Fest Anča uvedie svetoznáme filmy v slovenskej premiére

Fest Anča logo 3 resizeMedzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča sa začne už o 16 dní a v slovenskej premiére predstaví to najlepšie zo svetovej produkcie. Väčšinu z premietnutých diel diváci nebudú mať šancu uvidieť kdekoľvek a kedykoľvek na Slovensku. „Jedným z divácky najatraktívnejších filmov je animovaný rodinný celovečerák Chlapec a svet (O Menino e o Mundo) brazílskeho režiséra Alêho Abreu.“ prezradil nám programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo.

„Hlavným hrdinom je malý chlapec, ktorý objavuje úžasný svet plný farieb a priateľských ľudí, zoznamuje sa s radosťami i problémami brazílskych obyvateľov. Detská nevinnosť je v ostrom kontraste so zodpovednosťou Chlapec a svet1 resizedospelých a s bezcitnou spoločnosťou. Pohľad na moderný svet očami dieťaťa dômyselne dotvára hra s farbami, perspektívou či kombinovanie digitálnej 2D animácie s voskovkovou ručnou kresbou.“ Ďalšou lahôdkou je maďarský 3D animovaný celovečerný film Cyklus (Cycle) Zoltána Sostaia, ktorý by sa dal zaradiť k žánrom sci-fi/mystery v širšom zmysle slova. Zmätený astronaut uniká pred smrtiacou čiernou hmlou, ktorá pomaly zahaľuje všetko naokolo. Opakovane sa ocitá v rôznych podivných situáciách a stretáva stále tých istých ľudí, no tí sa zakaždým správajú inak a rozprávajú mu iné príbehy. Samotní tvorcovia film popisujú ako kombináciu Kubrickovej Vesmírnej Odysey a Kafkových románov.

 

Bill Plympton má na konte dve nominácie na Oscara a je považovaný za kráľa nezávislej americkej animácie. Nepodlieha tlakom filmového priemyslu ani sezónnym trendom. Jeho dlho očakávaný najnovší film Podvádzanie (Cheatin’) diváka Podvádzanie resizenajprv prekvapí zdanlivou jednoduchosťou, no vykľuje sa z neho pútavý, vášnivý a dojímavý príbeh lásky. „Jake a Ella sa spoznajú pri autonehode, zaľúbia sa a vytvoria najromantickejšiu dvojicu, akú si viete predstaviť.“ hovorí riaditeľka festivalu Jana Slezáková. „Keď sa však na scéne objaví, ako to už vo filmoch o láske býva, tretia osoba, ktorá chce získať Jakeovo srdce pre seba, ich vzťah naštrbí žiarlivosť, neistota a nenávisť. Film je nesmierne originálnou paródiou romantických filmov, na jednej strane dojímavý, no zároveň aj plný zábavnej irónie.“

 

Na Fest Anči bude mať slovenskú premiéru aj film oceňovaného a rešpektovaného režiséra Michela Gondryho Je vysoký muž Je vysoký muž šťastný resizešťastný? s podtitulom Animovaný rozhovor s Noamom Chomským (Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky). Gondryho snímky majú v sebe veľkú dávku detskej hravosti a živosti. V našich kinách boli napríklad Večný svit nepoškvrnenej mysle, Náuka o snoch či Pena dní. Programový riaditeľ festivalu nám prezradil, že „Gondryho novinka je, ako už napovedá názov filmu, rozhovorom so známym lingvistom a politickým aktivistom Noamom Chomskym. Zaujímavé názory a postrehy striedajú spomienky na neobyčajný život človeka, ktorý sa vo svete stal pojmom. Pomocou animácie a 16 mm kamery Gondry premietol Chomského vízie do archaických nevedeckých obrázkov, z ktorých poskladal hravú surrealistickú báseň. Snovou optikou sa pokúsil zobraziť, ako vnímame svet prostredníctvom jazyka, hoci počas celého filmu s láskavým humorom a dôvtipom priznáva vlastnú neistotu zoči­voči Chomského diskurzu.“

 

Zachovať víziu resizeFest Anča tentoraz ponúkne vo svojom programe aj dokumentárne filmy úzko spojené s animovanou tvorbou. Jedným z nich je aj kanadská snímka Zachovať víziu (Persistence of Vision) o Richardovi Williamsovi. Držiteľ Oscara za film Kto obvinil králika Rogera? túžil vytvoriť najlepší animák všetkých čias. Na svojom majstrovskom diele Zlodej a obuvník (The Thief and the Cobbler) pracoval takmer tridsať rokov, no nakoniec oň prišiel. Režisér Kevin Schreck vo svojom dokumente spojil ukážky  ohromujúcej animácie so vzácnym archívnym materiálom a exkluzívnymi rozhovormi s animátormi a ďalšími tvorcami, ktorí spolupracovali na Williamsovom nešťastnom opus magnum. Vďaka snímke Zachovať víziu sa táto legendárna, takmer zabudnutá kapitola histórie filmu, po prvýkrát konečne dostala na plátno.

„Každý rok predstavujeme na Slovensku medzinárodne uznávaného tvorcu v oblasti animovaného filmu. Tentoraz príde do Žiliny švajčiarsky režisér Georges Schwizgebel, ktorý je žijúcou legendou sveta animovaného filmu.“ hovorí riaditeľka festivalu Eva Pavlovičová. „Jeho práce sú často prirovnávané k animovaným maľbám a pozerať sa na ne je Fest Anča ilustrácia resizeobrovským zážitkom. Pri ich tvorbe využíva najmä akrylové a temperové farby či pastel. Premyslene pracuje so svetlom, líniami a geometriou. Všetky filmy  sú výrazne späté s hudbou, ktorá im dodáva štruktúru a buduje ich tempo, rytmus  a dokonca aj príbeh. Schwizgebel odmieta súčasné moderné technológie a povráva sa, že dodnes využíva kameru Mitchell, ktorá vraj patrila Charliemu Chaplinovi. Či je to pravda, to nám prezradí majster animovaného filmu osobne na festivale. Teším sa, že na Fest Anči premietneme všetkých jeho 19 diel.“

 

V slovenskej premiére budú uvedené aj filmy v medzinárodnej súťaži Anča Award, v medzinárodnej súťaži študentských filmov Anča Student Award, v medzinárodnej súťaži videoklipov Anča Music Video Award, v medzinárodnej súťaži filmov pre deti Anča Kids Award či súťaži slovenských filmov Anča Slovak Award. Fest Anča otvorí svoje brány v Žiline 18. júna a potrvá do 22. júna, keď si na slávnostnom ceremoniáli prevezmú tvorcovia ocenených filmov finančnú odmenu a sošku z dielne Branislava Laha a Katríny Lukić Balážiovej.
Viac: www.festanca.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.