Slovenské filmy v Kine na hranici

Slovenskí filmári sa sťahujú do poľského Cieszyna a Českého Tešína. Aspoň tak to vyzerá podľa programu 11. ročníka prehliadky Kino na hranici v tomto hraničnom meste, zameranej na prezentáciu stredoeurópskej kinematografie. V programe podujatia, ktoré sa koná od 28. apríla do 3. mája 2009, sú filmy z Poľska, Čiech, Slovenska aj Maďarska, sprevádzané osobnou účasťou tvorcov. Slovensko bude tento rok zastúpené viac ako dvadsiatimi snímkami v troch sekciách.

Prehliadka Kino na hranici pozostáva z ôsmich sekcií. Najbohatšou z nich je sekcia Nové české, slovenské a poľské filmy, ktorá prezentuje aktuálnu tvorbu týchto troch krajín. Do ponuky 35-ich filmov je zaradených aj dvanásť slovenských alebo koprodukčných titulov so slovenským vkladom. Premietať sa budú celovečerné hrané filmy Muzika Juraja Nvotu, Tango s komármi Miloslava Luthera, Tobruk Václava Marhoula, dokumenty Slepé lásky Juraja Lehotského, Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Posledná maringotka Petra Beňovského, ale aj televízny dokument o zakladateľovi piešťanských kúpeľov Ľudovítovi Winterovi Optimista Dušana Trančíka a koprodukčný stredometrážny dokument Ježíš je normální! Terezy Nvotovej. Koprodukčným zástupcom v oblasti animovanej tvorby je snímka Na půde aneb Kdo má dneska narozeniny Jiřího Bartu. Do sekcie sú zaradené aj dva portréty z cyklu Zlatá šedesátá o československej novej vlne, ktoré režíroval Martin Šulík, diváci uvidia na plátne Věru Chytilovú a Miloša Formana. V medzinárodnej premiére s delegáciou tvorcov bude na prehliadke uvedený film Laury Sivákovej - Paššovej Nebo, peklo ... zem.

Samostatnú sekciu v programe prehliadky má slovenský režisér Pavol Barabáš, ktorého filmy sú predovšetkým vďaka zobrazovaným výpravám v neznámych kultúrach vzácne pre mnohých divákov. Retrospektíva jeho filmov ponesie názov Cesty Pavla Barabáša a za jeho osobnej účasti predstaví deväť jeho najoceňovanejších filmov: 118 dní v zajatí ľadu, Mustang, Omo – cesta do praveku, Amazonia Vertical, Tatry – Mystérium, Bhután – Hľadanie šťastia, Carstensz – Siedma hora, Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase a Neznáma Antarktída. Ale nielen filmár a cestovateľ Pavol Barabáš bude na prehliadke Kino na hranici sprevádzať svoje filmy. Do poľského Cieszyna a zároveň Českého Tešína prídu aj režiséri svojich filmov Miloslav Luther, Juraj Lehotský, Dušan Trančík a film Muzika uvedú scenárista Ondrej Šulaj a producent Marian Urban. Prehliadky sa zúčastní aj generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Peter Dubecký.

Programovú zostavu podujatia Kino na hranici dopĺňajú Retrospektíva: Návrat Evalda Schorma, približujúca „šedú eminenciu“ československej novej vlny, Retrospektíva: Kino Lem s filmami, ktoré vznikli podľa literárnych predlôh poľského sci-fi autora Stanislava Lema, a na ňu nadväzujúca sekcia Kvalitné domáce kino: Stredoeurópske sci-fi s najlepšími poľskými sci-fi snímkami, ale aj s filmami podľa námetu Julesa Verna. Sekcia Maďarský element: Denníky Márty Mészáros uvedie štyri filmy tejto režisérky, ktorá osobitým spôsobom zobrazuje históriu krajín Strednej Európy 20. storočia, a napokon zaujímavou bude aj Filmový portrét: Erzsébet Báthory, ktorý sa organizátori rozhodli do programu zaradiť v nadväznosti na minuloročnú, divácky mimoriadne úspešnú premiéru filmu Juraja Jakubiska Bathory. Sekcia sa pokúsi predstaviť túto povesťami opradenú historickú postavu Strednej Európy aj v starších filmoch. Zo slovenských diel budú okrem Jakubiskovej Bathory uvedené aj Krvavá pani Viktora Kubala a Odhalenie Alžbety Báthoryčky Jána Lacka.

Viac informácií o prehliadke 11. Kino na hranici nájdete na www.kinonagranicy.pl.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.