Cinematik otvorí film Až do mesta Aš

Cinematik 2012 logo resizeOtváracím filmom 7. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Cinematik bude Až do mesta Aš debutantky IvetyGrófovej. Slávnostné otvorenie sa uskutoční v piatok 7. septembra v piešťanskom Dome umenia o 19.00. Festival potrvá do 13. septembra.

Film mal premiéru na MFF Karlove Vary v súťažnej sekcii Na Východ od Západu, kde si ho všimlo aj viacero zahraničných kritikov z časopisov ako Variety alebo Screen. Hodnotili ho prívlastkami ako odvážny, nekompromisný, či vysoko autentický a režisérku označili za talent, ktorý sa oplatí sledovať. Hlavnou hrdinkou je rómske dievča Dorotka z východného Slovenska, ktoré po maturite odchádza za lepším životom do západočeského mesta Aš. Začína pracovať ako az-do-mesta-as resizešička, no čochvíľa začne robiť spoločníčku bohatým Nemcom a dúfa, že jeden z nich si ju vezme so sebou a ožení sa s ňou. Ide o sociálnu drámu, ktorá stiera hranice medzi fikciou a dokumentom. Hoci je film inscenovaný, scenár vznikol na základe skutočných príbehov dievčat pokúšajúcich sa nájsť svoje šťastie. Postavy sú taktiež stvárnené prevažne nehercami, ktorým je zobrazované prostredie niečím blízke, alebo podobné situácie sami zažili.

Film bude na Cinematiku uvedený v slávnostnej slovenskej premiére za účasti tvorcov.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.