Krsty dvoch publikácii

Počas 16. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest, ktorá sa koná od 30. marca do 30. apríla 2009, sa v nadväznosti na filmový program uskutočnia krsty dvoch publikácií z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Slávnostný krst budú mať monografia o významnom slovenskom hercovi európskeho formátu Herec Ivan Palúch a publikácia Balkán alebo metafora. Ich oficiálne krsty sú naplánované na 3. apríla 2009, hoci obe publikácie pribudli na knižný trh už koncom minulého roka.

Herec Ivan Palúch

Publikácia Herec Ivan Palúch má slávnostnú prezentáciu na Febiofeste naplánovanú s projekciou filmu Marketa Lazarová Františka Vláčila z retrospektívnej sekcie režisérovej tvorby. V tejto historickej balade o cnostnej Markete z roku 1967, ktorú pred jedenástimi rokmi označili českí kritici ako najlepší film v histórii krajiny, stvárnil Ivan Palúch postavu Adama Jednoručku. Na Febiofeste práve pred uvedením tohto filmu pokrstí knihu venovanú vlastnej tvorbe. Publikáciu, mapujúcu herecké i životné osudy herca, jeho najznámejšie postavy i spoluprácu s renomovanými režisérmi (František Vláčil, Aleksandar Petrović, Volker Schlöndorf), osobne čitateľom predstavia aj jej piati autori. Obaja iniciátori knihy – filmoví vedci Peter Gavalier a Martin Palúch, ale aj ďalší traja autori, ktorí do publikácie prispeli odbornými štúdiami, a to filmová teoretička Jana Dudková a estetik Oliver Bakoš, reflektujúci filmovú tvorbu Ivana Palúcha, a divadelný vedec Ján Jaborník, venujúci sa Palúchovej divadelnej tvorbe.

Monografiu Ivana Palúcha tvoria filmologické a teatrologické štúdie, doplnené o rozhovory s hercom a spomienkové pohľady kolegov a priateľov. Rozsiahla je úvodná biografická kapitola, ktorá zoznamuje čitateľov so životnými peripetiami Ivana Palúcha, nasledujúce kapitoly približujú jeho filmovú, televíznu i divadelnú hereckú dráhu.

Balkán alebo metafora

Svoj priestor v podobe slávnostného krstu dostane na Febiofeste aj ďalšia z aktuálnych publikácií SFÚ. Knihu Balkán alebo metafora s podtitulom Balkanizmus a srbský film 90. rokov napísala Jana Dudková, filmová teoretička a zároveň zostavovateľka sekcie o balkánskej kinematografii Srbský film na Febiofeste. Kniha je výsledkom dlhodobého výskumu autorky, v ktorej na analýze piatich vybraných filmov (Underground, Čierna mačka, biely kocúr, Sud prachu, Pekne dediny pekne horia, Rany) ponúka erudovaný pohľad na fenomén balkanizmu s dôrazom na jeho rôzne vrstvy a spojitosti. V podrobných interpretáciách objasňuje podvedomé i vedomé snahy o vymanenie súčasného obrazu Balkánu zo zajatia tradičných stereotypov a predsudkov v jeho reflexii. Podľa nej „priemerný divák, čitateľ, poslucháč hudby, ale aj priemerný kritik nevie balkanizmus registrovať, on v ňom žije. Jednoducho sa naučil na určitý typ diskurzu o Balkáne. Táto pätica vybraných filmov je reprezentatívna ako príklad istej obmedzenej, do seba uzavretej paradigmy v srbskom filme. Práve táto paradigma pomohla upevniť kritický pohľad na balkanizmus, aj keď ten je skôr podvedomý ako vedomý, a preto sa mi zdalo dôležité pomenovať ho a naučiť diváka na hlbšie vnímaniu Balkánu.“

So zámerom priblíženia kritickejších obrazov Balkánu, ktoré sa objavili vďaka niekoľkým srbským režisérom debutujúcim v 90. rokoch, a neskôr prenikli aj do ďalších balkánskych kinematografií, bola zostavená aj sekcia Srbský film na Febiofeste. Diváci v nej budú môcť vidieť kultové filmy 90. rokov, z ktorých mnohé sa do slovenskej distribúcie nikdy nedostali, medzi nimi až tri filmy režiséra Srdjana Dragojevića (Nie sme anjeli, Pekné dediny pekne horia, Rany), ktorý je podľa slov Dudkovej „v kritike stereotypov národnej identity neobyčajne dôsledný, no darí sa mu ňou zakaždým zaujať najrôznejšie divácke vrstvy.“ Práve pred jeho filmom Rany a za jeho osobnej účasti sa uskutoční krst publikácie Balkán alebo metafora, ktorého sa režisér zúčastní spolu s hercom Draganom Bjelogrlićom, účinkujúcim v dvoch filmoch Febiofestu (Pekné dediny pekne horia a Kúp mi Eliot(t)a). Filmy v sekcii sú vybrané tak, aby ilustrovali hlavné myšlienky publikácie Balkán alebo metafora, v ktorej podľa autorky „ide o poukázanie na rôzne alternatívne čítania filmov, ktoré sa zaoberajú Balkánom, a v konečnom dôsledku o navedenie čitateľa k tomu, aby sám prehodnocoval vlastné predsudky.“

Krsty publikácií:

3.4. – 19.30 hod. – FK 35_mm VŠMU

Marketa Lazarová (r. F. Vláčil) + pred projekciou krst knihy Herec Ivan Palúch (hostia: herec Ivan Palúch, autori publikácie: Peter Gavalier, Martin Palúch, Jana Dudková, Oliver Bakoš, Ján Jaborník)

3.4. – 20.00 hod. – kino Mladosť

Rany (r. S. Dragojević) + pred projekciou krst knihy Balkán alebo metafora (hostia: režisér Srdjan Dragojević, herec Dragan Bjelogrlić, autorka publikácie Jana Dudková)

(Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.