MFF Bratislava už o 100 dní

Ostáva už len 100 dní do začiatku 12. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. V novom jesennom termíne, 5. – 11. novembra 2010, prinesie MFF Bratislava rôznorodý výber zo súčasnej filmovej tvorby, sprevádzaný debatami, koncertmi a množstvom ďalších akcií.

V novom termíne festival rozšíri počet sál a premietaní v Bratislave ako aj mimo hlavného mesta. Premietať sa bude opäť v Palace Cinemas v Auparku, tento krát vo väčšom počte kinosál. Viac projekcií je naplánovaných aj v Mestskom divadle (DPOH), kde sa bude opäť konať otvárací ceremoniál. Festival sa vráti do komorných priestorov kina Mladosť. V centre mesta pribudnú dve sály. Jednou z nich bude filmový klub Filmovej a televíznej fakulty VŠMU 35 mm. Niekoľko mimoriadnych premietaní je naplánovaných v hoteli Carlton, ktorého budova je spojená so začiatkami kinematografie na Slovensku. V hoteli Carlton bude tiež festivalové centrum pre diskusie a sprievodné podujatia. MFF Bratislava nadväzuje na minuloročný úspech a pokračuje v rozširovaní aktivít mimo hlavného mesta. Výber z festivalových filmov premietne nasledujúci týždeň v Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline.

Po režiséroch ako István Szabó, Ulrich Seidl a Juraj Herz si Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii prevezme uznávaný český režisér Jan Švankmajer, ktorý sa vo svete preslávil svojimi surreálnymi animovanými filmami. Jeho jedinečný rukopis ovplyvnil také osobnosti ako Terry Gilliam či Tim Burton. Švankmajerov najnovší film, slovenskú koprodukciu Prežiť svoj život (teória a prax) uvedie Filmový festival v Benátkach v nesúťažnej sekcii.

Výnimočná bude aj Hlavná porota festivalu. MFF Bratislava oslovil výlučne riaditeľov veľkých svetových festivalov. Svoju účasť už potvrdili Eva Zaoralová, umelecká riaditeľka MFF Karlovy Vary a Mirsad Purivatra, riaditeľ Sarajevského filmového festivalu (koná sa v týchto dňoch). Okrem práce v Hlavnej porote každý porotca uvedie jeden film, ktorý mal tento rok premiéru na ich festivale. Členovia poroty sa zúčastnia tiež diskusie na tému medzinárodných filmových festivalov. Naplánovaná je na pondelok, 8. novembra. O ďalších potvrdených porotcoch budeme čoskoro informovať.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.