Hercova misia a Zlatá kamera na Art Film Feste 2011

Art_Film_logo_resizeNajväščou atrakciou Art Film Festu je vždy odovzávanie ceny Hercova misia. Pripevneniu mosadznej tabuľky so svojim menom vo festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach tlieskali už diváci  najväčším osobnostiam svetovej i domácej kinematografie. Boli to napríklad Sophia Lorenová, Jean - Paul Belmondo, Annie Girardotová, Gina Lollobrigida, Philippe Noiret a mnohí iní. Samozrejme, že sme boli najviac zvedaví, kto to bude tohto roku. Žiaľ, zatiaľ  je istý len jeden, o ostatných sa neustále rokuje. Nebuďme však takí netrpezliví  včas sa všetko dozvieme.Kto prevezme ocenenie Hercova misia ?

Svrk_1Filmy, v ktorých hrá aj tie, ktoré napísal, sa stali kultovými. Vytvoril legendárneho českého „hrdinu“ Járu Cimrmana. Pre Česko po desaťročiach priniesol z Hollywoodu Oscara. A v celonárodnej ankete Najväčší Čech sa dostal na popredné miesto. Na 19. ročníku Art Film Festu si Zdeněk Svěrák osobne prevezme ocenenie Hercova misia a vlastnoručne pripevní mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalom parku v Trenčianskych Tepliciach.

Jeden z najpopulárnejších českých hercov a jeden z najtalentovanejších českých scenáristov sa narodil 28.3.1936 v Prahe. Pôvodne bol učiteľom českého jazyka, pôsobil aj ako rozhlasový redaktor. K dramatickému umeniu sa dostal ako spoluzakladateľ dnes už kultového Divadla Járy Cimrmana. V roku 1967 aj spolu s Ladislavom Smoljakom položili „základné kamene“ a vymysleli najväčšieho neexistujúceho českého hrdinu, ktorý žne u publika úspech a už vyše štyri desaťročia. Od divadla sa plynulou cestou dostal k filmu. Od začiatku 70. rokov sám a aj so Smoljakom písal námety a scenáre k dnes už kultovým snímkam. Cimrmana previedli na plátno napríklad vo filme Jára Cimrman ležící, spíci. Svěrák sa podpísal aj pod filmy ako napríklad Marečku, podejte mi pero, Vrchní, prchni, Báječní muži s klikou. Spolu s Jiřím Menzlom získali za film Vesničko má, středisková prvú nomináciu na Oscara pre Česko po takmer dvoch desaťročiach. 
Ale až filmy „svěrákovského tandemu“ - otca Zdeňka Svěráka a syna Jana priniesli najväčšie ocenenia. Pre celovečerný debut svojho syna napísal Zdeněk Svěrák scenár k filmu Obecná škola, vďaka ktorému sa vrátil do spomienok na vlastné detstvo i učiteľské roky a schuti si v ňom zahral hlavnú postavu. Film bol v roku 1991 nominovaný na Oscara v kategóriii najlepší zahraničný film. Na zlatú sošku si však otec a syn museli ešte chvíľu počkať. Napokon Oscara získali za film Kolja v roku 1997. A to nebola jediná svetová cena za snímku, v ktorej Zdeněk Svěrák stvárnil aj hlavnú úlohu. Film získal aj Zlatý glóbus.  So synom vytvorili aj oceňované filmy Tmavomodrý svět a Vratné láhve.  Zdeněk Svěrák si tento rok prevzal Cenu za mimoriadny prínos českej kinematografii  - Českého leva.

Zlatá kamera pre velikána Jeana-Claudea Carriera

Jean_Claude_Carreiere_resizePrvým známym laureátom ocenenia Zlatá kamera 19. ročníka Art Film Festu je svetoznámy filmový umelec, herec,  režisér, producent, ale predovšetkým scenárista, ktorý je podpísaný pod 134 filmovými dielami, Jean-Claude Carriere. Spolupracovník režisérov svetových mien - Buňuela, Formana, Wajdu, Schlöndorffa, Malleho či Godarda osobne zavíta do Trenčianskych Teplíc. Devätnásty Art Film Fest vzdá tomuto významnému tvorcovi poctu a uvedie aspoň zlomok z jeho výnimočných diel, medzi nimi aj filmy Plechový bubienok (Die Blechtrommel), ktorý získal Zlatú palmu v Cannes i Oscara za najlepší zahraničný film alebo Krásku dňa (Belle de Jour), ocenenú Zlatým levom v Benátkach.

