V Karlových Varoch svetová premiéra filmu Miloša Formana

13024-atmosfera-ve-varechV sobotu večer sa slávnostne otvoril 44. medzinárodný festival v Karlových Varoch. Na úvod uviedli mimosúťažný film debutantky Shany Festeovej Dar. Mladá Američanka nevyniká len pôvabným zjavom, ale aj talentom. Ani sa nám nechcelo veriť, že toto po všetkých stránkach zrelé dielo je jej prvý film.


Podarilo sa jej zlákať aj takých hercov ako Susan Sarandonová a Pierce Brosnan a tiež jednu z najtalentovanejších britských herečiek Carey Mulliganovú. Po nečakanej a tragickej strate najstaršieho syna sa v rodine vyplavia všetky skryté neresti a vášne a katalizátorom vzťahov je mladé dievča, jediná láska zosnulého syna. Ona je tým, kto podnieti vyplavenie skrytých túžob a vzťahov a opäť je to ona, ktorá dá rodine nový zmysel. Film je vraj kúpený do distribúcie a rozhodne bude obohatením repertoáru kín.

13063-jiri-suchy-a-milos-formanDoteraz najväčšou udalosťou bola svetová premiéra filmu Miloša Formana Dobře placená procházka. Už po druhý raz po zaujala slávna divadelná inscenácia šestdestiatych rokov Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Po prvý raz ju ešte s Jánom Roháčom v roku 1966 nakrútili na kolene s jednou kamerou v Hostivařoch. „Veľký rozdiel medzi dvomi filmami je v jednej veci. V tých rokoch sme museli všetko naspievať dopredu, všetko je na playbacku. Najväčšie problémy mal s tím Jiři Šlitr, nevedel sa strafiť do textu. Teraz sa všetko spieva naživo a vidieť, že keď sa skutočne spieva je to väčší pôžitok“, povedal na tlačovej besede k filmu Miloš Forman. Predstavenie sa pôvodne malo nahrať len na DVD, ale rozhodlo sa, že príbeh by uniesol aj film. Na otázku či bude mať film aj širšie uplatnenie ako v Čechách Forman povedal: "Je to filmový záznam jedného predstavenia a sám som zvedavý či sa bude páčiť. Uvidíme... Je to však veľmi zložité a bol by som rád keby sa hral aj inde. Čo je na tomto príbehu skutočne pôvabné je poetika Jiřího Suchého.“ Odzneli aj úvahy či by sa na DVD nemali pre porovnanie objaviť obidva filmy, čo by mohlo byť zaujímavé. Režisér si myslí, že film je možno dnes oveľa adresnejší, lebo peniaze, okolo ktorých sa všetko krúti, sú dnes aktuálnejšie, lebo vtedy v 60. rokoch ich nemal nikto. Hovorilo sa aj o politických aspektoch či skôr narážkach v predstavení, ktorí boli v čase jeho vzniku boli veľmi aktuálne a odvážne. Miloš Forman poznamenal: „Čo je v ňom úplne nepolitické to je talent pána Suchého.“ Jiří Suchý dodal: „Naše divadlo bolo veľmi politické tým, že bolo apolitické.“

Miloš Foroman o svojich plánoch veľmi nechcel hovoriť, lebo mal rozpracované tri projekty a ani jeden sa neuskutočnil. „Je to vo hviezdach, raz nie sú peniaze a raz to stroskotá na nedostatku inteligencie producentov a niekedy na obidvoch “, konštatoval tvorca. Aj Forman, aj Suchý sa priznali, že keď bolo najhoršie nepohrdli reklamou. „ Keď som prišiel do Ameriky a nemal som peniaze nakrútil som dve reklamy, jednu na hračky a druhú pre Coca Colu. Za prvú som dostal malý honorár, ale za druhú milión dolárov. Pre porovnanie za môj prvý úspešný film v Amerike Taking Off to bol len necelý milión.“ Jiří Suchý zasa priznal, že jeho pôvodnou profesiou bola reklama. A tak v čase núdze „... som sa tiež spustil s reklamou“. Nečakal takú spŕšku nadávok zo všetkých strán. Hádam nikto mu to neodpustil. Na profesionálne dokonalý filmový záznam jeho predstavenia režisérom svetového formátu mu asi nikto nadávať nebude. Mnohí si radi zaspomínajú na staré časy . Napriek všetkému si myslím, že tento príbeh patrí už trochu minulosti a neprekročí hranice krajiny. A možno sa mýlim.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.