Fest Anča po slovensky
Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča už budúci týždeň otvorí v Žiline dvere do sveta animácie. V dňoch od 18. – 22. júna premietne najlepšie animované filmy z celého sveta, teda aj zo Slovenska.
Už tradične bude dominantou festivalu medzinárodná súťaž animovaných filmov Anča Award, v ktorej sú aj dva slovenské filmy, a to Sneh Ivany Šebestovej, ktorým sa minulý rok otváral festival a novinka Joanny Kożuch Fongopolis o mladom huslistovi, ktorý má zahrať svoje životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Ako to už vo filmoch býva, cestu za úspechom mu čosi skrížilo. „Domácu animáciu chceme rovnako propagovať, ako aj podporovať,“ prezradila riaditeľka festivalu Eva Pavlovičová. „A robíme to tou najefektívnejšou cestou. V spolupráci s Litfondom sme rozšírili ocenenia o Anča Slovak Award, kde víťaz získa cenu honorovanú sumou 600 eur. Vyzerá to tak, že sa animácii na Slovensku začalo dariť. Tento rok sa totiž do súťaže prihlásilo až 44 animovaných snímok, z ktorých sa do úzkeho výberu dostalo desať.“ Na Fest Anči sa teda okrem spomenutých dvoch filmov premietnu Šamlík od Michala 'ormos' Ormandíka, Pán Mrkva od Tomáša Danaya, NonStop Silvie Senešiovej, Loop od Mariána Vredíka, Ako vzniká tornádo Veroniky Kocourkovej či snímka V rade od Kamily Kučíkovej. Vo výbere nechýba aj rozprávka Tety z pexesa populárneho seriálu Kataríny Kerekesovej Mimi a Líza.
Fest Anča v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Film Europe po prvýkrát udelí slovenskému krátkemu animovanému filmu špeciálnu distribučnú cenu Di Award. Ocenený film sa tak dostane priamo do slovenských kín ako predfilm jedného z distribučných titulov spoločnosti Film Europe. Po prvý raz bude súčasťou festivalu Pitching fórum. „Jeho cieľom je prezentovať slovenských tvorcov animovaných filmov a ich nové projekty inštitúciám, ktoré by mohli vstúpiť do koprodukčnej spolupráce, prípadne projekty finančne podporiť.“ vysvetľuje Eva Pavlovičová. „Zároveň tu budú mať svoju prezentáciu aj samotné inštitúcie, a to Rozhlas a televízia Slovenska, Audiovizuálny fond a Creative Europe Desk.“ Neostane však iba pri predstavovaní. Bude sa aj diskutovať a hľadať efektívne možnosti podpory domáceho animovaného filmu. Pitching fórum je organizované v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Asociáciou producentov animovaných filmov.
Budúci rok oslávi Večerníček svoje päťdesiate výročie, a tak v stredu odštartuje Fest Anču o 8:30 na Stanici Žilina-Záriečie retrospektíva Slovenské večerníčky 1960-1979. Premietnu sa menej známe diely celkovo 15-tich populárnych rozprávkových seriálov. Komu sa bude máliť, večerníčkové premietanie bude pokračovať aj v druhý festivalový deň. Koncom minulého roka RTVS uviedla po dlhej dobe nový slovenský animovaný večerníček Mimi a Líza, ktorý si deti ihneď zamilovali. Preto Fest Anča pozvala autorku a režisérku seriálu Katarínu Kerekesovú, ktorá aj zo Žiliny pochádza, aby v sobotu 21. júna o 15:00 hod. osobne uviedla premietanie Mimi a Líza v kníhkupectve Artforum.
V rámci svojho programu festival uvedie aj celovečerný animovaný dokument Vladislavy Plančíkovej Felvidék - Horná zem. Režisérka filmu sa vydala po stopách rodinnej histórie. Zozbierala príbehy generácie, ktorej osudy zmenili drsné rozhodnutia politikov po 2. svetovej vojne na národnostne zmiešanom území nazývanom Felvidék – Horná zem. Dokument reflektuje stále aktuálnu tému slovensko-maďarských vzťahov v unikátnej kombinácii osobných výpovedí, filmových archívov a animácie.
Na slávnostnom ceremoniáli (22. júna) prevezmú tvorcovia víťazných filmov finančnú odmenu ocenení Anča Award, Anča Student Award, Anča Music Video Award, Anča Slovak Award a sošku z dielne Branislava Laha a Kataríny Lukić Balážikovej.
Viac: www.festanca.sk