A loď pláva...

benatky_logoPosledné dni festivalu bývajú smutné až bezútešné. Kvetinová výzdoba zvädla, stromy a kríky v prenosných kvetináčoch žltnú a pŕchne z nich lístie, uvádzačky sú príliš uťahané na to, aby sa zmohli na úsmev. Celý festival pôsobí ako... hm... použitý?
Našťastie, v sobotu je koniec. Už dnes, v piatok večer, sa dočkáme väčšiny neštatutárnych cien. Cenu za najlepší 3D film Persol 3-D príde udeliť japonský majster Takeši Šimicu, tvorca úspešných hororov Ju-On a Ju-On 2, ktorý v súčasnosti nakrúca 3D horor The Shock Labyrinth. O cenu, vyhlásenú známym talianskym výrobcom slnečných okuliarov Persol, sa uchádza deväť snímok, medzi nimi aj Koralína, Hore, Doba ľadová 3 či Monštrá vs Votrelci, ale aj záznam koncertu Jonas Brothers a horor Joe Danteho The Hole, ktorý má svetovú premiéru v Benátkach hneď po udeľovaní 3-D cien. Videli sme ho na predpremiérovom novinárskom predstavení a je to slabší klasický schematický horor o tajomnej jame v pivnici rodinného domuthe_hole_-_nathan_haley_chris, z ktorej do nášho sveta preniká zlo. Jediným ozvláštnením sú ľakačky v 3D. Nuž, ako vravel majster Werich: “To je blbý, to se bude líbit!”
Fanúšikovia nesmrteľného Omara Sharifa si v piatok mohli užiť tohto sýrsko-libanonského herca, ktorý sa - rovnako ako benátsky festival - dožil 77. narodenín, v egyptskom filme Al mosafer (The Traveler), rozvláčnom, štylizovanom ale sympatickom príbehu, odohrávajúcom sa v rozpätí celých šesť desaťročí.

Nemenej štylizovaný je súťažný príbeh homosexuálneho vysokoškolského profesora z USA začiatku 60. rokov A Single Man v réžii Toma Forda a so skvelým Colinom Firthom v hlavnej role. Komorná citová a psychologická štúdia muža, schváteného smútkom po milencovej tragickej smrti, priniesla kus poctivého herectva a dobrej filmárčiny bez digitálnych hókus-pókusov.

Tých sme si užili nadostač v novinke Jaco Van Dormaela Mr. Nobody. Jared Leto stvárnil “posledného smrteľného človeka” na konci 21. storočia. Stoosemnásťročný starec na smrteľnej posteli, cudzinec vo svete nesmrteľných, o sebe tvrdí, že si pamätá nielen to, čo sa v jeho živote stalo, ale i to, čo sa stať mohlo, že prežil všetky alternatívy svojho života - a divák ich aj všetky vidí formou bláznivej skladačky, ktorá nie je ani tak sci-fi (hoci nechýba ani cesta na Mars), ako skôr surrealistická poézia.
Hoci kvetinová výzdoba festivalu zvädla a personá l neskrýva únavu, atraktívny program pokračuje a dnes večer nás ešte čaká ďalšia premiéra novinky.
mr_nobody
Peter Greenaway uvedie svoj štyridsaťminútový film The Mariage - nakrútený podľa Veroneseho maľby Svadba v Káne Galilejskej, ktorá vychádza z jeho inštalácie na benátskom ostrove San Giorgio Maggiore. Film je treťou časťou ambiciózneho Greenawayovho zámeru nakrútiť filmovú podobu deviatich majstrovských diel svetového výtvarného umenia.
Koráb 66. medzinárodného filmového festivalu v Benátkach mieri do prístavu, ale ešte stále pláva. E la nave va.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.