Na Cinematiku hlavne ceny získali Dlhaňa a Zlatá zem

Cinematiklogo resizePätnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany sa niesol v znamení výnimočných filmových zážitkov. Mnohé z 87 snímok, ktoré počas uplynulých šiestich dní diváci na festivale mohli vidieť, boli premietané v slovenskej či dokonca vo svetovej premiére. Súčasťou Cinematiku bolo aj udeľovanie viacerých festivalových cien, o ktorých rozhodovala odborná porota aj samotní diváci.

Hlavou cenou festivalu Cinematik je cena pre najlepší európsky film roka a o jej udelení v sekcii Meeting Point Europe pod záštitou FIPRESCI rozhoduje medzinárodná porota zložená z filmových kritikov a kritičiek. Z deviatky výnimočných snímok v hlavnej súťažnej sekcii sa napokon víťazom stala Dlhaňa (Dylda), druhý celovečerný film ruského režiséra Kantemira Balagova. Odohráva v zúboženom povojnovom Leningrade, kde sa dve kamarátky, Ija (Viktorija Mirošničenko) a Máša (Vasilisa Perelygina), pokúšajú o nový začiatok. Všadeprítomný, stále čerstvý pach smrti a ľudského utrpenia im však cestu za šťastím vôbec neuľahčuje. Okrem ceny Meeting Point Europe zo Cinematiku má Dlhaňa na konte napríklad aj ocenenie za najlepšiu réžiu či cenu kritikov zo sekcie Un Certain Regard festivalu v Cannes.

Porota súťažnej sekcie Cinematik.doc, ktorá je určená novým filmom domácich dokumentaristov, udelila v rámci 15. ročníka Cinematiku Cenu Literárneho fondu filmu Zlatá zem (réžia Dominik Jursa), a to „za priamočiare a motivujúce filmové zachytenie prebúdzajúceho sa občianskeho aktivizmu, rôznych príkladov osobnej angažovanosti v prospech životného prostredia i v mene transparentnej správy veci verejných“.

Aj Cenu primátora mesta Piešťany získal dokument. Film Raj na zemi, ktorý režisér Jaroslav Vojtek venoval fotoreportérovi Andrejovi Bánovi, porota ocenila ako „citlivý portrét fotografa, burcujúceho svedka bezprávia a bezmocnosti druhých v krízových oblastiach sveta, ktorý je empatickým zahĺbením sa do jedného životného osudu, citlivo odkrývajúcim komplikované prelínanie osobného a profesijného v ňom“.

Dôležitou súčasťou každoročnej programovej skladby Cinematik je aj ocenenie Rešpekt, ktoré organizátori festivalu udeľujú výnimočným filmovým tvorcom za ich mimoriadny prínos kinematografii. Počas 15. ročníka bol takto ocenený jeden z najvýraznejších poľských režisérov dneška Wojciech Smarzowski. V rámci tejto pocty Cinematik tiež premietol bohatú retrospektívu titulov zo Smarzowského filmografie vrátane snímok Klér, Volyň či Ružena.

Cenu divíkov návštevníci Cinematiku v hlasovaní udelili snímke Králi videa, v ktorej režisér Lukáš Bulava diváka prenáša späť v čase do doby, keď našim filmovým zážitkom kraľovali pirátske kópie videokaziet s rýchlodabingom premietané na domácich videoprojekciách. Unikátne spomienky niekdajších pirátov, dabérov či distribútorov z čierneho trhu vyvolávajú úsmevy, obdiv k ich odhodlaniu aj nefalšovanú nostalgiu.

Pätnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v utorok 15. septembra symbolicky ukončilo premietanie francúzskej komédie Na palubu! (À l'abordage), ktorá bola uvedená v slovenskej premiére.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.