Ja, Frankenstein (I, Frankenstein)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Ja Frankenstein 13 resizeScénaristi Kevin Grevioux a Stuart Beattie, ktorý sa zároveň postaral aj o réžiu filmu, spracovali všetkým dobre známy príbeh spisovateľky Mary Shelley o neuveriteľnom ľudskom výtvore, ktorý ľudia nazvali menom – Frankenstein.  Pravda je však taká, že toto meno niesol práve samotný stvoriteľ pozošívaného monštra. Tvorcovia filmu Ja,Frankenstein doň vzniesli zaujímavé prepojenie tým, že mu dali meno Adam. Adam Frankenstein, spojenie biblického mena Adam s priezviskom Frankenstein, ktoré evokuje niečo temné, strašidelné a nebezpečné.

Na začiatku filmu sa prenesieme do roku 1795, keď šialenec, no zároveň geniálny vedec Frankenstein privedie na svet ohavné monštrum. Postupne však prichádza na to, že to čo stvoril môže byť pre neho, ale aj pre ostatných ľudí nebezpečné a rozhodne sa to zničiť. Nepodarí sa mu to a monštrum viac ako dvesto rokov bezcieľne blúdi. Nestará sa Ja Frankestein 14 resizeo nič a o nikoho, len sám o seba. To sa však zmení vo chvíli, keď zistí, že vo svete už dlhé roky prebieha vojna medzi dvomi protichodnými stranami. Dobro zastúpené božími bojovníkmi Rádom Gargoyalov a na strane zla bojujúci démoni. Princ Naberius (Bill Nighy), stelesnenie toho najväčšieho zla, má plán, vďaka ktorému chce navždy skoncovať s ľudstvom a premeniť svet na všadesiahajúcu temnotu. V tom sa mu snažia zabrániť gorgoali na čele s ich duchovnou vodkyňou, kráľovnou Leonore (Miranda Otto). O temnom pláne by však nikdy nevedeli, nebyť práve znetvoreného monštra, Adama (Aaron Eckhart). Na koho stranu sa Ja Frankenstein 4 resizenakoniec pridá? Precitne a postaví sa na stranu dobra, alebo v jeho vnútri zvíťazí zlosť a nenávisť, ktorú v sebe toľké roky niesol...

 

Hlavného hrdinu stvárnil Aaron Eckhart, ktorý má od svojho vstupu na hereckú scénu za sebou peknú zbierku žánrovo rôznorodých filmov. O jeho hereckých kvalitách teda nemožno pochybovať a potvrdil to aj akým spôsobom stvárnil hlavného hrdinu Adama Frankensteina. Vdýchnuť tomuto monštru život mal o to ťažšie, že postava nie je načrtnutá nyjplnokrvnejšie. Celkovo film výrazne podporila skvelá práca kameramana Rossa Emeryho, ktorý sa v minulosti spolupodielal aj pri tvorbe filmov ako Ja Frankenstein 8 resizeWolverine, či na tretej časti filmu Underworld s názvom Vzbura Lykanov. V druhej polovici filmu vstupuje do deja atraktívna austrálska herečka Yvonne Strahovski. Stvárňuje mladú, mimoriadne inteligentnú vedkyňu, ktorú sa Princ Naberius snaží zneužiť na zrealizovanie svojho diabolského plánu, a to doslova. Táto 31-ročná herečka doposiaľ najviac zahviezdila v americkom seriály Chuck z roku 2007, kde stvárnila agentku Sarah. Jednu z hlavných postáv stvárnila napríklad aj v austrálskej komédii I Love You Too a v akčnom thrilleri s pôvodným názvom Shadows from the Sky. Ďalej sa tu objavili herecké mená ako Miranda Otto (kráľovná Leonore), Ja Frankenstein 12 resizeJai Courtney (pravá ruka kráľovnej) a už spomínaný Bill Nighy (Princ Naberius), ktorého ste možno videli napríklad aj z dvoch častí úspešných Pirátov z Karibiku.

 

Výber hercov a herecké stvárnenie hlavných postáv by som hodnotila určite skôr ako pozitívum filmu. Najvýraznejšie však vynikla kamera Rossa Emeryho, vďaka ktorej film výrazne prekročil moje očakávania. Pôsobivé zábery totiž do značnej miery odvedú pozornosť od dosť plytko napísaného príbehu. Veľké množstvo vizuálnych efektov by som v tomto prípade nepovažovala za zbytočné, keďže tím grafikov odviedol profesionálne dobrú prácu. Práve efekty Ja Frankenstein 11 resizedodávajú celému filmu potrebnú atmosféru. Samozrejme, že Ja, Frankestein nepatrí do skupiny snímok, ktoré v nás majú vyvolať priveľké množstvo emócií a už vôbec v ňom nenájdete scény, pri ktorých by vás od smiechu dvíhalo zo sedačky. Ide predsa len o fantazíjny príbeh i keď v tomto prípade trochu rozporuplný. O čom som však presvedčená, že pri ňom dokážete na chvíľu prestať myslieť na každodenné povinnosti a problémy a svoje vnímanie na chvíľu ponoríte do prostredia mýtických bytostí a démonických stvorení. Či to stačí rozhodnú diváci...

 

Ja Frankenstein 6 resizeJa, Frankenstein (I, Frankenstein),
USA/Austrália, 2014
Dĺžka: 92 minút
Réžia: Stuart Beattie
Scenár: Kevin Grevioux, Stuart Beattie
Kamera: Ross Emery
Hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek
Hrajú: Aaron Eckhart, Yvonne Strahovski, Deniz Akdeniz, Bill Nighy, Jai Courtney, Miranda Otto, Chris Pang
Premiéra v SR: 30. januára 2014
Foto: Magic Box

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.