Ceny festivalu Hory a mesto 2009

Slovensko. V tomto roku vo filmovej prehliadke súťažilo 10 slovenských filmov. V nedeľu ( 26. apríla 2009) sa skončíl 4-dňový medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2009. Filmovej prehliadky 10. ročníka festivalu sa zúčastnilo 38 filmov z krajín Nemecko, Kanada, USA, Austrália, Francúzsko, Brazília, Česká republika, Poľsko, Veľká Británia, Dánsko a Slovensko. V tomto roku súťažilo vo filmovej prehliadne 10 slovenských filmov.

Členmi medzinárodnej filmovej poroty boli: Steve Lichtag (ČR) – režisér, producent, organizátor festivalov, Barbora Berezňáková (SK) – študentka Filmovej fakulty VŠMU, Martin Kochlica (SK) – filmový publicista, dramaturg Filmového klubu Zvolen, Miloš Končok (SK) – nominant Literárneho fondu, filmár a publicista, Biľjana Težak (HR) – lezkyňa a cestovateľka


Filmy boli ocenené v nasledujúcich kategóriách:

Cena v kategórii Skala
Azazel (Francúzsko, 22 min, r. Guillaume Broust)
Chamonixkí klauni Martial, Blutch, Mimouse a Sam, ktorí neberú život a sami seba privážne, dobrovoľne trávia 19 dní v 1600-metrovej stene masívu mýtického Tranga.
- za nevídaný humor a inovatívne filmárske nápady v extrémnych horolezeckých podmienkach

Cena v kategórii Zem
Himaláje, krajina žien (Himalaya, Land of Women, Francúzsko, 52 min, r. Marianne Chaude)
Láskavé a autentické svedectvo o živote žien v malej horskej odľahlej dedinke v oblasti Zanskar v severnej Indii.
- za inovatívne poňatie a láskavé spracovanie etnografickej témy, pri ktorom filmárka zlomila hranicu medzi priestorom „za“ a „pred“ kamerou

Cena v kategórii Voda
Zima si s nami robí čo chce (Arbitrary Winter, Kanada, 13 min, r. Andrew Hardingham)
Smiešny film o jednej vrtošivej zime, plnej dobrého prašanu, divokých jázd a vtipných filmárskych nápadov.
sebaironická filmárska exhibícia
- za vtipnú a výstižnú reportáž z jednej zimy, pri ktorej si filmári strieľajú najmä sami zo seba

Cena v kategórii Vzduch
B.A.S.E. Jumper (USA, 45 min, r. Richard A. Walkling)
Príbeh dvoch b.a.s.e. jumperov, ktorí zasvätili celý svoj život skákaniu, aj napriek nebezpečenstvu, ktoré ich často prenasleduje.
- za možnosť nahliadnuť do života a psychiky adrenalínových športovcov, ktorí prekonávajú svoj strach aj po náročných pádoch, vo filmársky konceptuálnom diele

Cena Literárneho fondu pre najlepší slovenský film
Biele leto na Denali (Slovensko, 25 min, r. Vlado Dudlák, Stano Manca)
Trojčlenné družstvo zo Slovenska sa na Aljaške pokúša o výstup na najsevernejší šesťtisícový vrchol sveta Denali (Mt.McKinley) 6194m.
- za filmársku profesionalitu pri nakrúcaní v náročných horských podmienkach slovenskej expedície, ako aj za výsledné spracovanie

Cena v kategórii V4
Annapurna ľahkým štýlom (Annapurna in light style, Poľsko, 25 min, r. Darek Zaluski)
Traja Poliaci - Piotr Morawski, Piotr Pustelnik, Darek Zaluski - a Slovák Peter Hámor sa pokúšajú o zdolanie jednej z himalájskych osemtisícoviek ľahkým alpským štýlom.
- za dramaturgicky čisté spracovanie a obrazovo výnimočné zachytenie expedície v najvyšších horách sveta

Špeciálna cena poroty
Uruca (Brazília, 8 min, Erick Grigorovski)
Animovaný dokument o Hugovi z Ria de Janeira, ktorý sa so svojím parťákom pokúša preliezť miestny prásk Uruca na Cukrovej homoli (5.11/5.13c).
- za výtvarne zaujímavé a jednoduchými prostriedkami dokonalé zachytenie horolezeckého prostredia

Grand Prix
Sólo (Solo, Austrália, 60 min, r. Jennifer Peedom & David Michod)
Dojímavý príbeh Andrewa McAuleya, ktorý sa na klasickom kajaku pokúsi o preplavenie z Austrálie na Nový Zéland cez jedno z najdivokejších morí na svete.
- za výnimočný a neskutočne strhujúci príbeh, ktorého filmárske spracovanie označili porotcovia za „jednoducho dokonalé dielo“.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.