Sprievodca svetom filmu

Hovorí sa, že dobrej filmovej literatúry nie je nikdy dosť. A bez ohľadu na to, či vnímate film ako súčasť zábavného priemyslu alebo novú formu umenia dvadsiateho storočia, či ste laik alebo sa zaoberáte touto oblasťou profesionálne, vždy sa zíde poradca . V tomto prípade Film -Veľký ilustrovaný poradca z vydavateľstva Slovart .

Autor - renomovaný filmový historik a kritik - Ronald Bergan - najprv pútavým spôsobom rozpráva Príbeh filmu od jeho zrodu v roku 1895 až po súčasnosť začiatkom 21. storočia. Skratkovito predstavuje svetové filmové štúdia, v prvom rade Hollywood, ale napríklad aj filmové hnutia ako Nová vlna, Dogma 95 či rozvoj filmových technológii vrcholiacich digitalizáciou a nastoluje aj otázku sexu a násilia na filmovom plátne, ale i cenzúry.

V druhej časti Ako sa robia filmy nám dovoľuje zasvätene nahliadnuť do zákulisia pojmov ako sú predprodukcia, produkcia a postprodukcia. Dozvieme sa nielen o ceste filmu od námetu a scenára ku konečnému výsledku a distribúcii, ale aj o ľuďoch, ktorí sa na nej podieľajú v samotnom štábe či mimo neho. Mimochodom posledné heslo v tejto časti znie: Úloha filmového kritika.

Tretiu časť tvoria Filmové žánre. V jej 25 kapitolkách sa dozvieme nielen viac o avantgardnom, akčno-dobrodužnom, animovanom, tinedžerskom , životopisnom či gangsterskom filme, kostýmovej dráme, sci-fi a fantasy, muzikáli, westerne, komédii alebo melodráme atď. , ale viac aj o pojmoch film noir, kultový film či filmový seriál a filmová séria.

Časť Svetová kinematografia približuje v 21 kapitolách filmové dianie v rôznych kútoch sveta a najzaujímavejšie filmy a tvorcov tej-ktorej oblasti či krajiny.

Encyklopédii asi najviac zodpovedajú časť Režiséri od A po Z s profilmi a filmografiami 200 najlepších režisérov sveta a časť 100 najlepších filmov – chronologický sprievodca najdôležitejšími filmami všetkých čias.

V čase, keď sa v médiach neustále hovorí o ocenenia ako Oscar či Cesar alebo filmových festivaloch je výbornou pomôckou aj časť Filmové ceny .

Za mimoriadne významné považujem, že vydavateľ pôvodnú publikáciu rozšíril o časť Český a slovenský film, ktorú napísal Pavel Hlavatý. Do slovenčiny ju preložil a významne doplnil filmový kritik a publicista Jaroslav Hochel, ktorý bol zároveň zodpovedným redaktorom celej publikácie. Nazdávam sa, že práve vďaka jeho prehľadu o dianí vo filmovom svete nemali prekladateľky z angličtiny Ivana Musilová a Zuzana Viňanská problémy s názvami filmov, pri ktorých sa originál neraz líši od toho, ktorý používa naša distribúcia.

Plusom publikácie je aj pôsobivá grafická úprava a bohatý fotografický materiál s obsažnými titulkami. Ale za zmienku stoja najmä tabuľky s chronologickým prehľadom filmových udalostí alebo tie s označením Odporúčame, s názvami filmov , ktoré si zaslúžia pozornosť, či Kto je kto na scéne ap.

Orientácii čitateľa v knihe napomáha stručný Slovník vybraných termínov z oblasti filmovej techniky a kritiky a samozrejme – Register.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.