Fest Anča opäť predstaví najlepšie súčasné animáky

FestAncalogo resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča má desať rokov. V priebehu jednej dekády sa mu podarilo vytvoriť z malého festivalu podujatie, kam do súťaže zasielajú svoje filmy aj etablovaní tvorcovia. V posledných rokoch sme tak na Fest Anči mali možnosť vidieť aj diela, ktoré boli následne nominované na najpopulárnejšie filmové ocenenie filmovej akadémie Oscara.

Aj počet prihlásených diel do súťaže neustále rastie. Tento rok ich bolo až 1589, čo je takmer o 350 viac než naposledy. Do výberu Medzinárodnej súťaže sa napokon dostalo 34 filmov, z toho 10 študentských. Medzi autormi sú mená ako Dahee Jeong s filmom The Empty, za ktorý získal Grand Prix na prestížnom festivale Hiroshima International Animation Festival alebo mladá talentovaná maďarská režisérka Luca Tóth, ktorej animovaný film Superbia resizeSuperbia, vyrobený v maďarsko-česko-slovenskej koprodukcii, bol v prestížnej medzinárodnej súťaži Semaine de la critique (Medzinárodný týždeň kritikov) v Cannes. Pri vyhlásení súťažných filmov francúzsky filmový kritik Charles Tesson, riaditeľ Semaine de la critique, povedal, že Superbia, ako jediný animovaný film v súťaži, ho očaril svojou „strhujúcou orgiou farieb“. Ide o nevšedný príbeh s poetickým odkazom na aktuálne témy rodovej rovnosti. Ďalším pozoruhodným filmom v súťaži je čierna komédia Happy End od českého režiséra, scenáristu a kameramana Jana Sasku. V roku 2016 sa dostal do užšieho výberu desiatich krátkometrážnych animovaných filmov, ktoré sa uchádzali o Oscara.

V Medzinárodnej súťaži videoklipov uvidíme 32 snímok. Zaujímavé je, že až dve z nich sú od úspešného maďarského režiséra Pétera Vácza, ktorý za svoj predošlý film Králik a jeleň (Nyuszi és Őz, 2013) získal vyše 120 ocenení. Cieľom Theempty resizefestivalu Fest Anča je okrem iného podporovať a propagovať domácu animovanú tvorbu. „Tento rok sme po dlhej dobe museli pristúpiť k tomu, že neotvoríme súťaž slovenských filmov. V predchádzajúcom období sa nevytvorilo dostatočné množstvo animovaných diel, ktoré by svojou kvalitou a umeleckou hodnotou mohli postúpiť do súťaže,“ vysvetľuje programový riaditeľ Maroš Brojo. „Divákom tentoraz predstavíme slovenskú tvorbu, aká vznikla v poslednom období, v Slovenskej panoráme.“ Z domácej produkcie je v Medzinárodnej súťaži filmov študentská snímka Chilli od Martiny Mikušovej. Rozprávka Výlet zo seriálu Drobci z dielne režisérky a producentky Vandy Raýmanovej je zas zaradená do Medzinárodnej súťaže filmov pre deti. Spomedzi deviatich snímok pre najmenších sú v súťaži až tri ruské. Ako prezradil Maroš Brojo: „Opäť sa ukázala sila ruskej animovanej školy pre deti, ktorá má dlhoročnú tradíciu, aj keď v posledných rokoch ju v našom regióne veľmi nevidieť.“  

Fest Anča okrem výberu filmov v medzinárodných súťažiach zverejnila aj nesúťažné sekcie, ako sú Svetová panoráma, Svetová panoráma filmov pre deti, Súčasná abstraktná a nenaratívna animácia, Slovenská panoráma a ďalšie programové sekcie. Medzi nimi je napríklad aj víťazný film BAFTA (Britská akadémia filmového a televízneho umenia) Edmond od rodáčky z Amsterdamu Niny Gantz.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa bude už po desiaty raz konať v Žiline 29. júna2. júla, v  kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, v podmanivých priestoroch Bábkového divadla, Novej Synagógy, v Mestskom divadle a vďaka Telke v meste aj na Hlinkovom námestí v Žiline.  Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Viac: http://festanca.sk/2017/predstavujeme-oficialny-vyber-2017/.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.