Festival 4 živly zaplavil Banskú Štiavnicu filmovým chaosom

4zivly resizeV stredu 10. augusta začal a v nedeľu 14. augusta skončil v Banskej Štiavnici Letný filmový festival 4 živly. Jeho tohtoročnou témou sa stal Chaos a festival premietol 23 celovečerných a 8 krátkometrážnych filmov, ktoré na tento fenomén nazerali z najrôznejších uhlov. Najnavštevovanejším filmom programu sa stala slovenská gangsterská komédia Čierne na bielom koni, ktorú festival premietol v slovenskej predpremiére. Príbeh o zločincoch z divokého slovenského juhu na banskoštiavnickom amfiteátri uviedol režisér Rasťo Boroš spoločne s trojicou hercov – Milanom Ondríkom, Attilom Mokosom a Tomášom Mischurom. Snímka príde do kín v októbri tohto roka.

Režisérka a aktivistka Viera Dubačová osobne uviedla svoj rozpracovaný dokumentárny film Tí, ktorí zostali. Navštívila v ňom ukrajinské mestá, ktoré ruská VieraDubacova resizearmáda okupovala a bombardovala – Irpiň, Buča, Hostomeľ, Ozera. Zaznamenala tam sériu výpovedí a príbehov o ľuďoch, ktorí neutiekli a napriek ohrozeniu života ostali: pomáhať, žiť, prežívať. Film bol na 4 živloch prvýkrát predstavený verejnosti a čaká ho televízne uvedenie vo vysielaní RTVS.

Sprievodnými aktivitami festival rozšíril možnosti, akými svoju tému publiku priblížiť. Matematik Roman Hric pripravil neformálnu prednášku o teórii chaosu, v ktorej objasnil, čo vlastne označujeme týmto pojmom a či môže vôbec existovať jeho teória.

Vladimíra Čavojová a Ivan Brezina, autori knihy Prečo ľudia potrebujú krízy? prišli diskutovať o tom, ako sa ľudstvo vyrovnáva s náročnými výzvami a že na jeho históriu môžeme nahliadať aj ako na živú reťaz žánrovo rozmanitých, neraz tragických spoločenských kríz, pretkaných len vzácnymi obdobiami RomanHric resizeprosperity a pokoja.

Unikátnym zážitkom pre festivalové publikum bol audiovizuálny koncert, ktorým program obohatili hudobník Stroon (Dalibor Kocián) a grafický dizajnér DevKid (Ján Šicko). Na nočnom amfiteátri s výhľadom na celé mesto a padajúce perzeidy odohrali koncertné spracovanie Stroonovho albumu Temple Timbre Embers s naživo generovaným vizuálom, o ktorý sa postaral DevKid a v ktorom častice na filmovom plátne reagovali na zvuky z pódia.

Súčasťou festivalového programu bola aj tento rok sekcia Detské 4 živly, venovaná rodinám s deťmi. Okrem štvorice filmových premietaní bola jej súčasťou aj otvorená výtvarná dielňa, ktorú festival pripravil vďaka spolupráci so streamingovou platformou DAFilms SK.. Deti si v nej vytvárali vlastné pohľadnice, ktoré po naskenovaní mobilným telefónom ožili animáciou.

Letný filmový festival 4 živly patrí medzi slovenské filmové podujatia s najdlhšou tradíciou. Jeho 25. ročník sa uskutoční v dňoch 9. – 13. augusta 2023. Jeho tému a neskôr i program organizátori a organizátorky zverejnia na webstránke podujatia (www.4zivly.sk).

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.