Dobrodružstvo troch detí oživí Štefánikove spomienky

Febio2019logo resizeProdukčná spoločnosť CineType v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska a s podporou Audiovizuálneho fondu prinášajú odkaz Milana Rastislava Štefánika v dobrodružnom filme pre deti Mohyla. Pri príležitosti stého výročia Štefánikovho úmrtia (4. mája 1919) sa jeho myšlienky, činy a dobrodružstvá dočkali netradičného spracovania. Filmová verzia bude mať premiéru 24. marca 2019 v rámci MFFK Febiofest v Bratislave.

Od roku 2016 vznikal scenár, ktorý prešiel náročným vývojom. Z pôvodného zámeru urobiť dokument s prvkami animácie sa tvorcovia rozhodli pristúpiť k známej téme odvážnejšie. Mohyla je tak nielen exkurzom do Štefánikových Mohylalogo resizespomienok, ale aj príbehom troch detí, ktoré sa cez jeho odkaz naučia vážiť si spoluprácu, mať rešpekt jeden k druhému a byť pripravení chopiť sa šance. Rovnako, ako to robil Štefánik po celý svoj život. Tablet (Benjamín Lacko), Anika (Tereza Heftyová) a Dany (Andy Kummer) spoznávajú jeho identity a prekvapuje ich, čo všetko môže jeden človek zažiť za taký krátky život a kým všetkým sa môže stať.

 

Film sa nakrúcal šestnásť dní a v postprodukcii strávil 8 mesiacov. Najnáročnejšou časťou bola realizácia špeciálnych efektov. Režisérom projektu je Andrej Kolenčík, ktorý mal na starosti aj vizuálnu koncepciu filmu. “Od začiatku sme chceli pracovať    s autentickými zdrojmi a preto sme využili veľké množstvo materiálu priamo zo Štefánikových archívov. Diváci tak uvidia rozanimované fotografie, ktoré fotil buď priamo Štefánik, alebo sú to fotografie, ktoré ho zachytili v akcii. Vďaka animácií tak Štefánik opäť ožije a uvidíme ho rozprávať. Veľká časť scén sa nakrúcala aj na zelenom plátne, čo nám dalo možnosť presunúť sa aj na miesta, na ktoré by sme sa inak nedostali. Vo filme je cez 150 trikových záberov a animácií."

 

Prvotná myšlienka urobiť film o Štefánikovi vzišla od producentky Evy Fifíkovej. ”Ak sa niekto môže stratiť v minulosti a objavovať v dokumentoch a spomienkach priateľov Milana Rastislava Štefánika ako živého človeka, tak Mokyla resizemne sa to prihodilo. Akoby sa usmieval z každého objavu, farbistého rozprávania o svojich cestách, básní, poviedky, nápadov, aj z neuveriteľnej schopnosti diplomacie. Videl dopredu – usporiadanie Európy, lety  do vesmíru spomínal začiatkom minulého storočia. Videl aj  človeka, ktorý sa nesmie vzdať svojho sna. Chcela som tento zážitok z objavovania poskytnúť  deťom.  Náš námet vybrala na základe súbehu dramaturgia RTVS. No bez úžasnej tvorivej sily scenáristiek, režiséra a celého tímu, ktorý sa tvorby zúčastnil, by sa dielo nepodarilo. Všetci sme sa prepadli do jeho sveta.”

 

Každý z tvorcov prichádzal do projektu s predstavou, že Milan Rastislav Štefánik je ten nudný pán v uniforme, ktorý visel v škole na stene. A každý si nakoniec našiel v Štefánikovi niečo svoje. Scenáristka Zuzana Dzurindová zobrala projekt Mohyla ako výzvu: "Myslím si, že každý potrebuje mať v živote vzory, ľudí, ktorí ho inšpirujú. Štefánik určite bol takým človekom a mne sa páčila výzva ukázať deťom túto osobnosť tak, aby ich zaujala a dostali chuť si o nej zistiť viac. Preto sme chceli predstaviť hlavne Štefánikovu dobrodružnú a kreatívnu stránku, a tak prispieť k pocitu, že máme vo svojej histórii niekoho, s kým sa môžu aj súčasné deti stotožniť, brať si z neho príklad a možno budú dokonca na to, odkiaľ sú tým správnym spôsobom.“

 

Scenáristku Annu Fifikovú prekvapila fotografia zarasteného Štefánika v sukni na Tahiti. "Dodnes mám túto fotografiu zarámovanú, aby mi pripomínala, že aj v diplomatovi svetového formátu môže byť kus pankáča. Verím tomu, že myslenie mimo krabice je to, čo posúva ľudí dopredu." Tento odkaz chceli tvorcovia priniesť aj detskému divákovi. Preto zvolili netradičný spôsob spracovania, ktorý je im blízky a už na prvý pohľad zaujme. Prvky dokumentárneho filmu sa tu kombinujú s hraným príbehom a animáciou. "Keď sa nás na Audiovizuálnom fonde pýtali na referenciu, vedeli sme, že to bude trochu ako animácie Monthy Pythonovcov a trochu ako fíčre Slovenského rozhlasu či Zemanova „Cesta do Praveku“. Vo výsledku však vďaka Andrejovi Kolenčíkovi vznikol originál," hovorí A. Fifiková.

 

Režisér Andrej Kolenčík o filme povedal: „Milan Rastislav Štefánik bol kľúčovou osobnosťou našich dejín a jeho odkaz žije dodnes. Pre mnohých ľudí sa však pomaly stáva už len akýmsi symbolom z poštových známok alebo z portrétov, ktoré visia niekde na úradoch. My sme preto chceli naším filmom jeho osobu oživiť, poľudštiť a priniesť divákom zaujímavé informácie z jeho života. Celý náš štefánikovský príbeh ukazujeme trochu netradične cez optiku našich hlavných detských hrdinov, ktorí sa so Štefánikom skamarátia a zažívajú s ním dobrodružstvá. Dôležitou zložkou filmu je aj motív spomienok a zabúdania, ktorý týmto odkazuje na našu pamäť národa.“

 

Kameraman Tomasz Wierzbicki sa k filmu vyjadril nasledovne: „Pred rokmi som na Slovensku nakrútil svoj prvý krátky film. Som vďačný, že po rokoch som sa mohol vrátiť a natočiť Mohylu s vynikajúcimi ľuďmi. Dúfam, že film bude komunikovať s divákmi a aspoň na chvíľu sa budú cítiť ako naši hrdinovia.“

 

Po premiére originálneho pohľadu na Milana Rastislava Štefánika na festivale Febiofest, budú mať možnosť vidieť film aj diváci vo vybraných slovenských kinách  a ako trojdielnu minisériu Mohylu odvysiela RTVS na Jednotke 28. apríla 2019 o 9:00.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.