Amerikánka (Girl America)
Dlhoročný srdcový projekt Viktora Tauša s názvom Amerikánka sa po náročnom nakrúcaní a divadelnom zinscenovaní konečne presúva na plátna kín. Už z traileru vyznieva produkčná osobitosť snímky, ktorá zdanlivo neprístupnou formálnou stránkou sprostredkúva mimoriadne osobný a zároveň celospoločenský príbeh opustených detí v detských domovoch minulého režimu. Reálnou predlohou sa pre filmový materiál stala Zdena Vrbová, ktorá sa narodila v roku 1972 sa v Sarasote na Floride. Keď mala Zdena štyri roky prišla so svojou matkou v Československu. Po niekoľkých ťažko strávených rokoch v dysfunkčnej domácnosti sa ocitla v detskom domove. Pre Tauša ide do veľkej miery o projekt blízky vlastnému prežívaniu, nakoľko sám pochádza z rodiny poznačenej problémovými vzťahmi a alkoholom.
V Amerikánke spoznávame malú Emu Černú (Klára Kitto, Julie Šoucová, Pavla Beretová), jej rodinné pomery a najmä vnímanie sveta naokolo. Spolu so súrodencami znáša výpady svojej matky alkoholičky a zo strachu sa uzatvára pred vonkajším svetom do odolného vnútra, prípadne upína svoje nádeje k otcovi, ktorý rodinu opustil a odišiel do Ameriky. Práve cesta do Ameriky a nájdenie otca sa stáva primárnym motivačným bodom a oporou v ťažkých časoch, ktoré Ema následne prežíva v detskom domove, ako aj nápravnom zariadení pre mladistvých.
Z popisu sujetu by mohla potenciálne prevládnuť domnienka, že Amerikánka obsahovo rozhodne nie je žiadnym objavením Ameriky. Jej pozoruhodnosť však spočíva mimo odvíjania sa od reálnych osudov detí v nekompromisne subjektivizovanom spracovaní. Taušovo rozhodnutie podriadiť rozprávanie a formálnu stránku hrdinkinmu prežívaniu a myšlienkovým prúdom snímku obohacuje o dlho nevidenú úroveň hravosti. Každá scéna a záber srší nápaditosťou, akoby niekto koherentne a funkčne pospájal dohromady individuálne filmové projekty, pričom každému z nich venoval roky práce. Kľúčovým sa tak cez detskú perspektívu stáva využívanie a komponovanie farieb, ich príslušné asociácie (červená – matka a domov, fialová – detský domov...), postupná variácia a vyblednutie s ohľadom na životné etapy. Taušov film je dokonalým príkladom dosiahnutia veľkého výsledku s obmedzenými zdrojmi, podmienkou je kompenzácia v podobe značného autorského talentu. Mizanscéna môže svojím osobitým, značne štylizovaným spracovaním pripomínať divadelnú inscenáciu. Zároveň Amerikánka obsahuje prvky experimentálneho filmu či výtvarného umenia, množstvom vizuálnych metafor a mierou komunikácie výlučne skrz vizuálny jazyk však srší filmovosťou.
V tomto duchu Tauš jednotlivé prostredia a situácie často redukuje na ich ťažiskový bod,emocionálne jadro - tak, ako sa v pamäti odtláčajú / skresľujú v mysli malej Emy. Vyhýba sa pritom zbytočnej doslovnosti, umne pracuje s výlukami a necháva diváka dopracovať si chýbajúce informačné bloky. Vedome sa pohráva s konvenciami média, porušuje ich a preklápa na hlavu. Neustále pritom sprítomňuje formu, či už prehováraním hlavnej hrdinky do kamery, alebo dominantným využívaním ručnej kamery, pre ktorú žiadny uhol nie je nemožný. Kombináciou takto zvýraznenej práce kamery a monológov hlavnej hrdinky Amerikánka miestami pripomína tvorbu Terrenca Malicka, no v omnoho efektívnejšej podobe. V nechronologickom rozprávaní sa naprieč rôznymi životnými fázami preplietajú spomienky a asociácie, myšlienkové a fyzické návraty hlavnej hrdinky prinášajúce bolesť i útechu, chvíle zraniteľnosti i odolnosti a sily. Dospelú verziu Emy si zahrala Pavla Beretová, tínedžerku Julie Šoucová a najmladšiu Klára Kitto. Hoci všetky tri podávajú slušný výkon, je to najmä 9-ročná Klára Kitto, ktorej oscilácia medzi opusteným dievčatkom a neoblomným, rebelským duchom funguje až prekvapivo vierohodne. Tieto jednotlivé dieliky prispievajú k vyskladaniu komplexného diela, ktoré sa skutočne odlišuje od väčšiny produkcie, ktorú sme mohli posledných pár rokov v kinách vidieť.
Amerikánka (Girl America), Česko, 2024
Dĺžka: 108 min út
Réžia Viktor Tauš
Scenár: David Jařab
Kamera: Martin Douba
Hudba: Jan Prokeš
Strih: Alois Fišárek, Krzysztof Komander
Zvuk: Michał Fojcik, Ondřej Šmejkal, Pavel Brejcha, Vítek Jíra
Scénografia: Jan Kadlec
Masky: Jana Dopitová
Kostýmy: Jan Kadlec
Produkcia: Viktor Tauš, Václav Dejčmar, Petr Tichý, Michal Reitler, Peter Badač, Jan Kadlec, Tomáš Srovnal
Hrajú: Pavla Beretová, Julie Šoucová, Klára Kitto, Lucie Žáčková, Klára Melíšková, Tomas Sean Pšenička, Magdaléna Borová, Vladimír Javorský, Zuzana Mauréry, Zuzana Kronerová, Nikola Trojánková, Barbora Holzknechtová, Karla Bábková, Klára Bystroňová, Václav Neužil ml., David Novotný, Rozálie Topinková
Distribúcia: Magic Box Slovakia
Premiéra v SR: 21. novembra 2024
Foto: Magic Box Slovakia