Jean-Claude Carriere sa narodil 17. septembra 1931 vo Francúzsku. Kariéru začal ako spisovateľ. V 23 rokoch napísal prvý román, vďaka ktorému sa dostal k slávnemu francúzskemu režisérovi Jacquesovi Tatimu. A hoci bol ešte len študentom, otvorili sa mu dvere k ďalším slávnym osobnostiam filmu. Začínal s krátkymi filmami ako scenárista a spolurežisér. Za jeden z nich v roku 1961 dokonca získal Oscara. „Producent za mnou prišiel a hovorí mi: „Získali sme Oscara!“ A ja som sa ho opýtal: „Čo je to Oscar?“ Ani som nevedel, čo je to za cenu,“ zaspomínal si Carriere.

Do dejín svetovej kinematografie ho však viac ako zlatá soška, zapísala spolupráca s legendou európskeho filmu, Luisom Buňuelom. Z ich dlhoročnej spolupráce vzišli „diamanty“ svetovej kinematografie. Bunuel si Carriera vybral v roku 1963, keď hľadal francúzskeho spoluscenáristu k snímke Denník komornej (Le Journal d'une femme de chamber). Stretol sa s viacerými spisovateľmi, ale hneď – na jednom jedinom obede si „zamiloval“ práve Carrierove nápady. „A tak som odišiel pracovať do Španielska s jedným z najväčších režisérov všetkých čias a s mužom, ktorého dodnes hlboko obdivujem. To bol začiatok spolupráce, ktorá trvala skoro 20 rokov,“ povedal Carriere. Spolu napísali deväť scenárov, šesť z nich sa premenilo na Bunuelove filmy.  V prvom spoločnom filme Denník komornej (1964) si Carriere dokonca zahral dedinského farára. Spolu pracovali a nakrútili aj filmy Kráska dňa (Belle de Jour 1967), Mliečna dráha (The Milky Way, 1969), Skrytý pôvab buržoázie (The Discreet Charm of the Bourgeoisie, 1972), Prízrak slobody (The Phantom of Liberty, 1974),Ten tajomný predmet túžby (That Obscure Object of Desire, 1977).

Priznal, že Jacques Tati ho naučil, ako pozorovať realitu okolo seba. „Odvtedy celý môj život chodím do kaviarní a cestujem metrom, pozorujem, počúvam a robím si poznámky, kreslím si skeče, snažím sa z každého dňa nájsť príbeh.“ Bunuel ho zase naučil využívať predstavivosť, zapájať fantáziu a nechať ulietať myseľ. Spojením oboch princípov sa stal výnimočným filmovým umelcom.
Carriere svoj podpis zanechal aj pod slávnou adaptáciou kultového diela českého spisovateľa Milana Kunderu Neznesiteľná ľahkosť bytia či na filme Cyrano de Bergerac, z ktorého sa stal medzinárodný hit. V poslednej dobe spolupracoval aj s režisérom Michaelom Henekem na scenári k filmu Biela stuha, ktorý sa stal Európskym filmom roka 2009, vyhral v Cannes a bol nemeckým národným kandidátom na Oscara.
Na svojom konte má najcennejšie ocenenia vo svete filmu – Oscara, francúzsku cenu Cézar, britskú BAFTA či Zlatú palmu z Cannes.

Študenti na Art Film Fest opäť zdarma!

Všetky projekcie a podujatia Art Film Festu budú môcť študenti do 26 rokov navštíviť bezplatne. Aj v roku 2011 vďaka Prvej stavebnej sporiteľni, a.s., pokračuje akcia "Študenti idú na Art Film Fest zadarmo!“ Stačí, ak vyplnia registračný formulár, ktorý bude umiestnený od  23. do 31. mája  na internetovej stránke Art Film Festu www.artfilmfest.sk a v registračnom mieste festivalu predložia študentský doklad.
Študenti od 26 rokov majú možnosť zakúpiť si študentský cinepass na celý festival v pokladniach festivalu za zvýhodnenú cenu za 5 eur. Vstupenka, jednorazový lístok, ktorý návštevníkom festivalu umožní vstup na vybrané premietanie, bude v predaju len počas festivalu za cenu 2 eurá. Art Film Fest ponúka aj festivalové cinepassy – pernamentky.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.