Tajný level (Secret Level, TV seriál)
Páčil sa vám antalogický seriál Love, Death & Robots, pod ktorým bol produkčne podpísaný i slávny filmový režisér David Fincher? Potom by vás mohol zaujať aj nový podobne koncipovaný projekt spoločnosti Amazon s názvom Tajný level. Oba seriály navyše spája meno tvorcu – Tima Millera, ktorý akurát dočasne vymenil prvotný domov a pokúsil sa predať svoje skúsenosti novej streamovacej službe. Vyšlo to však rovnako dobre ako na prvýkrát?
Na rozdiel od Love, Death & Robots sa Tajný level – ako už názov čiastočne napovedá – zameriava na problematiku videohier. Tie už dávno nie sú považované za bezmyšlienkovitú zábavu a hoci sa im isté kontroverzie nevyhýbajú ani v prítomnosti, podarilo sa im vcelku zdarne etablovať v dnešnej spoločnosti, ako prijateľný spôsob trávenia času nielen pre mladších, ale aj pre tých starších. Všade síce nie a naďalej sa stretávajú s rôznymi predsudkami, no nezriedka už dokázali, že vedia byť mimo iné zdrojom silných príbehov, či priniesť nejaké to hlbšie zamyslenie sa. Dá sa pritom logicky predpokladať, že práve toto sa snažil Tim Miller dokázať svojim najnovším dielom, no ak je tomu skutočne tak, potom mu to úplne nevyšlo.
Prvá séria pozostáva z pätnástich dielov, teda len o troch menej než priniesli začiatky Love, Death & Robots a ponúka v nich vcelku širokú variabilitu. V centre diania je tak napríklad mimoriadne populárna dosková hra Dungeons & Dragons, ktorá výrazne ovplyvnila videoherný žáner, úspešný Unreal Tournament, legendárny žrút guličiek Pac-Man, no nechýbajú ani zástupcovia nezávislej scény (Spelunky, Sifu) relatívne novinky (New World, Concord) či ešte len chystané tituly (Exodus, The Outer Worlds 2). Na papieri ide teda o dostatočne zaujímavú zostavu a nie len prvoplánovo pôsobiaci výber tých najväčších hitov. No ak chceli tvorcovia priniesť niečo čo sa skutočne vryje do pamäti, niektoré ich rozhodnutia možno zhodnotiť ako vcelku diskutabilné.
Celý seriál bol vysielaný v dvoch várkach, kde tá prvá osemdielna ponúkla o niečo väčšiu kvalitu, než zvyšných sedem dielov, ktoré prišli s týždňovým odstupom. Podieľali sa na nich animačné štúdiá nielen zo Spojených Štátov, no i Francúzska, Maďarska, Španielska, Poľska, Švédska a Škótska. Prvé čo každopádne udrie divákovi do očí je nadužívanosť CGI animácie, ktorá pritom nie je vôbec zlá a celkovo sa dá hovoriť o kvalitne odvedenej práci. Videohry ako médium však využívajú rôzne vizuálne štýly a hoci sú vybrané diely nepochybne pastvou pre oči, nesporne tu absentuje väčšia rôznorodosť. Samo o sebe to síce nie je negatívum, no nepriamo predsa len áno.
To preto, že krátka minutáž neumožňuje adaptovaným látkam poriadne dýchať. Viacero častí má dokonca pod 10 minút, čo v praxi znamená, že po odrátaní úvodu a záverečných titulkov sa dostávame ešte na nižšiu hranicu. A to nie vždy stačí, aby scenáristi dokázali predať ústrednú myšlienku, ak sa teda vôbec o niečo pokúšajú. Niekedy áno – napríklad Spelunky: Počet, kde to však vďaka predvídateľnej zápletke až tak nevynikne, inokedy zase výsledok pôsobí ako zrýchlené prerozprávanie hry čo je i prípad Sifu: Berie si život (paradoxne pritom jeden z lepších dielov). No a najhoršie z toho vychádzajú pokusy ako Mega Man: Štart, ktoré nedokážu ani len prekročiť tieň stručného úvodu k niečomu podstatne zaujímavejšiemu, respektíve končia skôr, než sa začne niečo skutočne diať. A to je i problémom dlhších častí – Dungeons & Dragons: Kolíska kráľovny, Armored Core: Manažment zdrojov, či Warhammer 40,000: A nepoznajú strach, pôsobia viac než cinematické trailery, i keď jedným dychom treba uznať, že posledne menovanému sa darí dôstojne zachytávať atmosféru univerza a nie náhodou ide o fanúšikmi najlepšie prijatý pokus z celej antalógie.
Dojmy úplne nevylepšuje ani záverečný prídavok, ktorý sa nevenuje žiadnej konkrétnej hre a ide len o neskrývanú reklamu na značku PlayStation v štýle Spiebergovho Ready Player One – akurát, že na rozdiel od neho neponúka nič, čím by opodstatnil svoju existenciu a zamrzí, že hoci mali autori takmer neobmedzené možnosti, sériu sa rozhodli zakončiť týmto spôsobom. Tim Miller tak možno disponoval skúsenosťami s videoherným priemyslom (pracoval v branži ako producent tímu vizuálnych efektov), čo ho papierovo činilo správnym mužom na svojom poste, no Tajný level nedokázal v prvej sérii naplno vyťažiť svoj potenciál. Možno sa mu to však podarí v tej druhej a tie najlepšie časti venujúce sa titulom New World, Unreal Tournament alebo Honor of Kings dávajú divákovi nádej, že by mohla priviesť viac ako relatívne zábavné, no inak trochu povrchné kĺzanie sa po povrchu.
Tajný level (Secret Level, TV seriál), USA, (2024–2025)
Dĺžka: 5 h 1 min (Minutáž: 8–19 min)
Manažér projektu: Tim Miller
Réžia: Dave Wilson, Dominique Boidin, Léon Bérelle, Rémi Kozyra, Maxime Luère (viac)
Scenár: Tim Miller, Omer Levin Menekse, KD Davila, Rich Larson, J.T. Petty (viac)
Hudba: Rob Cairns, Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Casting Ivy Isenberg
Strih: Matt Mariska
Zvuk: Joe DeAngelis, Nolan McNaughton
Scénografia: Kara Kenna, Clement Dartigues, Alexey Andreev
Producent: Victoria L. Howard
Hrajú: Arnold Schwarzenegger, Kevin Hart, Keanu Reeves, Temuera Morrison, Ariana Greenblatt, Emily Swallow, Gabriel Luna, Ricky Whittle, Patrick Schwarzenegger, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Clive Standen, Madeleine Knight, Paul Ridley, Parry Shen, Ping Wu, Lydia Look, Nelson Lee, Carlo Rota, Elodie Yung, Gideon Emery, Mitch Eakins, Chris Payne Gilbert, Carlin James, Fred Tatasciore, Benjamin Plessala, Mark Sheppard, Alexa Kahn, Claudia Doumit, Samuel Roukin, Matt Peters, Jessica Camacho, Jake Matthews,
Distribúcia: Prime Video
Foto: ČSDF cz.