Be2Can 2020 môže spôsobiť závislosť na dobrých filmoch

Edisonlinelogo resizePrehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette Binoche, či sarkastickým pohľadom na krásu a banalitu ľudského života od švédskej filmárskej legendy Roya Anderssona. Nalaďte sa od 25. do 29. novembra na Edisonline.sk a získajte ako bonus prístup k službe, ktorá v súčasnosti ponúka okolo 250 filmov.

Film Lux Æterna je výživná festivalová jednohubka, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Bude to fantastická degustácia. Gaspar Noé patrí medzi LuxAeterna resizenajprovokatívnejších a najoriginálnejších francúzskych režisérov súčasnosti. Jeho videoklip Protège-Moi pre skupinu Placebo nebol pre svoju sexuálnu otvorenosť nikdy odvysielaný. Po filme Zvrátený na seba znovu upozornil éterickým filmom Vojdi do prádzna (2009). Medzi jeho poslednú tvorbu môžeme zaradiť aj erotickú drámu Love (2015) a tanečný film o drogách Climax (2018). Potom, ako ho oslovila módna značka Yves Saint Laurent s ponukou nakrútiť krátku reklamu, režisér nezostal dlžný svojej povesti a namiesto toho pripravil experimentálnu filmovú esej. Dve herečky, Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg, rozprávajú na nakrúcaní príbehy o čarodejniciach. Lux Æterna je esej o filme a hysterických záchvatoch na nakrúcaní. Upozorňujeme, že sú vo filme použité stroboskopické efekty, ktoré môžu vyvolať epileptický záchvat.

Dva razy Juliette Binoche vo filmoch Pravda a Kto si myslíš, že som. Vo filme Pravda sa po prvýkrát v histórii ocitli vedľa seba na plátne dve herecké divy z Francúzska, neopakovateľná Catherine Deneuve a oscarová Juliette Binoche. K tomu im sekundoval americký herec Ethan Hawke. Film nakrútil japonský JulietteaCatherine resizerežisér Hirokazu Koreeda. Ide o búrlivé stretnutie starnúcej hereckej legendy a jej menej slávnej dcéry. Fabienne je hviezda - hviezda francúzskeho filmu. Keď vydá knihu pamätí, jej dcéra Lumir, úspešná scenáristka žijúca v New Yorku, pricestuje spolu s rodinou do Paríža. Stretnutie matky s dcérou sa však rýchlo zmení na konfrontáciu: pred zrakom ohromených členov rodiny sa odhaľujú utajené pravdy, nepriznaná nevraživosť, nemožné lásky. "Prečo si pozrieť francúzsky film japonského režiséra? Dobrá otázka. Hirokazu Koreeda veľmi dobre vedel, čo robí, keď krehkú, dojemnú, intímnu vec, akou je japonská rodinná dráma, preniesol do francúzskeho prostredia.“ rozpráva o filme publicistka Asian Movie Pulse Kristína Aschenbrennerová

Film Kto si myslíš, že som prináša odvrátenú realitu sociálnych sietí. Režisér Safy Nebbou obsadil do tejto melodrámy o návnade očami predátora herečku Juliette Binoche. Aby mohla 50-ročná Claire Millaud špehovať svojho milenca Luda, vytvorí si falošný profil na sociálnych sieťach a stane sa Clarou, nádhernou 24-ročnou ženou. Ludov priateľ Alex je ňou okamžite očarený. Claire, uväznená vo svojom avatare, sa doňho beznádejne zamiluje. Všetko sa síce odohráva vo virtuálnom svete, city sú však skutočné. Závratný príbeh, kde sa skutočnosť mieša s klamstvom.

Švédsky režisér Roy Andersson patrí ku generácii výnimočných autorských filmárov šesťdesiatych rokov, avšak svoje najzásadnejšie diela vytvoril až na O nekonečnosti resizepočiatku nového tisícročia. Jeho vrcholné snímky Piesne z druhého poschodia (2000) a Ty, ktorý žiješ (2006) predkladajú lakonickú, absurdnú iróniu a skľučujúci civilizačný splín. Trilógiu zavŕšil filmom Holub sedel na konári a premýšľal o živote (2014). Jeho nový film O nekonečnosti sa pokladá za dodatok k tejto trilógii a osobný autorský odkaz. Snímka získala v Benátkach v roku 2019 cenu Strieborného leva za najlepšiu réžiu. Roy Andersson filmom O nekonečnosti pokračuje v reflexii ľudského života v celej jeho kráse a krutosti, jeho veľkoleposti a banalite. Bezvýznamné okamihy nadobúdajú rovnakú dôležitosť ako historické udalosti: dvojica sa vznáša nad vojnou zničeným Kolínom nad Rýnom, cestou na narodeninovú oslavu sa otec zastaví, aby v hustom daždi zaviazal dcére šnúrku, mladučké dievčatá tancujú pred klubom, porazená armáda pochoduje do tábora vojenských zajatcov. Óda a žalospev súčasne. Kaleidoskop všetkého, čo je večné, ľudské, nekonečný príbeh zraniteľnosti bytia.

Edisonline.sk je prvá online festivalová videotéka, ktorá ponúka mesačné predplatné za cenu jedného lístka do kina. Záujemca si môže zakúpiť jednotlivé dni alebo celý festival Be2Can 2020. Viac: http://www.be2can.eu/sk.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.