Poroty na Art Film Feste

nvotova_resizeTradičnou dominantou Art Film Festu je Medzinárodná súťaž hraných filmov. Aj blížiaci sa 17. ročník, ktorý bude v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, predstaví 15 diel talentovaných filmárov z celého sveta. Kvalitu vybraných filmov dokazuje aj množstvo ocenení, ktoré už získali na veľkých festivaloch ako Benátky, Locarno, či Berlín. Filmári z celého sveta sa budú na Art Film Feste uchádzať o cenu Modrý anjel, ktorá je spojená s finančnou prémiou 15-tisíc eur. O tom, kto ju získa, rozhodne päťčlenná medzinárodná porota.

Rozhodovať v nej bude maďarská umelkyňa Eniko Eszenyi, ktorá má na konte Cenu kritiky a mnohé ďalšie ocenenia za najlepšiu herečku a režisérku. Zahrala si vo vyše päťdesiatke filmov. Už po ukončení štúdia na Univerzite divadla, filmu a televízie v Budapešti získala angažmán v najväčšom divadle Maďarska, čoskoro začala obsadzovať hlavné úlohy, vytvárať vlastný program a v roku 1992 sa stala aj jeho režisérkou

Členom hlavnej poroty bude aj or, dramaturg a riaditeľ filmového festivalu Heiko Fischer. Pracoval ako projektový manažér prehliadky FilmFestival Cottbus aj Medzinárodného festivalu Braunschweig. Je zakladateľom a riaditeľom Neiße Filmfestival, ktorý sa od roku 2004 koná v nemecko-poľsko-českom pohraničnom území.

Do porotcovskej stoličky zasadne aj americký kritik a publicista Jay Weissberg. Od roku 2001 žije v Ríme a patrí medzi špecialistov na taliansky film. V roku 2003 sa stal súčasťou tímu prestížneho magazínu Variety, v ktorom pôsobil práve ako recenzent talianskych filmov.


Zo susedného Česka zavíta do poroty herec a režisér Jan Kačer. V roku 1960 vyštudoval DAMU v Prahe, odbor réžia. Už počas štúdia pôsobil v ostravskom Divadle P. Bezruča. Prvú hlavnú úlohu vo filme mu poskytli oscaroví režiséri Ján Kadár a Elmar Klos vo filme podľa románu Smrť sa volá Engelchen. V 60. a 70. rokoch bol členom Činoherného klubu v Prahe a zároveň patril k jeho zakladateľom. Pôsobil tu ako režisér, na konte má napríklad hry Višňový sad, Revizor, Na dně.

Slovensko bude v päťčlennej medzinárodnej porote zastupovať herečka, speváčka a cestovateľka Dorota Nvotová. Už ako šesťročná objavila v televíznom filme Tajomstvá pod viečkami v réžii Juraja Nvu a v rozprávke Šípková ruženka v réžii Stana Párnického. Ako deväťročná hrala v detskom muzikáli Bambi, ako desaťročná v divadle Astorka. Od 14 rokov nakrúca filmy. Zahrala si v snímkach Orbis Pictus, Krajinka, Děvčátko, Perníková věž, O život, Miuzika.

Súťaž krátkych filmov

K najpestrejším súčastiam Art Film Festu patrí Súťaž krátkych filmov. Atraktívnosť sekcie spočíva v rozmanitosti zostavy, ktorá ponúkne viac ako 40 noviniek od Islandu, Nového Zélandu až po Čile alebo Filipíny. Cena pre najlepší krátky film je spojená s finančnou prémiou 5 - tisíc euro pre režiséra víťazného filmu. Rozhodne o nej trojčlenná medzinárodná porota.

Zasadne do nej významná poľská historička a teoretička filmu Jadwiga Glowa, ktorá pôsobí aj ako profesorka na Jagiellonskej Univerzite.

Jej kolegom pri rozhodovaní bude aj rumunský scenárista a režisér Adrian Sitaru. Za svoj krátky film Waves z roku 2007 získal Zlatého Leoparda na filmovom festivale v Locarne aj cenu na Sarajevskom festivale, a ďalších vyše 20 ocenení.

Slovensko bude zastupovať animátorka, režisérka a producentka Ivana Zajacová. Vyštudovala Katedru animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave, na ktorej v súčasnosti pôsobí ako pedagóg.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.