Festival Pocity 2022 ocenil Martina Palúcha aj Rebeku Bizubovú

FilmFest resizeFilmový festival Pocity 2022, ktorý privítal prvých divákov vo štvrtok 6. októbra v kine Scala v Prešove, ponúkol počas siedmich dní bohatý program zostavený z kvalitnej domácej aj zahraničnej kinematografie. Projekcie boli rozdelené do štyroch dramaturgických sekcií: Naše pocity, Pocity susedov: Ukrajina, Pocity zo sveta a Pocity deťom. Filmy sa okrem Kina Scala premietli aj v prešovskej Hvezdárni a planetáriu, v klube Stromoradie a v Cinemaxe Novum. Festival ukončila 12. októbra predpremiéra filmu Hranice lásky.

Výnimočné priestory prešovskej Hvezdárne a planetária dali vyniknúť filmom Erupcia lásky i československej sci-fi klasike Ikarie XB 1. Nádych retro kina podtrhol blok digitalizovaných krátkych filmov, ktoré nakrútili amatérski filmári z Prešova s 8 mm kamerami, s príznačným názvom Osmičkári. Diskusiu s L1150535 resizepamätníkmi, autormi jednotlivých snímok, ktorí tvorili od 60. rokov moderovala Anna Košhutová.

Festival od roku 2018 udeľuje cenu Zrnko soli pre filmových tvorcov za ich prínos do kinematografie, za výnimočné herecké, filmárske zručnosti, či mimoriadne vydarené filmové diela. Ocenenie Zrnko soli vo filmovom páse, ktoré je dielom umeleckého kováča Michala Kačmara si v minulosti z festivalu odniesli bulharská herečka Irmena Chichikova, dokumentarista Marek Kuboš, režiséri Marko Škop a Peter Kerekes.

Tento rok cenu festivalu získal Martin Palúch za film Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha, ktorý svoj film v Prešove uviedol osobne spolu s producentom Petrom Neveďalom a Martinom Kaňuchom zo Slovenského filmového ústavu.

Utorok na Stromoradí patril súťaži krátkych filmov Pocity v kraťasoch, kde porota v zložení Ladislav PoCitydaviddoros resizeKiss, Peter Zakuťanský a Slavomíra Macáková udelila okrem hlavnej ceny aj jednu špeciálnu cenu a 3 čestné uznania. Hlavnú cenu pre najlepší krátkometrážny film Zrnko soli získala Rebeka Bizubová za dokumentárny film Na začiatku konca, ktorá si hlavnú cenu prevzala so svojou spolupracovníčkou Noémi Galajdovou. Špeciálnu cenu poroty si odniesol dokumentárny film Po svadbe režiséra Mateja Kľúčika a Čestné uznania patrili filmom Kým sa neminie, réžia Barbora Šustrová, Železnô, réžia Ján Kuska a animovanému videoklipu Matello - Domov, réžia Vladimír Seman.

Vyše 1100 divákov si počas siedmich dní festivalu Pocity 2022 pozrelo 25 dlhometrážnych a 23 krátkometrážnych filmov.

Foto: Dávid Doroš, Daniel Goliáš

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.