Oslávte prázdniny v ríši fantázie

FestAncalogo resizePokiaľ aj vy premýšľate nad tým, ako osláviť záver školského roka, desiate narodeniny Medzinárodného festivaluanimácie Fest Anča sú tou správnou voľbou. Od 29. júna – 2. júla zablúdite do ríše fantázie tých najlepších animovaných filmov. Náladou rozprávkového sveta ožije Stanica Žilina-Záriečie, nádherné priestory Bábkového divadla, kníhkupectvo Artforum a premietať bude aj Telka v meste na Hlinkovom námestí v Žiline.

Fest Anča nezabúda ani na tých najmenších návštevníkov, a preto má vo svojom programe obrovskú dávku rozprávkového kúzla. Tou najobľúbenejšou je Medzinárodná súťaž krátkych filmov pre deti, kde o víťazovi FestAnčaGameDays resizerozhodujú detský diváci priamo v kinosále. Uvidia najnovšie rozprávky, aké vznikli vo svete a neboli ešte uvedené ani v kinách, ani v televízii. Tie filmy, ktoré sa nezmestili do súťaže, si budú môcť pozrieť v sekcii Svetová panoráma pre deti.

Na narodeninovej oslave desiateho ročníku festivalu,  samozrejme, nesmú chýbať rodinné celovečerné filmy, ktoré dobili svet. Fest Anča ich premietne zadarmo v Telke v meste na Hlinkovom námestí.  Napríklad oceňovaný film Cesta do fantázie. Je úplne jedno, či máte päť rokov alebo šesťdesiatpäť, či ste film videli raz, dva razy alebo päťkrát. Kohokoľvek pohltí unikátnym rozprávaním, kde v každej minúte Cestadofantázie2 resizena vás vykukne prekvapenie. Cesta do fantázie je totiž úchvatné dobrodružstvo desaťročného dievčaťa. „Po vzhliadnutí tohto filmu, ktorý nielenže získal Oscara, ale aj Zlatého medveďa v Berlinale a mnoho ďalších cien, budete chcieť vidieť aj iné diela režiséra Hajao Mijazakiho,“ uisťuje nás riaditeľka festivalu Žofia Bosáková. „A urobíte dobre, ak po nich siahnete. Patria totiž k svetovej špičke a sú inšpiráciou pre ďalšie anime, čiže japonské animované filmy.“

Do ríše fantázie vás zavedie aj ďalší podmanivý film Kubo a kúzelný meč. Podľa názvu by ste si mohli myslieť, že ide o slovenskú ľudovú rozprávku. Ale nie je to tak. Výpravný Kuboakuzelnymec 2 resizeanimák amerického štúdia Laika nás zavedie do dávneho Japonska. Už podľa názvu isto viete, že hlavným hrdinom je chlapec Kubo, ktorý má výnimočný rozprávačský talent. Svoj dar využíva na to, aby uživil seba i chorú mamu. Deň čo deň odchádza do blízkej dediny, kde svojimi príbehmi ohromuje ľudí. Rozprávanie vždy ukončí pred západom slnka. Ak by totiž neprišiel domov pred zotmením, postihne ho kliatba. Jedného dňa sa však zdrží. A práve tu sa začína dobrodružstvo.


Choď za svojím snom, trebárs aj na koniec sveta - tak znie podtitul francúzskeho animovaného filmu Až na severný pól. Rozpráva príbeh o dcére bohatých aristokratov žijúcich v Rusku v 19. storočí. Odvážna Saša namiesto sobáša utečie z domu, Game Days1 resizeaby našla svojho dedka. Uznávaný vedec a polárnik sa nevrátil zo svojej poslednej expedície. Všetci ho považujú za mŕtveho. Saša vie, že stále žije. Chce ho nájsť aj keby mala ísť až na severný pól. Ďalšou lahôdkou pre oči je na Oscara nominovaný film Červená korytnačka. V spolupráci s japonskou produkciou ho nakrútil

Michaël Dudok de Wit, Holanďan žijúci v Londýne, ktorý získal Oscara za svoj krátky film Otec a dcéra. „Nádherná meditatívna snímka uchvacuje obrazom, hudbou a jemnými emóciami, pri ktorých sa zastavuje dych,“ hovorí Žofia Bosáková. „Niet sa čo čudovať, že vyhrala v Cannes Un Certain Regard Special Prize.“ Ani si nestihnete vydýchnuť a už si budete chrániť svoje ponožky pred Lichožrútmi, aby ste náhodou neprišli o jednu z páru. Pokiaľ milujete české rozprávky, určite vás potešia staré známe české večerníčky šesťdesiatych rokov, napríklad Broučci, O lúpežníkovi Rumcajsovi, Pohádka na dobrou noc atď. Samozrejme, v programe Fest Anče nesmie chýbať aj najnovší slovenský večerníček Drobci.

Game Days resizeAko prezradila riaditeľka festivalu: „Rozprávok bude viac než predchádzajúce roky. Okrem už spomenutých, uvidíte napríklad aj najúspešnejšie maďarské animované filmy pre deti. Nebojte sa, že im nebudete rozumieť, sú bez dialógov. Keď si budete chcieť od filmového plátna oddýchnuť, máte šancu naučiť sa niečo nové na kreatívnych workshopoch.” Každý, kto sa chce zabaviť a čarovať s animáciou, k tomu ešte zažiť kopec srandy a vyskúšať si, ako sa robí animovaný film, môže sa tešiť na dvojdňový workshop Animácia pre najmenších Drobcov s autorkou úspešného seriálu Drobci, Vandou Raýmanovou.  Rodičia, ktorých deti sa učia len prvé kroky a majú od 1 do 3 rokov, sa určite potešia Montessori kútiku priamo na Stanici. Počas neho bude premietaný cyklus animovaných filmov nielen pre deti, ale aj pre rodičov, ktorí sa do kinosály nedostanú.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.