Slovenské filmy na zahraničných festivaloch

Jesenné mesiace bývajú mimoriadne bohaté na filmové festivaly a prehliadky. Vďaka tomu má aj veľa slovenských filmov možnosť predstaviť sa na mnohých zahraničných podujatiach. V prvej polovici októbra budú slovenské filmy uvedené na filmových prehliadkach v Luxembursku, Maďarsku, Poľsku či v Českej republike, z toho na troch z nich budú Slovensko reprezentovať v súťažných sekciách.


2. Festival filmov strednej Európy – Luxemburg (Luxembursko)
Pokoj_v_dusi_resizeDruhý ročník festivalu zameraného na stredoeurópske filmy nadväzuje na vlaňajšiu premiérovú prehliadku, ktorá sa stretla s mimoriadnym záujmom verejnosti. Tento rok sa uskutoční v termíne od 1. do 11. októbra a opäť prinesie filmy z Maďarska, Poľska, Česka a Slovenskej republiky. Našu kinematografiu na prehliadke budú zastupovať štyri aktuálne diela. Dva celovečerné hrané filmy Pokoj v duši Vlada Balka, Ženy môjho muža Ivana Vojnára a dve dokumentárne snímky Slepé lásky Juraja Lehotského a Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa. Premietať sa bude aj stredometrážny dokument Malá domov Jara Vojteka a celú kolekciu filmov doplní pásmo študentských animovaných snímok z VŠMU Bratislava v zložení najnovších titulov O ponožkách a láske Michaely Čopíkovej, (R)Evolution Juraja Kubinca, Susedky Michaely Oštadalovej, Alfonzova mucha Petra Budinského a Premeny Lenky Pšenčíkovej.
Cieľom prehliadky je predstaviť filmy zo štyroch krajín strednej Európy, ktoré sa do miestnych kín dostanú len málokedy. Novinkou aktuálneho ročníka je tematický blok pod názvom „20 rokov po páde múru“, venovaný 20. výročiu politických zmien v roku 1989. Diváci uvidia sedem filmov z rôznych európskych regiónov, zobrazujúcich odlišné podoby života za železnou oponou a zároveň ťažkosti spojené s obdobím premien. Na slávnostnej projekcii tohto bloku, ktorý príhovormi uvedú zástupcovia ambasád Poľska, Českej republiky a Slovenska, sa v partnerskej kinotéke Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Cinémathèque Luxembourg odpremieta film Papierové hlavy Dušana Hanáka za jeho osobnej účasti. Súčasťou prehliadky budú aj zaujímavé sprievodné akcie.

17. Třinecké filmové babie leto – Třinec (Česká republika)
Na prehliadke poľských, českých a slovenských filmov Třinecké filmové babie leto, ktoré sa tento rok v českom Třinci uskutoční v termíne od 7. do 11. októbra, sa bude premietať šesť slovenských filmov. Najdôležitejšou sekciou festivalu je Súťaž debutov, v ktorej sa o priazeň poroty uchádzajú prvé filmy tvorcov, vyrobené počas minulej alebo tohtoročnej filmovej sezóny. Slovensko v nej budú zastupovať snímky Pokoj v duši Vlada Balka, Veľký rešpekt Viktora Csudaia za jeho osobnej účasti, Bratislavafilm Jakuba Kronera a Líštičky Miry Fornayovej. Členmi poroty, ktorá bude rozhodovať o cene nedodrzany_slub_resizeZlatý debut, sú zástupcovia zúčastnených kinematografií, Slovensko reprezentujú režisér Róbert Šveda, ktorého debut Démoni vlani na podujatí zvíťazil a slovenský scenárista Ondrej Šulaj, rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Bratislava. Třineckého leta sa zúčastní tiež Peter Dubecký generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
Okrem súťažnej časti prehliadky sa na podujatí budú premietať filmy aj v ďalších sekciách, a to Retrospektíva, Hity sezóny, Dokument a Špeciálna projekcia. Z našich titulov sa predstavia ešte snímky Osadné Marka Škopa v sekcii Dokument, v sekcii Hity sezóny sa uvedie náš národný nominant na Oscara Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského a koprodukčné diela Jánošík: Pravdivá história Agniezsky Hollandovej a Kasie Adamikovej a Hodinu nevieš Dana Svátka. Do sekcie Retrospektíva, tentoraz s jánošíkovskou tematikou, sú zaradené dve naše snímky, a to Jánošík Jaroslava Siakeľa a animovaný Zbojník Jurko Viktora Kubala.


