Štvrtý ročník festivalu Cinematik v Piešťanoch

Cinematik-2009-poster_resizeŠtvrtý ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, otvára svoje pomyselné brány slávnostným ceremoniálom 9. septembra, po špeciálnom uvedení dlho očakávaného veľkofilmu Jánošík. Pravdivá história. Následných 6 dní ponúknu festivalové kinosály 121 krátkych a celovečerných filmov zoradených do 11 sekcií. Dom Umenia, kino Fontána, kino Klub, Kursalón, Bažant Kinematograf, Cinematik Bar, priľahlý park, reštaurácie a kaviarničky sa už po štvrtý raz premenia na miesta dýchajúce príjemnou festivalovou atmosférou. Bohatý filmový program spestria lektorské úvody, workshopy, semináre, mediálne vzdelávanie a hudobné koncerty.

Hlavná súťaž Meeting Point Europe

V súťažnej sekcii bude, ako každý rok, prezentovaná výnimočná kolekcia najlepších európskych filmov, vyrobených v rokoch 2008 a 2009, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania 15 mladých európskych filmových kritikov. Okrem titulov, ktoré divák nemal možnosť vidieť v bežnej kinodistribúcii, súťaž prináša aj tri exkluzívne slovenské premiéry: Il y a longtemps que je t'aime (Milujem ťa tak dlho), Üç maymun (Tri opice) a Aquele Querido Mês De Agosto (Náš milovaný mesiac august).

Nesúťažné sekcie

Retrospektívna prehliadka venovaná jednému z najlepších súčasných francúzskych režisérov Rešpekt: François Ozon ponúkne prierez tvorby tohto „l’enfant terrible“, ktorého diela žnú úspechy na mnohých medzinárodných filmových festivaloch.

Iba nebojácnym divákom je určená polnočná hororová sekcia Za hranicou kultu, ktorá sa bližšie pozrie na zúbky filmom hororovému subžánru, kde vyčíňa Vlkolak.

DoKma: La vida loca podá svedectvo o dnešnom svete, kde veci a udalosti často vôbec nedávajú žiadny zmysel.

Čo dom dal premietne nové slovenské celovečerné i krátke filmy.

Diváci si určite vychutnajú aj prehliadku tvorby Ondreja Rudavského, ktorá zahŕňa jeho videoklipy (napr.: pre Dead Can Dance, Moby, Richard Müller) a krátke filmy.

Súčasnú mladú ruskú kinematografiu predstaví sekcia Rusko pod lupou.

Divácky úspešné filmy ovenčené medzinárodnými cenami a distribučné predpremiéry sa predstavia v sekcii Hore dolu prúdom.

Kinema Choice ponúkne 5 najlepších filmov, distribuovaných v slovenských kinách v prvom polroku 2009.

Cinematik nezabúda ani na tých najmenších. Cinematik Jr., premietne animovaný film z dielne japonského majstra animovaného filmu Hayao Miyazakiho Cesta do fantázie. Vstup pre rodiny s deťmi na predstavenia Cinematik Jr. je zdarma!

V rámci Zvláštnych uvedení okrem iných premietneme aj krátke filmy mladého talentovaného britského režiséra Petra Stricklanda, nominovaného na Zlatého medveďa na tohtoročnom Berlinale.

Akreditácia na všetky filmové predstavenia a sprievodné podujatia počas celého festivalu stojí v predpredaji cez ticketportal.sk 6 € (180,76 Sk) a na mieste 8 € (241,01 Sk).

------------------------------------------------

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Hlavný organizátor: MFF Piešťany, o.z. Organizátori: Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s., Dom umenia Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany Reklamní partneri: Hotel Satelit Piešťany, Hauerland, Habit, Traco Computers, C&M Languages, Knap photo, Kursalon

Hlavní mediálni partneri: STV, SME.sk Mediálni partneri: Rádio_FM, kinema.sk, SME, .týždeň, Profit, Boomerang, Pardon Piešťany, SITA, port.sk, TV Karpaty, Radio HIT, Etarget


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.