Heretik (Heretic)
Scott Beck a Bryan Woods, ktorí v minulosti nakrútili nenápadný horor Haunt (2019) a prispeli pôvodným scenárom k hitu Tiché miesto (A Quiet Place, 2018) prichádzajú tento rok s novinkou Heretik. Ten sa na rozdiel od Tichého miesta nevyznačuje natoľko masívnym produkčným zázemím a väčšinu času funguje na báze dialógov. No Beck a Woods vedia, ako vygenerovať slušnú dávku napätia s obmedzenými prostriedkami. Kalkulujú a s maximálnou efektivitou plánujú postupné odhaľovanie potrebných informácií na naratívnej, ako aj priestorovej úrovni.
Dve mormónky, sestra Barnes (Sophie Thatcher) a sestra Paxton (Chloe East), chodia z domu do domu, aby „osvietili“ ľudí svojou náukou. Ale keď narazia na nenápadné sídlo pána Reeda (Hugh Grant) uprostred blížiacej sa búrky, cítia sa zneistene. S týmto mužom nie je niečo v poriadku. Kým s ním v obývačke diskutujú a čakajú na chutný zákusok, mladé ženy si uvedomia, že sa zapojili do nebezpečného experimentu. Zatiaľ čo je jeho manželka údajne zaneprázdnená pečením, Reed začína spochybňovať a skúšať vieru mormoniek. Hra sa postupne stáva pre dievčatá príliš strašidelnou. Nachádza sa manželka skutočne v dome? A prečo sa zrazu nedajú otvoriť vchodové dvere?
Krok za krokom film poskytuje pohľad za ďalší roh, do ďalšej chodby, ďalšej komory. Kým sa dostane k jadru veci, prejde slušný objem času. Prostredie izolovaného domu odhaľuje falošné jadro a zdá sa, že prerastá do neohraničeného labyrintu. Heretik patrí Hughovi Grantovi, ktorý prešiel skutočne výraznou hereckou premenou, z britského miláčika s očarujúcim koktaním na sebavedomého herca s autoritou a vážnosťou. Podprahové znepokojenie, ktoré jeho postava vyvoláva, sestry Barnes a Paxton v jeho žoviálnom privítaní okamžite vycítia, keď zaklopú na dvere jeho odľahlého malého domčeku v lese. Je však tento muž nebezpečný alebo len svojrázny? Chce sa s hosťami len dobre porozprávať o povahe mormónskej viery alebo je za jeho ochotným vystupovaním niečo viac?
Divák si spolu s ústrednou dvojicou kladie túto otázku počas prebiehajúcej stopáže, zatiaľ čo film vynakladá maximálne úsilie, aby udržal veci v tajnosti a napätí. Využíva extrémne perspektívy a panorámy, aby navodil dojem hrozby, ktorá by mohla byť prejav bujnej fantázie. Reed sa úzkostlivo a s chuťou pustí do búrania všetkých predstáv misionárok o ich vlastnom náboženstve. Oscilovaním medzi hororom, psychologickým thrillerom a čiernou komédiou Heretik nikdy neunavuje vďaka prekvapivým zvratom – až do svojho dôsledne ambivalentného záveru. Divácky záujem udržiava aj kameraman Jung-hoon Jung (známy z filmov ako napríklad Komorná alebo Posledná noc v Soho), ktorý uprednostňuje detaily a zabezpečuje (dez)orientáciu v labyrintovej štruktúre zdôrazňujúcej charakter snímky ako hry na mačku a myš. V každom prípade treba varovať logických puristov: v druhej polovici začína sujet pripomínať čoraz šialenejšie plány neskorších častí série Saw. Tematicky sa v druhej polovici Heretik zároveň rozbieha príliš mnohými pseudofilozofickými smermi. Sformulovaná kritika vo filme vhodne dopĺňa hru na mačku a myš, no výsledná polemika pôsobí v konečnom dôsledku skôr banálne.
Možno je hororový triler Scotta Becka a Bryana Woodsa viac o sledovaní pohoršenia či zhrozenia, než o jeho vyvolávaní. Heretik je navzdory tomu mimoriadne zábavná hororová hra so svojskými pravidlami a prvkami kammerspielu, v ktorej Hugh Grant žiari ako psychopatický bábkar. Čoraz absurdnejšie zvraty a vývoje druhej polovice filmu však nedokážu celkom držať krok s vysokým napätím a tematickou sústredenosťou prvej polovice.
Heretik (Heretic), USA, 2024
Dĺžka: 111 minút
Réžia: Scott Beck, Bryan Woods
Scenár: Scott Beck, Bryan Woods
Kamera: Jung-hoon Jung
Hudba: Chris Bacon
Casting: Carmen Cuba
Strih: Justin Li
Zvuk: Eugenio Battaglia
Scénografia: Philip Messina, Hamish Purdy
Kostýmy: Betsy Heimann
Produkcia: Scott Beck, Bryan Woods, Stacey Sher, Julia Glausi
Hrajú: Hugh Grant, Chloe East, Sophie Thatcher, Elle McKinnon, Carolyn Adair, Topher Grace
Distribúcia: Bontonfilm
Premiéra v SR: 21. novembra 2024
Foto: Bontonfilm