale vďaka tabu, ktoré odkrýva, má aj silný potenciál otvoriť spoločenskú diskusiu. V problematike ľudí s hendikepom sa do centra pozornosti totiž po prvýkrát dostáva príbeh tých, ktorí sa starajú o hendikepovaných a je nesmierne dôležité zaujímať sa aj o ich duševné zdravie,” vyjadril sa koproducent Matej Sotník zo spoločnosti Guča films a zároveň kreatívny riaditeľ Film Expanded, slovenského distribútora filmu. „V neposlednom rade sa tešíme, že film má početné slovenské zastúpenie vynikajúcich filmových tvorkýň a tvorcu,” dodal Sotník.

Na filme sa podielali slovenká strihačka Simona Donovalová, zvuková dizejnérka Alexandra Strapková, ďalej v pozícii dramaturgičky medzinárodne uznávaná režisérka Viera Čákanyová a skladateľ filmovej hudby Jonatán Pastirčák, držiteľ viacerých národných cien Český lev a Slnko v sieti.


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.