Laureáti výročných cien ASFK

foto_cena_asfk_mensia_resizePočas slávnostného otvorenia 17. ročníka medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2010 v Bratislave boli po druhý raz v histórii klubového hnutia na Slovensku udelené Výročné ceny ASFK v štyroch kategóriách: Výročné ceny za prínos svetovej a slovenskej kinematografii, Cena pre najlepší klubový film a Cena pre najlepší filmový klub.

Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest, ktorú organizuje Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom je najväčším podujatím, ktoré do filmových klubov na celom Slovensku každoročne prináša filmy, ktoré sú v kontexte slovenskej a svetovej umeleckej kinematografie niečím výnimočné, prínosné a dôležité. Minulý rok sa po prvýkrát v histórii klubového hnutia počas Febiofestu udeľovali Výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov. Ide o ocenenia stálej a dlhoročnej činnosti filmových klubov, osôb, ktoré svojou tvorbou a aktivitou prispievajú k šíreniu nekomerčnej kinematografie a v neposlednom rade i samotných filmov. O tom, kto získa cenu ASFK rozhodujú hlasovaním zástupcovia 44 filmových klubov v SR.

Výročnú cenu ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu získal kameraman Stanislav Szomolányi, ktorý patrí k najvýznamnejším tvorcom slovenskej kinematografie. Spolupracoval so slovenskými režisérmi takých zvučných mien ako Štefan Uher, Martin Hollý, Peter Solan, či Juraj Jakubisko. Filmy, pod ktorých kameru sa podpísal, dnes patria do fondu slovenskej kinematografie.

Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii získali tento rok dvaja významní európski tvorcovia svetového mena – maďarský režisér a scenárista Miklós Jancsó (osobne si cenu prevzal v Bratislave, v nedeľu 28. marca). Jancsó je jedným z medzinárodne najznámejších režisérov, ktorých dielo vzišlo z maďarskej novej vlny 60-tych rokov. Medzi mantinelmi štátom riadenej kinematografie sa mu podarilo vytvoriť vysoko individuálny prístup k filmu a prezentovať svetu nesmierne zaujímavý spôsob filmovania. Počas prehliadky Febiofest v Bratislave mali diváci možnosť v profilovej sekcii venovanej jeho tvorbe vidieť filmy Beznádejní, Svieži vietor, Červený žalm, Elektra a jej pravda, či Pánov lampáš v Budapešti.

Druhú Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii získal svetoznámy poľský režisér Andrzej Wajda. Ide o tvorcu, ktorý sa nepochybne ocitá na zozname najväčších režisérov všetkých čias. Štyri z jeho filmov boli nominované na ocenenia Americkej filmovej akadémie Oscar a jedného napokon v roku 2000 za svoje dielo získal. Výročnú cenu ASFK si režisér príde osobne prevziať až na otvorenie jesennej prehliadky Projekt 100-2010. V programe 17. Ročníka Febiofestu mali diváci možnosť vidieť jeho najnovší film Svätá tráva.

Dôležitými kategóriami v kontexte klubového hnutia na Slovensku sú však ocenenia pre najlepší filmový klub a najlepší klubový film. Najlepším filmovým klubom za rok 2009 sa stal obľúbený FK Europa v Banskej Bystrici, ktorého dušou a dlhoročným dramaturgom je Ivan Polónyi.

Mimoriadne príjemným prekvapením sa tiež stalo vyhodnotenie hlasovania za najlepší klubový film, pretože v silnej konkurencii 32 klubových premiér z distribúcie ASFK za rok 2009 sa stal najlepšie hodnoteným práve slovenský dokumentárny film Marka ŠkopaOsadné, ktorý si odniesol Výročnú cenu ASFK pre najlepší klubový film roku 2009. Osadné do tejto chvíle videlo v slovenských kinách rekordných 11 500 divákov.
Výročné ceny ASFK výtvarne spracoval slovenský výtvarník - sklár Palo Macho v tvare symbolického filmového kotúča.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.