5. Medzinárodný filmový festival MovEast CinePécs – Pécs (Maďarsko)

Aj na prehliadke v susednom Maďarsku bude mať Slovenská republika svojho reprezentanta. Do súťažnej sekcie piateho ročníka Medzinárodného filmového festivalu MovEast CinePécs v Pécsi, s dôrazom na prezentáciu kinematografií strednej a východnej Európy, je zaradený debut Vlada Balka Pokoj v duši, ktorého projekciu si režisér osobne uvedie. Na festivale, ktorý sa bude konať v termíne od 8. do 11. októbra, sa bude v informatívnej sekcii premietať aj film Veľký rešpekt Viktora Csudaia.

25. Medzinárodný filmový festival Varšava (Poľsko)

Kľúčovým medzinárodným filmovým podujatím v susednom Poľsku, ktoré má dlhoročnú tradíciu, je Medzinárodný filmový festival Varšava. Tento rok sa uskutoční v termíne od 9. do 18. októbra a opäť ponúkne filmy z celého sveta. Slovenská kinematografia bude zastúpená až v troch súťažných sekciách festivalu. V súťaži prvých a druhých celovečerných filmov sa premietne debut slovenskej režisérky Miry Fornayovej Líštičky, v súťažnej sekcii krátkych filmov budú uvedené dva animované filmy, a to Pružinka Michala Mészárosa a Alfonzova mucha Petra Budinského. Svojho reprezentanta bude mať Slovensko aj v súťaži dokumentárnych filmov – o priazeň poroty sa bude uchádzať film Osadné Marka Škopa.
Počas MFF Varšava sa v termíne od 15. do 19. októbra uskutoční aj štvrtý ročník medzinárodného filmového trhu CentEast . Za Slovensko bol vybraný projekt Marhuľový ostrov režiséra Petra Bebjaka.

14. medzinárodný filmový festival Pusan
listicky_resizeSlovenské filmy si razia cestu aj na ázijský kontinent. Tento mesiac sa na 14. medzinárodnom filmovom festivale Pusan, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie filmové podujatia v Ázii, premietnu dve slovenské snímky Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského a Líštičky Miry Fornayovej. Tento prestížny ázijský festival sa uskutoční v termíne od 8. do 16. októbra za účasti tvorcov slovenských filmov.

Filmy Nedodržaný sľub a Líštičky boli na MFF Pusan vybrané do festivalovej sekcie World Cinema, ktorá je zameraná na zachytenie dramatického pohybu vo svetovej kinematografii a prezentáciu neázijských diel. Slovenské snímky sa tak ocitnú vo výbere filmov z rôznych kútov sveta, počnúc od Európy, ktorú budú zastupovať napríklad aj Francúzsko, Taliansko, Poľsko či Írsko, cez Afriku až po Áziu. Naše filmy sa budú premietať popri nových snímkach Patricea Chéreaua, Claire Denisovej a ďalších svetových režisérskych mien. Väčšina všetkých filmov sa na festivale prezentuje v ázijskej premiére, vrátane našich filmov, mnohé z uvádzaných snímok majú v Pusane dokonca svetovú premiéru.

Slovenské filmy v Pusane budú sprevádzať tvorcovia. Film Nedodržaný sľub osobne uvedie hlavný predstaviteľ Samuel Spišák, film Líštičky jeho režisérka Mira Fornayová, pričom obe snímky budú mať dve festivalové projekcie.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.