Conan Doyle by sa možno čudoval
Postava Sherlocka Holmesa uzrela svetlo sveta koncom devätnásteho storočia z pera Sira Arthura Conanan Doyla a stala sa tak slávnou, že má v Londýne na Baker Street svoje múzeum. Dom fiktívnej postavy i jej fiktívny dom navštevuje tisíce turistov. Sherlocka Holemesa charakterizuje fajka, husle, kockovaná čiapka a, samozrejme, predovšetkým, geniálne logické uvažovanie, noblesa, pokoj a rozvaha. A tiež neodmysliteľný pomocník doktor Watson. Čo si budeme vykladať je to najznámejší fiktívny detektív všetkých čias, preto nečudo, že už v roku 1916 siahli po ňom filmári. Odvtedy vzniklo azda viac ako 200 variácií na tému Holmes a asi 70 hercov sa oblieklo do jeho „kože“.
Bol by to veľmi dlhý zoznam vymenovať aspoň tie najznámejšie filmové adaptácie príbehov o Holmesovi a doktorovi Watsonovi takže od toho radšej upustím. Zaujímavejšie bude čo s touto legendárnou postavou, ktorá patrí takisto k britskej histórii ako Big Ben, spravil anglický režisér Guy Ritchie. Na financie sa sťažovať nemohol, lebo dostal na film až 80 miliónov dolárov, s ktorými vynaložil veľkoryso. Vznikol akčný film so všetkým čo k nemu patrí. Vznešený anglický gentleman, Holmes, je bitkár prvej triedy, poradí si aj s „Góliášom“, žije zhýralo a miluje najvychýrenejšiu zlodejku Irene. Z nenápadného Watsona, ktorý je stále v pozadí, sa vykľul takisto naslovovzatý bitkár a dobrodruh. Kdeže by ten sedel v kúte – je všade kde sa niečo deje a vždy priloží ruku k dielu. Holmesa na smrť urazí a do ťažkých depresií prinesie, keď sa rozhodne od neho odsťahovať a oženiť s krásnou Mary. Nelení a Watsonovu snúbenicu pri prvom stretnutí poriadne douráža a konflikt je hotový. Lenže obaja majú maslo na hlave, a tak sa, keď ide o dobrodružstvo, okamžite zmieria a hor sa do nových komplikácií sprevádzaných častými výpraskmi. Padajú stropy, rúcajú sa povale, domy, len-len ujdú istej smrti, aby dolapili nezničiteľného zločinca Lorda Blackwooda, ktorého vraj chránia temné sily. Lenže jedno Holemsovi režisér nevzal, a to brilantný úsudok a vidieť to, čo iní nevidia. Slávny detektív neverí na diabla, čiernu mágiu, temné sily, všetko má svoje racionálne jadro. No a ako vždy má pravdu. Viac neprezradím.
Kto trochu pozná príbehy slávneho detektíva je mu nad slnko jasné, že to nie je starý viktoriánsky Holmes, ako sme ho doteraz poznali, a ani Dr. John H. Watson sa na seba nepodobá. Sú to dvaja zohratí dobrodruhovia a pištoľníci tak trochu „Rambo, Jackie Chan, Butch Cassidy a Sundance Kid“ – z každého trošku. Pri tejto koncepcii mal režisér filmov Podfu(c)k, Zbaľ prachy a vypadni, RocknRolla šťastnú ruku na výber hercov. Hlavnú postavu stvárnil Robert Downey Jr. zdôrazňujúc genialitu, exentricitu, šarm a nevysychajúcu túžbu po dobrodružstve, okorenenú mnohými pästnými súbojmi, ako sa v každom akčnom filme patrí. Nemenej skúseným pištoľníkom, ale predsa len trochu obozretnejším, je Jude Law v úlohe doktora Watsona, túžiaceho zbytočne po trochu pokojnejšom živote s Mary (Kelly Reilly). Achilovou pätou geniálneho detektíva je zlodejka Irene Adler, ktorá jediná to s ním vie, lebo sú možno z rovnakého cesta a ich búrlivý vzťah pripomína hrdinov filmu Pán a pani Smithovci. Rachel McAdams ako Irene je koketná, vypočítavá, lstivá a možno predsa len zamilovaná do Holmesa, len to dokonale maskuje. Zloducha, sériového vraha a Holmesovho protivníka Blackwooda si zahral Mark Strong a inšpektora Lestrada Eddie Marsan. Pravdu - povediac viac ako herecké výkony v tomto akčnom filme zaujme bravúrna kamera Philippea Rousselota, ktorý vdýchol snímke neopakovateľnú atmosféru dokonale doladenú hudbou Hansa Zimmera. Celkove obrazová stránka filmu a tiež precízny strih je na tomto inovovanom Holmesovi najväčším prínosom na ceste ukázať legendu detektívov všetkých čias aj v akcii.
No a teraz Holmes očami diváka odrasteného na akčných filmoch. Fiktívny geniálny detektív patrí medzi stále osobnosti pop kultúry, jeho dobrodružstvá patria medzi najčítanejšie v Anglicku. Holmes je viktoriánsky šľachtic obdarený mimoriadnym intelektom a schopnosťou kombinovať a odhaľovať nemožné, je to však aj čudácky starý mládenec, vstáva neskoro, hrá na husliach a fajčí fajku. Otázkou ostáva : Zaujal by dnešného mladého diváka takýto Holmes ? Odpoveď znie: Asi nie. Takže možno Guy Ritchie má pravdu, že ho pre dnešnú generáciu spravil atraktívnym a prijateľným . Pravdepodobne po tomto filme, ak padne otázka: Kto je Holmes? Nebude odpoveď len: Nejaký detektív. Na podporu jeho prístupu k téme hovorí aj fakt, že ho Watson v origináli opisuje ako bohéma, ktorý miluje strelné zbrane, rád sa bije, obdivuje ázijské umenia, ópiové brlohy nie sú mu neznáme a nepohrdne ani kokaínom. Teda nijaký anjel ani uhladený anglický šľachtic. Možno aj to rozhodlo prečo sa Guy Ritchie rozhodol ukázať jeho druhú doteraz neznámu tvár. Či by sa Conan Doyle veľmi čudoval, alebo potešil z tejto zmeny sa nikdy nedozvieme. Isté je, že je to veľký posun, či k dobrému alebo k horšiemu, rozhodnú diváci.
Sherlock Holmes, VB/Austrália/USA, 2009
Réžia: Guy Ritchie
Scenár: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg
Hudba: Hans Zimmer
Kamera: Philippe Rousselot
Strih: James Herbert
Hrajú: Robert Downey Jr., Jude Law, Mark Strong, Rachel McAdams, Kelly Reilly, William Hope, Eddie Marsan
Foto: Continental film