Fest Anča spustila Call for entries

callforentries resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča má výborné správy pre všetkých, ktorí majú radi umenie animácie. 9. ročník sa bude konať už tradične v meste Žilina od 29.6. do 3.7. 2016. Okrem filmov v súťažných sekciách opäť uvidíte aj oceňované celovečerné snímky, zaujímavé tematické sekcie a nebudú chýbať aj Game Days. Tvorcovia môžu svoje filmy prihlasovať do súťažných sekcií už dnes. Call for entries sa ukončí 15. marca 2016.

Do medzinárodnej súťaže môžu byť zaradené len diela nie dlhšie ako 30 minút a vytvorené po 1. januári 2014. Filmy vyrobené na Slovensku majú šancu vyhrať viacero cien. Okrem toho, že sa zaradia do predvýberu medzinárodných súťaží, vďaka spolupráci s Literárnym fondom môžu získať aj ocenenie Anča Slovak Award dotované sumou 600 eur. Spoločnosť Film Europe Media Company zas venuje jednému z filmov distribučnú cenu Anča D Award, vďaka ktorej bude premietnutý v kinách.

 

Medzinárodný festival animácie Fest Anča má každý rok nový vizuál od slovenských tvorcov animovaných filmov alebo grafických dizajnérov. V minulosti ho vytvorili napríklad Ové Pictures, Boris Šima s Joannou Kożuch, Katarína Lukić Balážiková alebo Alica Gurinová. Tento rok je jeho autorom spoluzakladateľ festivalu, režisér a ilustrátor Andrej Kolenčík, ktorý tvorí aj pod menom Admiral. Ako sám povedal: „Na jednej strane je vizuál absurdný, ale drží si distingvovanosť a čistotu v líniách. Pri jeho tvorbe ma inšpirovala celosvetová apokalypsa, to, čo sa okolo nás v súčasnosti deje. Ekologické katastrofy, vojny, čudné náboženské aktivity či chemicky upravené potraviny v nákupných centrách. Náš svet speje pomaly, ale isto do záhuby. A ak by si človek mal urobiť zoznam 10 vecí, ktoré musí vo svojom živote ešte zažiť, tak Fest Anča by na ňom určite mala byť.“ Andrej Kolenčík vytvoril pre Fest Anču aj limitované vstupenky, ktoré sú výnimočné nielen svojím vizuálom, ale zdobí ich aj vlastnoručný podpis autora. Okrem výhodnej zľavy získate ku každej permanentke ďalšie darčeky. Zakúpiť si ich môžete napríklad prostredníctvom webovej stránky festivalu. Aj tá dostala tento rok nový, modernejší vizuál, o ktorý sa postarali dizajnéri tvoriaci pod menom Rabbit Hole.

 

Fest Anča má tento rok ešte jednu novinku. Je ňou nová riaditeľka festivalu Žofia Bosáková. Žofia absolvovala audiovizuálne štúdiá, počas ktorých bola spoluorganizátorka medzinárodného vzdelávacieho a networkingového podujatia Visegrad Film Forum. Podieľala sa tiež na fungovaní FK 35mm na Filmovej a televíznej fakulte. Niekoľko rokov pravidelne publikuje v médiách o filme a na slovenských festivaloch vedie workshopy o filmovej kritike. V jeseni organizovala prestížnu konferenciu Screen Industries in East-Central Europe (SIECE), ktorej 5. ročník sa konal prvýkrát na Slovensku. ,,Mojím cieľom je plynulo nadviazať na víziu zakladateľky a dlhoročnej riaditeľky Jany Slezákovej a rovnako priniesť nové impulzy do zohraného tímu. Naďalej budeme okrem festivalu organizovať aj pravidelné projekcie v bratislavskom kine Foajé. Najbližšie to bude 9. decembra, keď premietneme filmy s rôznorodými podobami fotorealistického zobrazenia postáv. 15. decembra zas všetkých našich priaznivcov pozývame na Fest Anča kapustnicu, v úvode ktorej uvidíte najstarší zachovaný celovečerný film Dobrodružstvá princa Achmeda so živou hudbou Stroona. Naším dlhodobým cieľom je aj naďalej zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme.“
Viac: www.festanca.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.