Zlatá zem je najlepším dokumentom na Cinematiku

FilmExpandedlogo resizeDebut Dominika Jursu  Zlatá zem o obyvateľoch východného Slovenska, ktorí dlhé roky bojovali s americkou ropnou spoločnosťou, vyhral v domácej súťažnej sekcii Cinematic.doc v Piešťanoch hlavnú cenu - Cenu literárneho fondu. Práve táto sekcia populárneho Medzinárodného filmového festivalu Cinematik má v lokálnom kontexte veľký význam.

Zlatá zem zZlatazem resize distribučného portfólia Film Expanded v súčasnosti vyráža na turné po stopách ropákov blízko lokalít, kde bol film nakrúcaný alebo kde obyvatelia čelili rovnakým problémom. Diskusií s verejnosťou sa okrem režiséra zúčastnia aj zástupcovia lesoochranárskeho zoskupenia VLK a protagonisti filmu, ktorí boli aktérmi káuz.

Medzinárodná porota Cinematik.doc udelila Zlatej zemi cenu „za priamočiare a motivujúce filmové zachytenie prebúdzajúceho sa občianskeho aktivizmu, rôznych príkladov osobnej angažovanosti v prospech životného prostredia i v mene transparentnej správy veci verejných“.

„Prijímam to s veľkou pokorou a teším sa. Vďaka protagonistom aktivistom mohol mať tento film šťastný koniec a dúfam, že bude slúžiť ako inšZlatazem2 resizepirácia pre iných, ktorí sa ocitli v podobnej situácii,” vyjadril sa k úspechu svojho debutového filmu režisér Dominik Jursa, ktorý patrí k silnej nastupujúcej generácii mladých dokumentaristov a v centre jeho záujmu stojí boj za ľudské práva.

Zlatá zem zobrazuje tradičný obraz slovenskej politickej reality, v ktorej sa rozhoduje o nás bez nás. Obyvateľov východoslovenských obcí sa ťažba na ich území bytostne dotýka, no o jej povolení sa dozvedajú ako poslední. Výnimočnosť tejto kauzy však spočíva v jej šťastnom konci, ktorý dáva Zlatazem3 resizenádej ďalším zdanlivo bezmocným komunitám.

„Máme obrovskú radosť z víťazstva Dominikovho filmu v konkurencii ostatných výborných dokumentov. Vnímame to ako dôkaz výnimočnosti snímky nielen z hľadiska jej filmárskych kvalít, ale aj vďaka príbehu, v ktorom lokálna angažovaná bunka poráža korporátneho molocha,” povedal Adam Straka z distribučnej spoločnosti Film Expanded, ktorá film v júni uviedla do slovenských kín.

Aktuálne čaká film turné po východnom Slovensku, kde bude 16. septembra uvedený v obci Pakostov, 17. septembra v Zlatazem4 resizeMúzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a 18. septembra v Kine Centrum v Snine. Ďalší deň pocestuje režisér Dominik Jursa do obce Žlkov neďaleko Trnavy, kde absolvuje diskusiu s aktivistom Michalom Daniškom. Organizátori podujatí z Film Expanded a zo spoločnosti Hitchhiker Cinema, ktorá je producentom filmu, sú presvedčení, že terénny typ distribúcie má pri titule, akým je Zlatá zem veľký význam, keďže otvára témy, ktoré film ponúka priamo v problémových zónach.

Viac: www.zlatazemfilm.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.