Novinky z Cannes

Cannes-logoV týchto dňoch sa rozhodlo, že 63. canneský festival, ktorý sa začína 12. mája, slávnostne uzavrie 23. mája mimosúťažný film Julie Bertucelliovej The Tree (na obrázku záber z filmu). Snímka sa nakrúcala v Austrálii a je adaptáciou prvého románu Judy Pascoevej (Our father who art in the tree). Príbeh hovorí o desaťročnom austrálskom dievčatku Simone, ktorú hlboko zasiahne smrť otca. Režisérka filmu začínala ako dokumentaristka, neskôr bola asistentkou réžie u takých slávnych tvorcov ako Bertrand Tavernier, Krzysztof Kieslowski, a Rithy Panh. Hlavnú úlohu vo filme stvárni Charlotte Gainsbourghová, vlaňajšia držiteľka ceny za najlepší herecký výkon vo filme Larsa von Triera Antikrist.

The-Tree_resizeHosťami tohtoročného festivalu budú španielsky režisér Pedro Almodóvar, nemecký tvorca Volker Schlőndorf, indický režisér Mrinal Sen a americký režisér Martin Scorsese. Na festivale uvedú v novej zreštaurovanej verzii najlepšie diela svetovej kinematografie.
Napríklad film Jeana Renoira Boudu z vody vytiahnutý s nezabudnuteľným Michelom Simonom, Psycho Alfreda Hitchcocka a Tristanu Luisa Buňuela. V Bologni zreštaurované slávne dielo Luchina Viscontiho Gepard, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Claudia Cardinale a Alain Delon, uvedie Pedro Almodóvar. Martin Scorsese zasa tri vynovené filmy, a to snímku maďarského režiséra André de Totha Dve dievčatá na ulici, film kazašského režiséra Ermeka Šinarbajeva Mest a snímku Rieka zvaná Titash indického tvorcu Ritwika Ghalaka. Kópie dodali národné kinematografické archívy z Kazachstanu, Maďarska a Indie a filmy zreštaurovali už v spomínanej Bologni.

Slávny film Plechový bubienok si uvedie sám jeho režisér Volker Schlöndorf, takisto popredný indický režisér, 87-ročný Mrinal Sen svoj film Kandahár a Pierre Schoendoerffer svoju Kótu 317.

V programe Cannes Clasics si účastníci festivalu budú môcť pozrieť aj Bitku o koľajnice René Clémenta. Snímku uvedie jeho manželka Joannna Clémentová. A tiež legendárne filmy Africká kráľovná Johna Hustona a Bozk pavúčej ženy Hectora Babenka.


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.